Pedala tabanın ortasıyla bassam ne olur?

Melike S. Ünver

Aktif Üye
Tepki
286
Çocukluktan kalan kötü bir alışkanlığım var(mış). Pedala ayak tabanımın orta kısmıyla basıyorum. Okuduklarımdan nasıl basmam gerektiğini öğrendim. İlk başladığımda doğru biçimde basmaya dikkat ediyorum, sonra bir bakıyorum ki yine tabanın ortasıyla basmaya başlamışım. Düzeltiyorum, 10 dk. sonra yine aynı. Çok mu kötüdür acaba, değilse boş yere strese girmeyeyim:)

Scudo

fletcher

Forum Bağımlısı
Tepki
196
@Doruk Atay

ayagın agrımıyosa ,nasıl rahat ediyosan öyle devam et bence...
agrıdan şikayet eder genellikle ortasıyla basan insanlar..

• Beğen
Tepkiler: Melike S. Ünver

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Melike S. Ünver

Bu alışkanlığınızdan kurtulmak istiyorsanız kilitli pedala geçmenizi tavsiye ederim.

Oğuz Budumlu

Daimi Üye
Tepki
53
Bende hep ayağımın ortasıyla pedala basıyorum.
Bu konuyu gördüm ve ayağımın ortasıyla basmamın doğru olmadığını görünce şaşırdım.
Ayağın topuk kısmıylamı basmak gerekir pedala ?

• Beğen

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Pedala, ayağın parmak kıvrımı pedal milinin üzerine denk gelecek şekilde basılır.

Ercx

Aktif Üye
Tepki
37
ayağınızın ortasıyla veya topuğunuzla basmanız durumunda, kaval kemiğinin arkasındaki kas grubunu kullanamamız en önemli sorundur. bacağın balansını ayarlar bu kas grubu pedal çevirirken. nedeni alçak sele olabilir, selenizi 1-2 mm dahi yükseltseniz vücut kendisi çözecektir bu sorunu

Tan Gün

Üye
Tepki
0
Valla bana da taban ortası daha rahat geliyor, parmak ucuyla ayağım kasılıyor sanki, zaten seleyi de gidondan yüksekte sevmem. Tüm bisiklet juralları bana ters :)

çağdaş efe

Daimi Üye
Tepki
84
@Tan Gün

düşük sele uzun vadede diz eklemlerinde sorunlara yol açabiliyor.bu konuda uzman arkadaşlar açıklasın detaylarını sizlere. aman dikkat...

• Beğen

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
@Tan Gün

zaten parmak ucuda yanlış, parmakların bittiği oval kısımla basılıyor. bende spd ye geçmeden önce ayaklarım yorulduğu zaman ayağımın ortasıyla basıyodum istemeden fakat dizimde oluşan ağrı beni uyarıyordu. SPD ye geçin. fark çok büyük.

• Beğen

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
@tolgayalcin

Spd pedal sistemleri performans açısından belirgin bir katkı sağlıyorlar mı, bunu çok merak ediyorum. Bu sistemi kullanan arkadaşlar beni aydınlatırlarsa sevinirim. Spd sistemine geçmeyi önceden düşünmüştüm ancak en büyük endişem spd sistemine geçtiğim zaman ayakkabım pedale monte edilmiş olacak. Bisiklette herhangi bir sebepten dolayı dengem bozulup düşecek olursam ayağımı yere basıp düşmemi bile engelleyemem diye korkuyorum.
İYİ PEDALLER

• Beğen
Tepkiler: mechul

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.587
Bisiklet
Trek
@Semih Temiz

bir kaç gün yavaş tempoda dur,kalk - ilerlerken çıkarıp takmayı - ani bir durumda refleks kazanmak için bunları yapabilirsin.Zaten spd ye geçip pedal aldığında ayar yapılır.En düşük sıkılıkta olmasa bile orta ayarda alışman çok daha uygun olur..Spd ile yokuş çıkarken gerçekten faydasını çok görüyorsun.Ortalama hızın bile yükseliyor

• Beğen
Tepkiler: Speedy Cycler

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
Kadans ortalamanızı arttırabilmeniz açısından da spd (kilitli pedal) tam bir gerekliliktir. ayrıca pedala basarkenki açı diz sağlığı için kesinlikle önemlidir. bu benim görüşüm değil uzman görüşüdür. bunlar uzun sürüşler, testler ve deneyimler sonucu oluşturulmuş ayarlamalardır. bunlardan daha deneyimli ve bilimsel bir yaklaşımla bir tesbiti olan varsa yazsın öğrenelim. ama önemli değil diyip gecebilmek için ancak ekmek almaya giderkenki sürüş için böyle bir çıkarım yapılabilir.

Tepki
6
@Semih Temiz

Genelde denge bozulmasi ile dusmek arasinda gecen sure bir kac salise oldugu icin ayak basarak yirtilacak durumlarin cok fazla oldugunu dusunmuyorum. Bu arada kilitli pedallar dusme aninda kolay atiyorlar. Onda endiselenecek bir durum yok. Bazen bisiklet yarislarinda dusup bisikleti ile yuvarlanan yariscilar oluyor ama onlar sanirim yaris aninda atmasin diye ekstra sikmis oluyorlar pedallarini.

mziyaeddin

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Mehmet Ziyaeddin UYANIK
Bisiklet
Marin
Kilitli pedalla yoluş çıkmak, merdiven inmek, arzü inişleri çok rahat ve güvenli oluyor. Kısa bir sürede ayağınızı takıp çıkarmayı öğreniyorsunuz. 10 gün içinde de tamamen alışmış olursunuz.
Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: Aybek Cihan