Pedallarını Bisiklet Kazalarına Dikkati Çekmek İçin Çevirdiler | 40 Günde 2864 km

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.870
  Beğeniler:
  4.920
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Pedallarını Bisiklet Kazalarına Dikkati Çekmek İçin Çevirdiler
  Anadolu Üniversitesi (AÜ) Doğa Sporları Kulübü üyesi 3 öğrenci, bisiklet kazalarına dikkati çekmek için 40 günde, 2 bin 864 kilometre yol kat etti. Doğa Sporları Kulübü üyesi Oğuzhan Oğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bisikletle uzun tur yapmış bir kişinin hikayesini okuduklarını, akıllarına böyle bir tur yaparak son zamanlarda gerçekleşen bisiklet kazalarına dikkat çekmek istediklerini dile getirdi.


  Bisikletin de trafikte yerinin olduğunu ifade eden Oğuz, şöyle konuştu:

  "İstediğimiz zaman uzun yollara çıkabileceğimizi, sadece otobüs, taksi veya uçakla değil, bisiklet kullanarak uzun yollar kat edebileceğimizi göstermek istedik. Bu amaçla Edirne'den başlayıp İtalya'nın Roma kentine uzanan bir program hazırladık. Yolculuk sırasında karşılaştığımız bisikletli Alman, Fransız, İtalyan arkadaşlarla konuştuğumuzda Avrupa'da yaz boyunca 25 bin ile 30 bin arasında bisikletlinin ülkeler arasına seyahat ettiğini öğrendik. Almanya'dan Hindistan'a, Mısır'a, İrlanda'dan Hindistan'a giden bir çok grupla tanıştık. İnsanlar özgürce keşfetmenin tadına varmış."


  - 40 günde, 2 bin 864 kilometre yol


  Grup üyesi Ceyhun Yetişkul da 4 Eylül'de başladıkları yolculuğun 40 gün sürdüğünü belirterek, bu sürede 2 bin 864 kilometre yol kat ettiklerini bildirdi.

  Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovenya'yı geçip İtalya'nın Roma kentinde ulaştıklarını anlatan Ceyhun, şunları söyledi:
  "Güzel bir maceraya atıldık, hayatımızda tadamayacağımız heyecanlar yaşadık. Yolculuğumuzda tır şoförleri bize çok yardımcı oldu. Türk plakası gördüğümüzde hemen yanlarına gittik. Her seferinde bizi kendi yemeklerine davet ettiler. Yolculuğumuzda en büyük masrafımız konaklamadan kaynaklanıyordu. Bundan dolayı kalmak için çadırı tercih ettik. Çadır kuramayacağımızda sokakta, parkta yattık. İnsanların bağlarında, bahçelerinde, kapılarının önlerinde kaldık."

  Grup üyesi Emrah Gürol ise tur boyunca 25 gün çadırda, 13 gün pansiyonda, 2 gün de sokakta kaldıklarını kaydetti,


  Yunanistan'da bir gece parkta uyuduklarını vurgulayan Gürol, şöyle devam etti:

  "Selanik'e gece saat 03.00'da gelmiştik, bir pansiyon bulamadık, en son 'bir parka gidip bir ağacın altında yatalım' dedik. Sabah uyandığımızda oradaki sokak köpekleri de bizimle birlikte yatıyordu. Bir anda parkın sulama sistemleri çalışmaya başladı ve ıslandık. Avrupa'da bisikletli kişilere saygı duyuluyor. Yayalar ve araçlar, bisikletli kişilere yol veriyor. Bisiklet şeridine kimse girmiyor. Slovenya'da, İtalya'da 5 yaşından 75 yaşına kadar herkes bisiklet sürüyor. İnsanlar iş kıyafetleriyle evlerinden işe, işten evlerine bisikletle gidiyor."

  Kaynak
   
  Tunakan Önen ve CevdetBilge bunu beğendi.
 2. CevdetBilge

  CevdetBilge Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  28 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  754
  Beğeniler:
  574
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Göstermiş oldukları emekten ve konuya dikkat çekmek için bulundukları özveriden dolayı arkadaşlarımızı tebrik ve teşekkür ederim .
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_11-3-33.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2016-9-26_14-19-40.png
Birkaç yıldır yazdığım mesajlarda 'yokuş özürlü' olmaktan bahsediyordum. Bunu hep yazıyorum da, sakın ola bundan övündüğüm veya buna güvenip rakiplerimi yolda alt etme niyetim olduğu anlaşılmasın...
upload_2017-2-1_9-14-37.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...