Pedalın boşa dönmesi sorunu

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Eski bisikletimi epey bi toparladım. Fakat daha önceden devam eden sorun hala devam etmekte.

Bisikletle giderken ayağı kalkıp depar atmaya calısınca , yani yüklenince özelliklede bayır yukarı cıakrken birden pedal bos dönüor catur cuutr die ses ile. Ses tabiki zincirin kaymasından kaynaklanıor kimi zaman zincir atıyor kimi zaman yarım tur dönüp aynı yerden devam edior. Tabi bu cok rahatsız edici bi durum hem zinciri zedeledigni düşünüyorum hemde aniden olunca benide düşürebiliyor.

Gelelim değişen parcalara. Xt göbekli jant seti aldım eski rublem vidalıydı bu göbek kaset oldugundan hg 30 kaset rublede aldım 8 li sıfır ve biskletciden ona uyumlu diye aldıgım yine sıfır zincir. Ön arka aktarıcım altus ve degişmedi cıkarıp iyice temizledim vits gecişlrimde sorun yok.

Aklıma gelen aynakol deişmedigi için aynakolun dişlilerinin cok fazla yıpranmıs oldugu ve zincirin yükte bu dişlerden kaydıgı yönünde.

2. olarak ise Jant setini 2. el aldım acaba rublenin janta oturdugu yerde böle bir bosa dönme olayı mümkün olabilr mi?

Muhtemelen aynakol olabilr die düşünsemde sizlerden yardım almak ve bu dogrultuda gerekeni deiştirmek istiyorum. Aynakol için suanda durumum omladıgından onu deiştiremedim ama ilerleyen zamanlarda onuda deiştiricem.

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Uğur Recep AKGÜL

Anladığım kadarıyla rublen ve zincirin sıfır.hatam varsa düzeltirsin.Eğer öyleyse geriye kalan tek sorun arka jant gibeğinin filiper kısmı yani şüphelendiğin yer .İçerisindeki dişli kısımlar kaçırıyor olmalı ilk izlenimlerim bunlar.

(link)

19 numaralı filiperin göbeğe bağlandıgı yerde dikkat edersen dişli kısım var(göbek üzerinde) sorunun o kısım gibi gözüküyor.

• Beğen
Tepkiler: Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Evet ruble ve zincir sıfır aynakol 8 senelik falan ve su zamana kadarda hiç zincir deiştirmemiştim o yüzden aynakolun asındıgını düşünmüştüm suanda eskisi.

Yeri gelior zincir atıor bazen sabit kalıo cat cut dedigim gibi.

Peki o parcanın deişme sansı varmı ne sekilde bir tamir uygulanabilinir? Ne yapabilriim bu sorundan kurtulmak için ? komple göbek mi deiştirilmesi lazım? Bir de kesin aynakoldan deil midir?

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Uğur Recep AKGÜL

Zincir aynakol tarafından atıyorsa ön aktarıcı, ruble tarafından atıyorsa arka aktarıcı ayarı sorunludur.Ayrıca zincir uzunluğunuzun da tam olması gerekir.Zincir uzunluğu tam, aktarıcı ayarlarınız tam rublenizde boşluk yok yani oynamıyorsa zincir atma ihtimali sıfırdır.Sorun bunlar dışında göbekten ise görmeden birşey demem mümkün değil denemek ,görmek sonra içini açıp bakmak lazım .......

• Beğen

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Bu bosalma olduktan sonra aynakol tarafından zincir dşüor ortadayken olsa bile genelde ortada kulnıorum zaten.

Birde kafama takılan eskidende vardı bu problem yani jant seti deişmeden göbek deişmeden öncede vardı o yüzdne ilk aynakol gelmişti aklıma. İyi bir bisikletciye götürüp baktırmka laızm olucak sanırım.

İnsan soprunun nerden kaynaklandıgını tam oalrak bilemeyince daha cok takılıor kafasına. Göbektense gercekten üzlürüm insallah o deildir gayet temiz ve akıcılar yolda ama olabilirde tabi.

