Pedalle zayıflığa gidiyorum. Gün - Gün güncel

Tepki
5
Merhabalar.
Dün kaporasını verdiğim bisikletimi bugün alacağım. Bisiklet forumu yeni tanıdım. Şimdiye kadar girdiğim en seviyeli, pozitif yaklaşımcı ve kardeş ortamlı platform.

Bisiklet binmeyi ezelden seven fakat çeşitli imkansızlıklardan ( iyi bir bisiklet, güzel yol, gezi arkadaşı bulamamaktan ve her yanımı kapsayan tembellikten ) dolayı bu eğlenceli aktiviteyi sürdürememiş bir gencim.

İştahım genelde yerinde. Yerinde olmadığı zamanlar fast food dükkanlarına aramaya giderim. O derece yani ;)

Yaşım 21. Boyum 185. Kilom 93.

Aylardan yaz, havalardan sıcak, elbiselerden tişörtler.

Ortam içinde kesik nefes almaktan sıkılmış, göbeği içe çekmeye çalışırken yağ kaplı göğsü dahada ireltmemenin yolunu bulamamış bir gencim. Yağlı göbek ve iri kalça yaz elbiseleri altında kolay saklanmıyor.

Yakışıklıyım , zekiyim , gencim, enerjiğim falan fırt ... ;) :cool:
Tek eksiğim fazlalıklarım.

Uzun süredir yapmayı istediğim ve her o büyük güne yaklaştığımda, kendimce çok ustaca bahanelerle ertelediğim; düzenli beslenme, pedalli spor ile zayıflama gayretleri gününün ilkine bugün itibari ile sizlerin karşısında söz vererek başlıyorum.

Hergün yediğimi , içtiğimi, bisiklet ile hangi kadansta ne kadarlık mesafe pedallediğimi blog tarzında bu konu altındaki bu ilk mesaja editleyerek yazacağım.

Dediğim gibi yeme içmeme dikkat etmiyordum. Bugünden itibaren yeme içmeme dikkat edip bol pedalli günler geçireceğim. Dolmuşa, otobüse mümkün olduğunca binmeyip yol parası ile bisikletime veya pedallemeye yatırım yapacağım.

Yazılarımı hergün belli bir şablonda yazacağım ki olaki benden başka takip edecek olursa yazılarımı hızlıca değişimi, gelişimi görsünler.

Düşündüğüm şablonu bu programa başlamadan önceki gün olan dün için örnekleyerek yazayım. ( NOT: eğer şablonumda görmek stediğiniz ekstra veriler varsa lütfen bildirin, o bilgileride ekleyerek sizler ile paylaşayım. )

Hedeflerim :
3haftada 6 kilo vermek. Geçmişte bu hedefimi bir çırpıda gayret ile başarmış biri olarak kafam biraz daha rahat. 10 Ağustosta 93-6 = 87 Kilo olmak.

3 Hafta sonra gelecek Ramazan Ayı boyunca hiçbir aktivitem hakkında söz vermeyerek -6 kilolu halimi bir ay boyunca koruyup verrebildiğim kadar kilo vermek. 11 Eylülde maksimum 87 Kilo olmak.

1 Kasıma kadar da 5 kilo daha verip 82 kiloya düşmek.

TARİH:19.07.2010
YEME :
Kahvaltı :Yapmadım
Ara Öğün:Yapmadım
Öğle Yemeği :Yapmadım
Ara Öğün:4 Dİlim Baklava, 3 Tulumba tatlısı
Akşam Yemeği:
2 porsiyon tavuk etli pilav
Domates Salatası
1 Kase Yoğurt
Yarım porsiyon kabak yemeği

Yemekten vakitlice :
10 Dilim Karpuz
Yat Geber:5 Dİlim Kapuz
İÇME :
Kahvaltı :İçmedim
Ara Öğün:İçmedim
Öğle Yemeği :1 Bardak Çay, 3 Bardak SU
Ara Öğün:İçmedim
Akşam Yemeği:3 Bardak Kola, 2 Bardak Sade Gazoz, 3 Bardak SU
Yat Geber:2 Bardak SU
PEDALLEME:
KM :0
Dakika - Saat:0
(link)0
EKSTRA SPOR:
3,5 KM yavaş tempo yürüyüş
KİLO:93

----------------------------------------------------------------------------
Notumun dibi : Yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim. En büyük ilham kaynağım ve enerjim bu bisikletforum.com ahalisi.
Teşekkürler hepinize ;)

Scudo

serkkan

Forum Demirbaşı
Tepki
240
Hayırlı olsun , umarım tez zamanda amacınıza ulaşırsınız.
Verdiğiniz kadar hızlı kilo almamanız dileğiyle , kolay gelsin.

