Pedal Pedal Trakya…

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
İstanbul - Edirne - Tekirdağ

1. gün : İstanbul - Çatalca (15 Nisan 2006, Cumartesi)

Bana göre bu kış çok uzun sürdü, ya da bana öyle geldi... Ama, bisiklet sürmek için günlerce evden dışarı çıkamadığım günleri hatırlıyorum. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Nisan ayı içinde, paslanmış ayaklarımızın biraz açılması için, Edirne’ye doğru bir tur yapmaya karar veriyoruz. Tur arkadaşlarım ve gezinin kurmayları 75 yaşındaki Emekli Deniz Albayı Fikret Kaplanoğlu, 68 yaşındaki Necati Bilgen ile 66 yaşındaki Alaattin Engel…

Tura, daha önceki Trakya gezilerinde birlikte pedal bastığımız Lüleburgaz Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi olan Cahit Turhan ile Forum’dan tanıdığımız Rahman Karataş da Lüleburgaz’dan katıldılar… Amacımız kendimizi yormadan, gezi modunda 10 günlük bir tur yapmak ve uzun süren kış günlerinden sonra eski kondüsyonumuza kavuşmak…

Bu geziye yine 75 yaşında olan Emekli Yargıtay Üyesi Hakkı Terzibaşıoğlu da katılacaktı ama, ayağındaki bir lif kopması onun bu geziye katılmasını engelledi. Hakkı Bey’i Polonezköy ve BSD’nin Kartal gezisine katılanlar hatırlayacaklardır…

(link)

Güzergahımız, İstanbul’dan Büyükçekmece - Çatalca - Silivri - Çorlu - Çerkezköy - Saray - Ahmetbey - Evrensekiz - Lüleburgaz - Pınarhisar - Kırklareli - İnece - Hasköy - Süloğlu - Edirne - Lalapaşa, tekrar Edirne ardından Havsa - Babaeski - Alpullu - Hayrabolu ve Tekirdağ… 10 gün süren bu geziyi Tekirdağ’da bitirdik…

Gezimizde daha çok köy yollarını tercih ettik. Hemen her köyde mola verdik, köylülerle sohbet ettik. Fikret Alb., bu köylerin çoğuna daha önce de uğramış, herkes onu tanıyor… Gelecek yıl yolumuz yine bu köylere düşerse, muhakkak bizi de hatırlıyacaklardır.

(link)

Gezi başlıyor…
15 Nisan 2006 Cumartesi günü, ben ve Alaattin Bey Fatih’ten, Fikret Alb., Levent’ten yola çıkarak Bakırköy’de Necati Bey’le bir araya geldik. O gün şansımızdan pırıl pırıl, güneşli bir hava vardı. Fikret Alb., yeni aldığı Trek bisikletiyle ve bisikletine taktırdığı Türk ve donanma bayrağıyla yine dikkatleri çekiyor… Saat 11:00 gibi hep birlikte yola çıkıyoruz…

(link)

Ataköy, Yeşilköy derken, Florya’dan geçerken Florya Belediye Tesisleri’ne girerek ilk molayı veriyoruz… Biz Fatih’ten beri daha 18. km’deyiz ama, Fikret Alb. Levent’ten beri pedal bastığı için 48. km’de. Zaten bu tur gezi modunda bir tur... Çaylarımızı içtikten sonra 12:30’da yola çıkıyoruz…

(link)

Küçükçekmece’yi geçtikten sonra E-5’e giriyoruz. Yoğun trafikte 13:00 gibi Avcılar tırmanışını yaparken, benim km saatim 28. km’de olduğumuzu gösteriyordu. Avcılar tırmanışından sonra, uzun bir iniş yapıyoruz ve kendimizi Beylikdüzü rampasına vuruyoruz. Sağımızdaki yan yollardan üstümüze doğru hızla dalan, solumuzdan ise çok yakın geçen araçlar yüzünden zor anlar yaşayarak tırmanışı sağsalim tamamlayabiliyoruz…

(link)

Ardından yine uzun bir inişle Büyükçekmece’ye iniyoruz. Büyükçekmece’deki bir kahvehanede çaylarımızı yudumlarken saat 14:40 olmuştu bile. Hepimiz yoğun trafik ve araçların gürültüsünden sersem gibi olmuştuk. Bence Çatalca’ya gitmenin en iyi yolu; Kemerburgaz - Göktürk - Işıklar - Kızılcaali - Kestanelik yolu… Bu yolda da Işıklar köyüne kadar kamyon trafiği var ama, Işıklar’dan sonrası E-5’le kıyaslanmayacak kadar çok sakin ve bisiklet sürmeye son derece elverişli bir yol…