Zincir uzunlugumuda eski cıkan zincirin boyunda ayarlayıp takmıstım ama ruble deiştiginden belki fark olabilir.

Dısardan resim cekebilirim neresini isterseniz anlasılcak bişeyse ama jantın içini sökemem die düşünüorum.

Zincir boyunu sanırım en büyük dişlilere takarak gerginligemi bakıorduk o sekilde falan hemen ckeip ekleyebilirim.

Ayrıca herzaman yapmıor bu bosa dönme olayını bazen böle beklenmedik anda yükleniosunuz birdne bosalıverior. Yani böle her turda her yüklenmede olan bişede deil acıkcası.

TayyipKARALİ

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Cannondale
Şimdi Pek emin değilm ama bi arka göbeğin ruble Tarfındaki yere bazı göbeklerde acılıp bakım filan yapılıyomuş bence bi açtır ege acılıyo ise bisikletçi baksın bana sanki orda varmış gibi geliyo ama büyük bir ihtimali arka atırcı dan bende de öle idi ama ben rubleyı de değiştiridm zinciride arka mekaniz mayda onda hangisi sorun çözdü bilmiyom xD ama ben atirci gibi geliyo

• Beğen

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Uğur Recep AKGÜL

Uğur tek tek yazmaya çalışayım.Zincir boyun eski rublen ile yeni rublen arasında diş farkı varsa değişik olabilir.Yandan zincir hem aynakolda hemde rublede en büyük dişlideyken birde en ufaktayken resimlerseniz buradan yardımcı olabiliriz.

Orta dişlideyken bile zincir düşüyor yazmışsın bu değişik bir durum daha önce yaşamadım ve görmedim.Orta dişliden nereye düşüyor küçük dişliyi es geçip kadroya kadar inmesi olamaması lazım ön aktarıcının duvarı zinciri tutar diye tahmin ediyorum.Cidden ilginç bir durum yada sen tam anlatamıyorsun.

Senin yazdıklarından aklıma gelip yazabildiklerim bunlar belki başka arkadaşların aklına değişik fikirler gelir.Sen yinede aynakolunun zincirin rublenin fotoğraflarını koyarsan çeşitli pozisyonlarda belki birşeyler yakalayabiliriz fotoğraflardan.

• Beğen

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Zincir atması su sekilde oluyor 1 kez oldu bu bosa dönem esnasında. Ön kaldırıordum pedal ile yüklenerek o sırada birden bosaldı aynakol 2. dişlideyken kadro ve aynakol arasına düştü zincir. Zaten bu yüzdende diorum ki dişliler yenik cunku düşünüyorum hani arka ruble bosa bile dönse zincirin dişliler üzerinden kaymaması lazım mantık olarak dişlilerde problem var ki dişliden düşüor zincir falan gibi düşündüm.

Ön attırıcımda ayar kacması yok fakat söle bişe zincir bosalınca oraya düşme oldu işte bi kere dediign gibi ferhat abi anlatamıyorum sanırım görmek laızm o anda olanı sorunum cözülsün istiorum fakat sizlerede yüklenmek istemiorum fazla. Resimleri ekliyorum ayrıca arkada dikkatimi ceken arka lastikte hafif oynama var yani göbek tam sıkılmamıs sanırım cok az belli belirsiz sağa sola oynama oluor elle tutup deneyince. Resimler.

(link)
Aynakol 3 - Ruble 8
--------------------
(link)
Aynakol 3 - Ruble 1 bu pozisyonda zaten kullanılmıyor ama epey gergin
-------------------
(link)
Aynakol 1 - Ruble 1
-------------------
(link)
Ruble ve göbegin görünümü
------------------
(link)
Genel

Gece gece cektim reismleri karanlık ama anlasılabiliyor. Resimlerden zincir boyu içn yardımınız olabilir ama genel problemime care olmak için sanırım benim basıma geleni birebir yasamıs olmak gerekli.

