pedallar arası mesafe

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
1-yol ve mtb bisikletlerde pedallar arası iç mesafe benzermidir? yol bisikletleri pedalları daha içte ya da daha dışta gibi bir geometrik farklılık var mı?
2- her hangi bir sınıf bisiklette sağ ve sol pedal her zaman bir birine simetrik midir ? (sağ pedal göbeğe daha yakın sol 1-2 cm uzak olabilir mi vb.)

montajla ilgili öğrenmek istiyorum genel bir soru hangi bisiklet ? sorusundan sıkıcı farkındayım. yanıtlayanlara şimdiden teşekkür ediyorum

Scudo

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
@caner ünsal

1- Hayır değildir; MTB'lerin daha geniş arka çatalları daha fazla Q-Factor'lü (kranklar arası mesafe) krankset gerektirir. Bu yüzden genel olarak MTB kranklarının q-Factorü yol kranklarından fazladır. Bunun yanısıra MTB ve yol bisikletlerinde de 3 aynalı krankların Q-Factor'ü 2 aynalı kranklarınkinden fazladır.
2- Orta göbek yanlış seçilmemişse pedallar simetrik olmalıdır. 2-3mm'lik farklar kabul edilebilir belki, ama daha fazlası için orta göbeğin milini değiştirmek gerekir.

Ve çok daha genel olarak; ne yazık ki eski krankların Q-Factorü yeni kranklardan çok daha düşüktür! Teknolojinin nimetlerinden biri olsa gerek!?! :rolleyes:

• Beğen
Tepkiler: Ali Hekimoğlu

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Açıklamalarınız için çok teşekkürler. şimdi daha net anladım.
Sanırım aynı kadroda özellikle yol bisikletlerinde 2 li yada 3 lü ayna kol kullanmak mümkün olabiliyor. Burada orta göbekte aynı olmakla birlikte göbekle ilk yaprak arasına spacer konarak q faktör eşitlenmeye çalışılıyor sanıyorum . email adresinizi bilmediğimden buraya bir link aktardım. eğer bakabilirseniz burada 11 no lu spacer en büyük yaprak çıkarılırsa konmak için gibi.
(link)
biraz ayrıntı oldu ama kusura bakmayın .

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Söz konusu spacer 2 ya da 3 lü yaprak kullanımına bağlı q mesafesini ayarlamak içinmiş

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
@caner ünsal

Rica ederim. Evet, 11 ile birlikte sanki 6 da bu işe yarıyor gibi..

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
haklısınız "6" nın amacıda doğru mesafe yaratmak.