Pedala Basılan Gücü Verimli Kullanmak

serkan yıldız

Daimi Üye
Tepki
162
Özel sektörde çalışınca iş hayatında malum etkinlik, verimlilik falan epey sık kullanılan kelimeler oluyor. Bir süre sonra günlük hayatımızda da bu düşünce kalıbı etkili olmaya başlıyor.
Düşündüm de bisikletimizi kullanırken ilerlemeyi bacaklarımızdaki gücü pedallara aktararak sağlıyoruz. Buradan yola çıkarak pedala basma şeklimiz üzerinde çalışarak daha kolay ve daha seri hareket edemez miyiz acaba. Bu konuda bence çok ciddi kafa yormadığımızı/yormadığımı düşündüm bir an. Forumda fizikçi arkadaşlar daha iyi bilgi verebilirler belki.
Bu düşünceye de şuradan kapıldım. Şimdi örneğin sağ taraftaki pedala güç uyguladığımızda sol taraftaki pedal üzerindeki ayağımızı da taşımış oluyoruz aslında. Yani bir taraftan ilerlemek için güç harcarken diğer taraftan o gücün verimini düşürecek karşı bir potansiyel gücü kendimize uyguluyoruz.
Alternatif olarak mesela sağ taraftaki pedala bastığımızda sol pedal üzerindeki ayağımızı hafifçe kaldırarak (veya tam tersi yönde de düşünebiliriz) kullanmak daha kolay olmaz mı ve daha verimli olmaz mı? Ben biraz denedim ama arada çok farkı farketmedim, belki zamanla alışılacak bir durum da olamaz mı?
Not: Spd pedalın ne olduğunu biliyorum, demek istediğim kullanılacak malzemeden ziyade yöntemi geliştirmek. Bir nevi ar-ge çalışması yani :D

Scudo

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu dediklerin için zaten SPD kullanıyoruz. Forumda SPD ile ilgili arama yaparsan detay bilgi bulabilirsin.

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
Ama SPD kullanırken de ayağımızı hafifçe kaldıramayacağımıza göre...

Yine de dedikleriniz benim gibi şu an için spd kullanmayan birinin işine yarayabilir.
Bisiklete binebilecek durumda olduğumda deneyeceğim:)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Sedonaci_Baba

SPD'de ayağı kaldırmak, pedalı yukarı çekmek oluyor.
Kısacası, pedala basan diğer ayağa yardım ediyorsunuz.

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
@Gökhan Toros

Benim demek istediğim bu değil.
pedalın üzerinden ayağı kaldırmaktan bahsedilmiş ben de yapamayacağımızı söyledim .

Yani arkadaşımız SPD pedal kullanmadan klasik pedalda daha verimli olma konusunda öneri yapmış

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Şunu düşünün,bisiklete neden vites sistemi takılmış.Çocukken düz dişli dediğimiz bisikletlere binerdik ve yokuş çıkarken canımız çıkardı,şimdi vitesli bisikletlerle,çok dik yokuşlar haricindeki meyilleri kolayca çıkabiliyoruz.
Bisikletlerdeki ve otomobillerdeki vites sistemlerinin arasındaki benzerlik,az güçle çok yol almak ve az yakıt tüketmek.Bisiklet üzerindeki sizin yakıtınızda,yediğiniz ve içtikleriniz oluyor.:D
Yolda giderken,zemin uygun olduğu sürece vitesinizi büyütürseniz,daha az güç harcayıp,daha çok yol gitmiş oluyorsunuz.
Bunun "yok sağ ayağım sol ayağımın yükünü kaldırıyor,çok yavaşlıyorum,güç kaybediyorum" diye düşünmeyin.O köpekler peşinize takıldımı,sağ ayak sol ayak bakmadan,topukluyorsunuz.Bir köpek değilde,çeteden söz ediyorum.Başıma geldi:D:D

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
"gençler ah bile bilse
yaşlılar ah yapabilse"

SPD tabirinin genel anlamda tanımladığı kilitli pedalların en önemli getirisi pedala aktarılan gücü pedalın 360°’lik hareketi esnasında kesintisiz olarak çekiş sistemine iletmeleri. Yani sadece pedala basarken değil, pedalı çekerken de güç aktarımı söz konusu. Bunun yanında haliyle ayağın pedaldan kayması söz konusu değil

• Beğen
Tepkiler: serkan yıldız

serkan yıldız

Daimi Üye
Tepki
162
Demek ki neymiş
Spd pedaldan başka bir yöntem yokmuş.
E ne yapalım, milletin bildiği varmış ki onu kullanıyor. (Bilimin önü hep bu yaklaşımdan kapanıyor zaten :))
Teşekkürler arkadaşlar...

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan YILDIZ

Tekrardan selamlar,

Hemen bilimin önü kesiliyor deme bence. Bir fikir varsa ve mantıklıysa insanlar tartışarak sistemini geliştirir. Yoksa delinin biri kuyuya taş atmış misali uzar gider.
Senin dediğin bir pedala basarken diğer pedala yüklenmeme olayını zaten beynimiz otomatik olarak yapıyor, ha aramızda tünekte duran kuş misali pedal üzerinde duran var ise onu bilemeyeceğim...

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´

orkun tulu

Forum Demirbaşı
Tepki
228
bisikleti daha verimli kullanma fikri tabiki çok önemli ama bu konudan bişey çıkmayacağı kanaatindeyim