Tepki
62
Beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz lazım kilo veriyorum derken sağlığınızdan olmayın. Hem dengeli bir beslenme şekli değil; hemde vücudu uzun süre tamamen aç bırakmak metabolizmayı oldukça yavaşlatıp akşam yediğiniz 2 porsiyon pilavı ve 3 bardak kolayı direk yağa çevirip depolamaya çalışıcaktır.

Size tavsiyem gün içinde az ve sık yemek yemeniz. Ayrıca kahvaltı ya da öğlen yemeği tamam ancak akşam yemeğinde bu kadar fazla yemek de kilo vermeye çalışan biri için pek doğru gelmedi :)

• Beğen
Tepkiler: d.berkay

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
Merhaba kardeşim günaydın ilk önce kendine bir hedef koymandan dolayı bu şekilde zayıflmaya başlamana sevindim.Dikkat ettim sabahtan kendini aç bırakıp ilerleyen öğünlerde yüklenmen iyi bir yol değil kanaatimce.Özellikler asitli ve şekerli kola gazoz bunlardan vazgeçmelisin.Onların yerine süt veya taze sıkılmış meyve sularını tercih edebilirsin.Ekmek olarak öğünlerde çavdar kepeklim veya bol tahıllı ekmekleri seçebilirsin.akşamları saat 20.00 dan sonra mümkün olduğunca karbonhidrat almamaya dikkat et çünkü o saatten sonra fazla fiziksel aktivitede bulunamayacağın için eritemez ve yağ olarak depolarsın.Eğer mümkün olduğun mertebe sporunu akşamüzeri saatlerinde yapmaya çalış ve yüksek kadansta düşük vites bol bol pedallamalar diliyorum.
Sevgi ve saygılarımla.

bicycler

Aktif Üye
Tepki
47
yukaridaki arkadaslara katiliyorum. sabah kahvaltisini es geçmen yanlis bir kere.
ayrica, ayda 2.5 kilodan daha fazla kilo vermek saglik açisindan uygun degil. yani 3 haftada 6 kilo epey fazla bir hedef. zayiflayacam diye sagliktan olmamak lazim. bence daha yavas kilo ver ama diyetin uzun süreli olsun.

Ümit Arabacı

Daimi Üye
Tepki
168
tebrikler en azından birşeylere karar vererek %50 sini tamamlamışsınız ama bu rejim listenizi kesinlikle gözden geçirmeniz gerek body çalışmıyorsunuzki bu kadar şeker kalorili yiyeceklere gerek yok
Adele Devis "Sabah kahvaltısını Krallar gibi öğle yemeğini prensesler gibi akşam yemeğini yoksullar gibi yiyin" der.
Haydi kolay gelsin başarılar ;)

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
bodyforum.com a girip oralardan bilgi alabilirsiniz.Ayrıca eklemek istiyorum eğer kilo vermek istiyorsanız kesinlikle boğazınızdan kesmeyin yani sağlıksız kilo vermek yerine sağlıklı bir şekilde kilo verin sadece yediklerinizi azaltın yine yemek istediklerinizi yiyin ama azaltarak saygılar.

Güney Mertkan

Aktif Üye
Tepki
88
ahvaltı öğle yemeği vs. kesmek çok kötü bir hareket. Böyle yaptığınızda karbonhidrat ve yağ almamakla beraber günlük vitamin mineral ve proteinide es geçmiş olup yaptığınız sporun fayda vermek yerine hücreleri öldürmesini sağlamış olursunuz. Zayıflamak için hiç birşey yemiyorsunuz ama ara öğünde tatlıları mideye atıyorsunuz. Normal bir kahvaltı ve öğle yemeğinden diyetli bir insanın alacağı karbonhidratın tamamından fazlasını aldınız.

Tavsiyem sabah peynirli zeytinli bildiğimiz Türk kahvaltısını yapın. Kahvaltı esnasında çay içmeyin. Not: Çayı yemeklerden sonra içiniz , çayın demiri bağlama özelliği vardır. Yediğiniz yemeklerdeki demiri ememez vücut.
Öğle yemeğinde isterseniz yemeyede bilirsiniz ama meyve -sebze üç beş birşey alın kaseye veya elinize oturun yiğin oh . :D Sonra maden suyu içip bisiklet sürmeye koyulabilirsiniz. Akşam yemeğinide saat 9'u geçmeyecek şekilde yiğilmeli ve yiğip yatılmamalı.

