Pedal önerisi

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Merhaba arkadaşlar :)
Trek Fx 7.0 biaiklet aldım ama üzerinde wellgonun plastik pedalları geldi.
Ben bu pedalları değiştirmek istiyorum.
Xcl marlasının renkli hoş pedalları var yine plastik.
Forumda diğer konulara baktığımda alüminyum pedal önerilmiş sağlam olduğu için mi?
XLC PD-M16 BMX Pedal Şeffaf Mavi
Pedal bu arkadaşlar

Scudo

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@Arseyus
Yorumunuz için teşekkürler :) dayanıksız oluyor diye biliyorum :)
@çağrı can
Yorumunuza karılıyorum sağ olun ama; spd pedal rahay ettiriyor mu ayakları?
Ayakkabının altındaki dişli ile pedaldaki yuva birbirine oturuyor. Dizde bilekte rahatsızlık oluşmuyor mu?
Ve de ayakkabı pedal alınca bitiyor mu? Hazır mı her şey?

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
aynen kırılana kadar :) bende ilk başladığımda bir düşüş yaşamıştım ve o plastik pedalın reflektörlerini dağıtmıştım, sonrası spd :)

• Beğen
Tepkiler: Hastateker

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
SPD ye alışana kadar ilk bir iki turda hafif ağrılar olabilir ama alışıyorsun. Ayarlarını doğru yapmak gerekiyor. Ben şehir içi kullanım için sana tek tarafı nornal pedal olarak kullanılan clickr pedalları ve normal spor ayakkabı gibi gözüken spd ayakkabılarını tavsiye ederim.

• Beğen

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@bua
Spd ile bir sorun yaşadınız mi? Ayak bileklerinizde dizlerinizde ağrılar oldu mu? Ayıptır sorması ne kadara mal ettiniz ayakkabı+pedalı?
@çağrı can
Clickr ı internette görmüştüm hoşuma da gitmişti. Fakat spdler hakkımda pek bir bilgim yok araştırdıktan sonra ben de geçmek isterim

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
plastik kırılgan olmasından çok kaygan olmasıyla da dezavantaj sağlayabilir, senin dediğin pedalı göremedim ama flat pedal galiba, eğer bisikletle akrobatik hareketler denemeyeceksen ve yolda performanslı gitmek istersen SPD iyi olabilir
benim önerim güzel bi ayakkabıyla ayaklarını pedala bağlamadan bisikletin dengesiyle oynamaya alışmak olabilir
ilk bulduğum bu, daha ucuzu da vardır heralde...
(link)

• Beğen

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
@Hastateker Eylül ayından beri yol bisikleti kullanıyorum ama aslında ben de henüz yeni geçtim spd-sl pedala :) Hep düşme senaryoları kurardım kafamda bunu eğlenceli bularak ama çok şartlamışım ki kendimi sanırım hiç kilitli pedal kazası yaşamadım. Ağır antrenman yapmıyorum ben pek, zaman buldukça o da hafta sonları ara sıra sürüşe çıkıyorum derslerin olduğu zamanlar. Bu sebeple kendimi çok zorlayamadığım için bir sıkıntı veya sakatlık da yaşamadım. Benim için oluşabilecek tek engel kilitli pedala alışma süresinde düşmeydi :)
Onun dışında bırakın sıkıntıyı kullanmaya başladığım ilk andan itibaren hafiflik hissettim. Yol bisikletine geçtiğim zaman şunu söylemiştim kendime; ''ilk defa bisiklet kullanıyorsun'' :) kilitli pedala geçince de aynı şeyi söyledim kendime :) Ayakta sürüş, yokuş çıkış vs çok tatlı olmaya başladı. Ve ben kilitli pedalı daha güvenli buluyorum; çünkü kilitli pedal kullanmazken 1 kere düşüş ve 2 kere de tehlikeli düşme tehlikesi yaşadım. Yüksek hızla giderken sert vites geçişi olsun, bir tümsekten geçiş olsun ayakları pedaldan atabiliyor.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@bua
beklemediğin anlarda dengen bozulunca kötü oluyo, rahat seyir edilebilir hızda giderken, yola dikey çizi, yarık asaltın erimiş ve tabakalaşmış kısmı farketmediğin halde dengeni bozarsa kötü düşülüyo, düşünce zaten çıkıyo :) yoksa kaza anını farkedersen çıkarma refleksi de i süre sonra oturuyor, ha birde yokuşta zorladığınız halde bi noktada kesilip kalırsanız spdlere sert yapıyosunuz istemsiz de olsa, kilitsizden biraz daha rahatsız bi his

• Beğen
Tepkiler: bua ve Hastateker

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@Tasogare
Benim o dediğim pedal da platform pedalı aynı tip. Teşekkür ederim :)
@bua spd pedalın artısı çok evet katılıyorum ve o hazzı yaşamak da istiyorum. Pedalın ayarını nasıl yaptınız? Aldığınız gibi kullandınız mı direkt?
@Tasogare eskiden en büyük korkum oydu yüksek hızda yokuşlar pedaldan zıplatıyordu resmen artık refleks olmuştu ayağımı kendim kaldırıyordum:)
Önerebileceğiniz pedal+ayakkabı var mı?