(link)

Büyükçekmece’den tekrar yola çıktığımızda saat 15:10’du. Mimar Sinan’dan sonra Çatalca’ya döneceğimiz için E-5’in yoğun trafiğinden kurtulacağımızı düşünerek seviniyordum. Ama yanılmışım, yol şimdi çok dar ve Mimar Sinan’daki çimento fabrikasına Çatalca yakınlarındaki bir tepeden sürekli toprak taşıyan kamyonlar, bize çok yakın geçiyorlar. Üstelik de rüzgar şimdi tam cepheden ve çok serin esiyor…

(link)

15:30’da Tepecik köyünden (45,82 km) geçtikten sonra, 16:10’da Ahmediye’ye geliyoruz. Buraya kadar 54 km yol gelmişiz. Necati Bey namaz kılmak için, camiye giderken biz de çay içmek için bir kahvenin bahçesinde oturuyoruz. Yoldan geçen kamyonlar, sanki deprem oluyormuş gibi oturduğumuz yeri sarsıyor.

(link)

Tekrar ne zaman yola çıktık yazmamışım ama, Ahmediye’de yarım saatten fazla kaldığımızı tahmin ediyorum. Buradan ayrıldıktan sonra, 9 km daha gidiyoruz ve 17:15’te Çatalca’ya ulaşıyoruz. Bakırköy’den buraya kadar 63 km pedal basmışız. Fikret Alb. ve Necati Bey’in yaptığı programa göre bugün burada kalacağız.

(link)

Önce Necati Bey’in akrabası Çatalca Beko Bayii Ertuğrul Ölçer’i ziyaret ediyoruz. Ertuğrul Bey, ertesi günkü yol güzergahımızla ilgili bilgiler verdikten sonra bizi yemeğe götürüyor… Yemekten sonra, kendisine teşekkür ediyor ve Çatalca Öğretmenevi’nin yolunu tutuyoruz…

(link)

Pedal Pedal Trakya
1. gün : İstanbul - Çatalca (15 Nisan 2006, Cumartesi)

Yapılan km : 62,93
Pedal süresi : 3.55.24
Ortalama Hız : 16.33
Maximum Hız : 45.7

Scudo

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Abi, size göre kış çok uzun sürdü, bize göre de sizden gezi haberleri ve fotoları gelmesi bir o kadar uzun sürdü. Çok özlemişiz.. :)

Teşekkürler, ayağınıza, pedalınıza sağlık..

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Diğer resimler...

(link)
Alaattin Bey'le Fatih'te buluşuyoruz...

(link)
E-5'in yoğun trafiğinde biraz soluklanıyoruz...

(link)

(link)
Yoğun trafikte yola devam...

(link)
Necati Bey, Beylikdüzü'ndeki kulenin önünde...

(link)
Arka planda Büyükçekmece Köprüsü...

(link)
Yoğun trafik E-5'ten sonra da devam ediyor...

(link)
Büyükçekmece Gölü'ne paralel gidiyoruz...

(link)
Ahmediye köyündeki dinlenme molasında Fikret Alb...

(link)
TEM Otoyolu

(link)
Çatalca'ya doğru...

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733

Çok teşekkürler Mesut Bey... Yazıları yazabilmek için ancak bugün zaman bulabildim... Bu arada Forum, sizin gezi yazılarınızla oldukça hareketlendi...

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Süleyman Abicim, süper gezinizin fotoğrafları devam edecek sanırım. 10 günlük gezide en azda 100 tane fotoğraf olur herhalde. Hepinizin ayaklarına sağlık. Bekliyoruz devamını.
Sevgiler...

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Abi estağfurullah, siz bisikletinizin teker iziyle koskoca Türkiye haritası çiziyorsunuz. Bizim yaptığımız ise sadece kendi muhitimizde haritaya birkaç nokta koymak.

Ekibinizde bana tanıdık gelen bir bisiklet (fx 7.5) görür gibiyim.. Hayırlı olsun. Sahibi memnundur umarım. Ben memnunum da. Görünce tutamadım kendimi..

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733

Teşekkürler Serkan... Zaman buldukça yazarım herhalde... Bu turda 960 tane fotoğraf çekmişim... Ama burada hepsini yayınlayabilmek mümkün değil...