Eğer oruçta tutacaksanız sahurda adam akıllı bir beslenme yapılmalı.Yiğeceklerin besin değerlerini ve faydalarını(meyve - sebze) araştırmanız fayda sağlayabilir.

Ayrıca bisiklet sürmediğiniz günlerde (yağışlı hava- rüzgar vs durumunda) sağlıklı beslenerek vücut geliştirme yapmanızı öneririm.

Saygılar kolay gelsin.

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Saat 9 biraz geç olabilir en geç 7 ye kadar akşam yemeğini yemek gerekir.
Sabah 8:00
Öğlen 12:00
Akşam:18:00 - 19:00 arası

Tepki
5
Gün 1

Öncelikle bu konu başlığı altından ve özel mesaj yolu ile bana görüş ve önerilerini paylaşan herkese teşekkür ederim. Sayenizde sözümü tutabileceğim, bu enerjiyi bana verdiniz.

Yanlış anlaşılma olmuş. Onu düzelteteyim. Dünkü şablonumda sizlerle paylaşmayı düşündüğüm değişkenleri programa başlamadan önceki günün verileri ile işleyerek ( örnekleyerek ) anlatayım dedim. İlk günkü verilerim benim diyet yada spor programım değildi. Düzensiz beslendiğimin göstergesi idi. Baştan aşağı falso bir hayat düzenim olduğunu bende biliyorum. :(

Bugün aldım bisikletimi. Spor programına şiftahımı da yaptım. Daha dikkatli beslenmeye çalıştım. Az yemekten ziyade aralı ve aşırıya kaçmadan yemeye çalışıp bol sıvı tükettim.

TARİH:20.07.2010
YEME :
Kahvaltı :
3 Zeytin. 1 Dilim Kek. 3-4 tatlı kaşığı nutella.
Dilim Ekmek
Ara Öğün:Yapmadım
Öğle Yemeği :
5 Köfte
Yarım porsiyon pilav
Domates salatası
Ara Öğün:
1 Dilim Kek
10 kadar mini çitos cips
Akşam Yemeği:
1 porsiyon patlıcan yemeği
1 Kase Yoğurt

Yemekten vakitlice :
5 Dilim Karpuz
Yat Geber:1 Salatalık
İÇME :
Kahvaltı :
2 Bardak çay (1 er tatlı kaşığı şekerli)(Şekeri bol biliyorum ama şekersiz midemi bulandırıyor. Alıştıra alıştıra indireceğim zamanla)
Ara Öğün:2 Bardak SU
Öğle Yemeği :
3 Bardak Ayran
Ara Öğün:3 Bardak SU
Akşam Yemeği:4 Bardak su
Yat Geber:2 Bardak SU
PEDALLEME:
KM :5 ( yaklaşık 5 km , o km sayacı aletinden almadım henüz )
Dakika - Saat:40 Dakika
(link)80-90
EKSTRA SPOR:
3,5 KM yavaş tempo yürüyüş
1,5 km koşu
40 mekik

KİLO:93 hala

konu dışı : İlk mesajımı editleyemedim. Sebebi ne olabilir. O yüzden ayrı bir içerik şekilinde girdim bu mesajımı. Bu iletmi düzenleyebiliyorum ama ilkinde düzenle butonu çıkmıyor.

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
bodyforumtr.com gir oradan daha detaylı bilgiler edinebilirsin.Ayrıca ek olarak sabah aç karına (saat 7:00) bisiklet,koşu iyi gelebilir ama aç karnına sonra fazla aşırıya kaçmamak şartıyla beslenme siteye girip oradan daha detaylı bilgiler edinebilirsin.

MehmetErtuğrul

Daimi Üye
Tepki
65
@Hüseyin Külcüoğlu

demişsiniz 6-7 arası yiyin aksam yemeklerinizi ben babamla birlikte dükkana gidiyorum her gün ve eve geldiğimizde saaat 9 yemeğe oturmamız 9.15 i buluyor ben ne yapmalıyım?

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
5 km bisiklet menzili,
3,5 km yürüyüş ve 1,5 km koşuya nazaran oldukça az bir mesafe;

en az 20 km bisiklet sürmelisiniz.