• Beğen
Tepkiler: bua

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
@Tasogare Ayak pedalda oldukça denge çok sorun olmuyor ya, ama ayak pedaldan zıplayınca hep motorsikletlerde gördüğümüz tankslapper benzeri şeye maruz kalıyorum, tırın altına yuvarlanmaktan korkuyorum vallahi :)

@Hastateker Ben pedalı en yumuşak sertlik ayarında kullanıyorum şuanda; pedalın hemen arkasında en küçük alyan ile değiştirebileceğimiz ayarı var. Kal ayarı ise ayakkabının izin verdiği en uç kısımda. İşte bunlar hep anatomi ya, bisiklet insana anatomi çalıştırtıyor vallahi :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
XLC PD-M16 BMX Pedal Şeffaf Mavi dediğine bayılıyorum özellikle bazı bisikletlere aşırı yakışıyor ama bence kilitli pedal :ssrtcbya:

• Beğen

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
@bua
Teşekkür ederim pedalları edinince daha da fazla araştırırım:)
@Altın Sikke
Benimde hoşuma gidiyor o yüzden tercih ettim

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Hastateker
@bua
aslında tankslap/speed wobble dan biraz farklı bi kuvvet biniyo ayağının biri boşa düşünce, işte bende tam olarak bu gibi aksaklıklar gidene kadar spd kullanılmasın diyorum, yani çok nadir ayağın pedaldan zıplar o zamanda 2 koll tek ayak dengeyi yakalamaya alışırsın, ama ayağın pedaldan fazlaca zıplıyorsa orada yanlış bişey vardır :) bağlamadan çözmek lazım, ha sonra yeteri kadar oynamaya başlarsa bisikletle spd neden olmasın
eskiden bu düz pedallar ve ayakkabılar bu kadar gelişmemişti, o yüzden yollusu mtblisi spd kullanırdı, ama şimdiki pedallar spd yi aratmaz, arkadaşın bisikletine bakarak, performans sürüşlerinden ziyade gezinti içinde kullanacağını varsayıyorum, spd ayakkabılarla cafenin üstkattaki tuvaletine gitmek bile bi başka eğlence :)
günlük hayatta pek kullanmasakta panic fren ya da takla durumunda 2 kilidi birden açmak oldukça zor!

tüm bunları göz önünde bulundurup kullanım amacına uygun bi pedal seçersin umarım, ama platform7flat düz pedalları da nasıl spd için ayakkabı alıyorsanız uygun ayakkabıyla test etmenizi öneririm

• Beğen
Tepkiler: bua ve Hastateker

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben kullaniyorum bu pedallardan gayet Zalımlar Screenshot_2016-04-27-13-11-06.png

• Beğen

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Ayağımı komtrol edecek dişli bir pedal almak iatiyorum o da tatmin etmezse spye o zaman geçerim. Flat pedal şu anki tercihim. @mariokaldato
@Tasogare spd için biraz ustalaşmak gerek pedal üzerinde ayağı kurtarmak filan bilmek lazım :)
Teşekkürler :D

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
0
Selam
Sram xx1 grup sete uygun bir pedal ariyorum .
Önerisi olan var mi acaba ?
Ayrica nereden bulabilirim ?

Tepki
25
İsim
Mesut
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,

Aşağıdaki pedal hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?

(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhabalar. Bilyalı pedalım var ve bilyaları dağıldı ve pedal almak zorundayım. Rulmanlı olmasını istiyorum. MTB bisikletim var SPD Pedal tavsiye etmeyin. Platform (Flat) pedal istiyorum ve ayrıca alüminyum kısaca plastik olmasın metal olsun zaten plastik önerceğinizi sanmıyorum. :D Bütçem pek yok max.70 TL.
Aklımda bir tane var fakat açıklamada rulman falan diyor emin olamadım eğer rulmansa ve bu fiyata daha iyisi yoksa direk alırım. Başka önerilerinizi de mutlaka bekliyorum.
(link)