Vites gecişlerimdede zincir düz posizyonda iken herhangi bir ses duyulmuyor yani sürtme olmuor normal die düşünüyorum o yüzden. Varsa cok hafif ayar kacıklıgı vardır oda etki etmez herhalde yardımcı olsun die yazıyorum bunları.

Ayrıca ilgilienen herkese de tesekür ederim.

TayyipKARALİ

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Cannondale
Arka rublen saglaa benziyo ama viteste bir puroblem ola bilir büyük ihtimali
bide abi sürüşüne karışmak istememi ama orta 3 arka bir biraz sacma bir bites arka vitesı zorlarsın normalde öle giderken sesi çıkartır bisikklet benimki yapıyo benim bildiğim orta 2 arka 5 te olur endüşük orta 3 arka 6.7.8 biliyom xD

turist

Daimi Üye
Tepki
203
Gerekli ivme için ayağa kalkmak; (en sevdiğim an, ki ekseri ayakta sürerim) ve yeri geldiğinde trafikte hayati önem taşıyan bir durum.Gel gör ki bakımsız ruble münasebeti ile inönü stadı inişinde dolmabahçe kaldırımına kafa atmış biri olarak sadece şunu söylerim.. Kural 1:Vitesin tam geçtiğini hissetmeden abanma! ve dahi malzemenin ömründen yeme :)

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Tayyip o resimler kullanım için degil zincir boyunu göstermek içindi o sekilde kulnmıyorum zaten.

Tan ruble ve zincir sıfır aynakol eski ve genel oalrak aynakol 2 ruble 5 te kullanırım genel kullanımda. Bu sekilde kullanırken oluor hep vites gecirirken olan bi durum degil.

• Beğen
Tepkiler: TayyipKARALİ

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Recep günaydın :) zincir boyunda bir sıkıntı yok normal gözüküyor.Ama aynakol dişlerinde normal duruyor ben bu işten bir şey anlamadım aklımada birşey gelmiyor muhtemelen senin gözünden kaçan başka bir aksaklık var.Arka göbeği rubleyi birde aynakol göbeğini kontrol edermisin boşluk oynama gibi şeyler varmı.

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Arka göbegimde hafif bosluk ve oynama var suanda bi önceki mesajımdada yazmıstım. Bu oynama cok az belli belirsiz gibi ama oynama var gevsek sanırım biraz. Belki bu gevseklik yüzünden o ilk basta söyledigin dişli kayabiliyor olabilir.

Aynakolda oynama yok yada ben fark edemedim. Bilmiyorum bende ferhat abi ama insanın kafası takılmıyor degil acıkcası.

1 hafta içinde kontrol ettiricem arka göbekten midir die 241 sv yeni bir bisiklet daha var onun arka tekeri komple cıkarıp bu bisklette denicem salcanoda böle bişey yapmıoyor eger arka tekeri deiştirincede bu bisklette yapıosa göbekten ve rubleden deil diyebilicem gözler aynakola gidicek o zaman. Eğer teker deişince sorun cıkmıosa ozamanda demekki göbekle alakalı deneme yanılma ile bi bakıcam buradan yazarım gelişmeleri. Umarım göbekten deildir.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse

Emre Çavuş1

Daimi Üye
Tepki
12
bendede aynı sorun vardı ayna kol değiştirdim düzelmedi diğer parçaları değiştiricem şimdi

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Bugn bu sorun için biskletciye gittim göbekteki oynamadanda bahsettim. Göbeke bakarken rubleninde gevsek oldugunu fark ettik. Göbek boslugu sıkılarak alındı akıcılık şimdilik cok az azaldı fakat bi süre sonra biraz daha gevseyerek acılacagını söyledi bisikletci. Lakin şimdi gevsek bırakırsak bi süre sonra iyice gevser gene bu duruma gleir dedi.

Sonrasında rubleyide iyice sıktı. Bi kac kez deneme sonucu bosalma yok gibi. Umarım tamamen düzelmiştir. Yarın belki bi tura cıkıcaz orda iyice anlasılır ama suanlık düzeldi gibi.

Yardımcı olan , olmaya calısan herkese tekrar tesekur ederim.