Pedal nasıl sökülür?

Cem Bayıll

Daimi Üye
Tepki
62
@Murat Bulut

çok hafif kaygandı pedalın mili umarım bir şey olmaz teşekkürler

Scudo

ozanozdil

Üye
Tepki
19
İsim
ozan
Bisiklet
Cannondale
wellgo pedalımı sökemedim az evvel. Elimi kolumu biraz hırpaladım. Anahtar küçük kalıyordu ve ayarlı anahtar içinde somun inceydi. Wellgo'nun dışındaki kapak şeklindeki alyanı söktüm. Alyanın altından pedalı milde tutan vida vardı. Onu da sökünce ayarlı anahtar ile sökebileceğimi düşündüm. Tam da öyle oldu. Şayet pedalın somunu darsa evvela pedalı pedal milinden çıkarn (tabi her pedalda yoktur bu) çalışma alanı genişleyince büyük anahtar ile hemen açılıyor.

Tepki
0
İsim
Arif Mücahit AKCA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
peki pedalın anahtarı standart mıdır? Bisikletten bisiklete farklı anahtar kullanmak gerekir mi?

Tepki
0
İsim
Arif Mücahit AKCA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
14 mü 15 mi?

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.615
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bazı pedallarda açık ağız anahtar kullanılamıyor sayın @Kuzey Ege. Sadece "alyan" anahtar kullanılabiliyor. Yanlış mıyım?
Haklısınız. Yol pedalları genelde alyan ile sökülüyor. O detayı atlamışım, düzeltme için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.
K

kumulus

Misafir
malesef bazı pedallar sökülemiyor. Denenebilecek bir yöntem de pürmüzle biraz ısıtmak. Daha sonra güç uygulamak. Isınıp genleşen metal yivleri biraz kendini bırakır. Sorunun temeli genelde galvanic corrosion denilen tabiat olayıdır. Aynakol genelde Alüminyum alaşımdan pedal milleri ise çelikten yapılır. Iki farklı gruptan metal birbirini çürütüp kaynaşır. Bunu ağzında metal dolgu olanlar bulurlarsa bir gümüş çatal değdirerek tecrübe edebilirler! Neyse, pedal montajında sıradan gres değil, bakır gresi kullanıyorum ben. Neden? Iki ayri metalin arasına bir bariyer oluyor bir nevi. Ikisinin birbirine kaynamasını engelliyor. Ikinci husus arkadaşlar, asla ucuz basit anahtar takımlarla pedala müdahale etmeyin ve zorlandığınız anda işi bırakın. Anahtar kayar yararlanırsınız dişliler vurup. Aynakol sökülüp tezgaha sabitlenmesi gerek olmuyorsa. Bisiklette her komponent çelik olmalı. Alüminyum ve karbon fiber bozuyor işin ruhunu ve kimyasını. Kahrolası kapitalist düzen :) illa ki daha pahalısını, daha janjanlısını satacaklar ve eldekini de eskidi abicim bu, tamirle falan uğraşılmaz bu deyip eritecekler kazanda. Aynakol ve pedal ikisi de çelik olsa böyle bir sıkıntı olmazdı daha güzel değil mi? 1 km/h daha az ortalama versek ne olur yani?

er ai

bozkır gezgini
Tepki
582
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aynakol koruma silikonu takmak için pedalı alyanla sökmeyi denedim olmadı. 2 yıl önce montajlanan bisiklette sağlam bir kaynama olmuş anlaşılan 🤔

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sağ pedal saat yönünün tersine sol pedal saat yönüne göre sökülür , buna dikkat ettiniz mi ?

Tepki
9
İsim
Burak K.
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
daha dün eski bir mtb de aynakolu sökerken alyanla içindeki vida kırıldı... o kadar sıkı tutuyor ki kırmadan nasıl açılabilir bilmiyorum :hihi:

er ai

bozkır gezgini
Tepki
582
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Goflet evet ettim, hiç oynama yok maalesef.

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.588
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pedalın bağlantı yerine wd-40 sıkıp bekleyin tekrar deneyin.

• Beğen
Tepkiler: er ai