Ayrıca 5 km bisiklet sürüşü için 40 dk oldukça fazla bir süre.Bu gezinti sayılır,yağ yakımına etkisi olmaz...

parkcaka

Üye
Tepki
22
İsim
Çağdaş Kurtoğlu
herhangi bir sporda ilk 15-20 dakikayı zaten hiç saymayın yağ yakımı için. O süre sonrasında başlıyor yakım.

Bir de optimum kalp yakım kalp ritminiz yaşınıza ve bünyenize göre değişir ama 20li yaşlarda 120-140 aralığında olsun yeni başladıysanız spora. bu da yağ yakımının tetikleneceği aralıktır. Kalp ritmini ölçecek bir aletiniz yoksa da bunu vucudunuzla hissedebilirsiniz. Yağ yakım aralığı için şunu uygulayın. Nefese nefese kalıyorsanız, kalp atışınızı duyoyorsanız kulaklarınızda yağ yakım aralığının üstündesiniz. Rahat rahat konuşabiliyorsanız, uzun cümleler kurabiliyorsanız, 10 dakika geçmiş terlemiyorsanız bu sefer de aralığın altındasınız. Bu işe yeni başlayanlar için iyi bir tiyo bu.

• Beğen
Tepkiler: felis911
Tepki
58
arkadasım sabahları kakogolu iyiceklerden uzak dur bu migde asidini arttır ve pilav yeme bence onun yarine bulğur ye beyez pirincten uzak dur
sana kolaylık olsun dige benim yaptıgımı be bir ayda 7 kilo verdiğim diyeti yazayım sana yardımcı olabilir

07 - 08 sabah kahvaltısı
bir kibrik kutusu peynir
5 adet tuzsuz zeytin
yarım domatez
bir dilim kepek veya cavdar ekmegi

saat 10 bir tane yeşil elma

saat 12 öglen yemeği
yaglı olmayan bir corba ama ekmeksiz olarak
5 - tane köfte yada beyaz et
bulğur pilavı cok az veya onun yerine sütlü tatlı
kesinlikle baklava tarzı tatlıları kullanma onun yerine daha cok süt ürünlerinden üretilen tatlıları kullan

bol bol su

aksam yemegi en gec 7 de ye
bir salata olabilir ben bunu dededim
100 gr tavuk gögüsü haşlanmıs mevsim yesilliklerinde iyibir salata yapabilirsin
yada tonbaliklı vede bol bol
yürüyüş ilk baslarda küçük küçük alıstırmalar ama dikkat et susuz kalma

kilo vermek istiyorsan yememen gereken leride yazayım
tatlı nutella ilk basta
pirinc pilavı
kola
gazlı icelcekler hazır meyve sularıda seker oranı cok yüksketir onun yerine
seker oranları düsük eksimsi meyveleri
die karpıızu gece yeme
seker miktarı yüksek
verdiklerni geri alırsın
beyaz buğday ekmeği sakın yeme
arada mümkünse koyu renkli meyvelerden ye

antioksidan etkisiyle krap olayını azaltırsın performansın artar
aklıma gelenler bunlar vede bol bol spor :)

• Beğen
Tepkiler: pınar kacakkiz

pınar kacakkiz

Forum Bağımlısı
Tepki
205
rica ediyorum kahvaltıyı atlama eğer atlarsan zor kilo verirsin yok inat edip yapmıycam kahvaltı dersen şu nesfetin gevreklerinden bi kase diyet sütle ye boş miğdeyle çıkma dışarı
ama sana önerim şunlardır kardeşim
sabah kepek ekmekli tost
domates salatalık sınırsız şekersiz çay veya kahve
öğle yemeğini ısgara et sebze yemekleri
akşam yemeğinide bir tabak sebze yemeği çorba yagı az olan salata
gece acıkacaksın mutlaka yağsız yoğurt bir kase ve ara öğünlerde yada acıkınca ağzına meyva at ki açlığını bastırsın
sabah kalkınca ilk işin ılıktan biraz fazla sıcak gibi su iç gün içindede aralarda sıcak su iç ve
2lt suyu günde bitir muhakak
bol bol bisiklet sür koş yürü hareket et
1 ayda 6 kilo verirsin

Niyazi ALTUN

Forum Bağımlısı
Tepki
435
Bisiklet
Trek
Yediklerimiz Nasıl Harcanır?

3 dilim ekmek 79 dakika yürüyüş veya 45 dakika ev temizliği
Kaşarlı tost 18 dakika jimnastik veya 11 dakika ip atlama