Pedal Morlukları

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Didem Üstünol tarafından paylaşıldı.

1. Didem Üstünol

Didem Üstünol Aktif Üye

Seviye:
    Pedal çarpmalarından kaynaklanan morlukları önlemek için ne yapmalı? Bacağımda morarmadık yer kalmadı 1 günde. Pedalın çarpmasını engelleyecek yada morarmasını hafifletecek bir araç, gereç var mıdır? Morlukları kısa zamanda kapatan bir ilaçtan bahsediyorlardı, kullanan var mı?

Uğur Demirtaş bunu beğendi.
  2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bir seneyi aşkındır bir morluk da beni tek etmiyor.Mtb de 1.50 lik lastik denemem de Tranway yoluna girmiştim ve meşhur kaval kemiğimi düşmemek adına pedala vurdum.Söylediğim gibi 1 yılı aştı eğer bir yöntem paylaşan olursa bende seve seve uygulayacağım.

Didem Üstünol

Didem Üstünol Aktif Üye

Seviye:
    Bunca zamandır geçmediyse bu saatten sonra zor o morluğun geçmesi. Daha kötüsü olabilirdi, neyseki sadece morlukla kalmış. O bahsettiğim ilacı bir soruşturayım ben. İşe yarar birşeyse paylaşırım.

4. Mehmet Ergene

Mehmet Ergene Forum Demirbaşı

Seviye:
    bacağınızı pedala nasıl çarpıyorsunuz çok merak ettim doğrusu :O

Didem Üstünol

Didem Üstünol Aktif Üye

Seviye:
    Alt baldır :) Hiç darbe almadın mı daha önce?

6. Mehmet Ergene

Mehmet Ergene Forum Demirbaşı

Seviye:
    normal koşullarda almadım ama düşerken alınan darbelerden diyorsanız orası ayrı tabi... ::)

Didem Üstünol

Didem Üstünol Aktif Üye

Seviye:
    Bir kaç düşmeden kaynaklı da var tabi. Ama yine bisikletin çarpması sonucu oluşan şeyler. Yavaş olduğum kadar kazaya meyilli olduğumu da iletmişlerdir sana :)

8. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ben küçükken pedalı hazır konuma getirirken (mesela sol pedal diyelim), o geriye çevirme hareketi sırasında diğer pedalı (bu durumda sağ oluyo) bacağıma çarpmışlığım ve bu yüzden morarmışlığım var.. pek çok defa hem de :)

alt baldır hiç başıma gelmedi ama... geldiyse de ben farkında diilim :)

Batuhan.Altay ve Didem Üstünol bunu beğendi.
  9. Burak BAHAR

Burak BAHAR Üye

Seviye:
    Evet ya bide demir olunca bende çözüm bekliyorum :D

Didem Üstünol

Didem Üstünol Aktif Üye

Seviye:
    Benim de bir kısmı ondan kaynaklı :) Çok alakasız yerlerde de morluklar var. Diz kapağımın üstü gibi. Düşerken mi, yoksa pedal çarpmasından mı emin değilim. Ama 5-6 saatlik bisiklet turu sonrası bu hale geldi :)

11. Hasan TÜRKER

Hasan TÜRKER Onursal Üye

Seviye:
    hıc olmadı ama zamanla alısırsınız. duzelır.

12. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    didem abla bende dediğiniz gibi sürekli carpıyodum (ayarsız vites ,hızlı giderken ayagın pedaldan kayması ,bazen düz giderken anlamadııgm ve hissedmedigim şekilde carpma vs...)sonuc mos mor bacaklar ama spd ye gectiğimden beri o problemler tamamen ortadan kalkdı ayak zaten sabit oldugu için pedala n ufak carpma olmuyor. gerci spd yüzünden alışana kadarda 3-5 kere hayla arada bi ani harekette düşmelerden dolayı morarmalar oluyo ama nese :D

13. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bildiğim kadarıyla morluk oluşması için, herhangi bi çarpma veya düşme olmasa da, herhangi bir zorlama bile yeterli oluyor.. malum insanız biz :)

spor öncesi ısınmak, spor sonrası soğumak, en önemlisi de kasları gereksiz ve alışık olmadığı bir düzeyde zorlamamak çözüm olabilir...

(EDIT: pedal menzilinin dışında kalan morluklardan bahsediyorum tabi ki :) )

Didem Üstünol bunu beğendi.
  14. emin palaz

emin palaz Kıdemli Üye

Seviye:
    o morluklar bisikletin imzası oluyor benim hoşuma gidiyor ayrıca wellegonun (umarım doğru yazdım :) ) bacakta yaptığı kanamalarda cabası :)

Didem Üstünol

Didem Üstünol Aktif Üye

Seviye:
    Aynen Alkan. Muhtemelen bir süre sonra düzelecek, morluklar ve çarpmalar azalacak. Ama bu sorunu yaşayan (özellikle de yeni başlayan) arkadaşlarımız olacaktır. Bir çözüm bulursak güzel olur derim ben :)

16. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ya alt baldır pedala nasıl çarpılır ki :D Hayal gücüm yetersiz kaldı valla.Bende bir ara street yapıyordum onun pedalları dişli oluyor platform pedal,zıplarken birkaç kere ayağım havada kaydı ve pedal ön kaval kemiğini yırttı morarttı parçaladı :) Zamanla geçmişti.Ama alt baldır nasıl vurulur hiçbir fikrim yok

17. emre gülaydın

emre gülaydın Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Normal bir spor ayakkabı ve bisikletin üstünde gelen standart pedal ile kullanmaya devam ediyorum bir kayma ve pedal vurması olmadı.
    Pedalın iki yönü var hafif tırtıklı olan kısmı kullanıyorum ve spor ayakkabının tabanını gayet iyi tutuyor. Diğer tarafı hafif kaydırıyor. Problem yaşayan arkadaşların pedallarını merak ettim şimdi. Problem burdan kaynaklanıyor olabilir.

Didem Üstünol bunu beğendi.
  18. Hüseyin ARICAN

Hüseyin ARICAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Alt baldır kısmına darbeyi acaba bisikleti durdurmak istediğinizde ayağınızı yere koyduğunuz zaman mı alıyorsunuz? (pedalın arkadan çarpması sonucu?) Başka türlü nasıl olur canlandıramadım. Eğer bu şekilde oluyorsa bisiklet tam durmadan bisikletten inmeyin ayağınızı yere koymayın.

Aklıma başka çözüm önerisi gelmiyor ama diyeceğim şu ki her ne şekilde oluyorsa o morluklar zamanla bisikletle bütünleştiğiniz zaman o morluklara neden olacak darbeleri almaktan kurtulacaksınız.

19. Sercan KOCA

Sercan KOCA Aktif Üye

Seviye:
    Sağlıksız çözümü biliyorum onun için paylaşmayacağım ama bildiğiniz yolu hatırlatabilirim zamanla morlukların geçmesini bekleyin yada klasik yöntem soğutma (buz tedavisi) ile geçmesini sağlayın.

20. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    selam, benim de sağ arka baldır kısmı yara bere içinde, morluklar var, ayak bileğime kadar gidiyor. ilk zamanlar bisiklet kullanırken farkına bile varmadım, evdeyken acısı ortaya çıkınca durumun farkına vardım. bendeki sorun bisikleti ara sıra sağ elimle taşımaktan kaynaklanıyor. taşıdığım sıralarda sol pedal sağ baldırıma çarpıyor. şu an bile o bölgeye dokundukça yaralı yerler rahatsız ediyor.

biraz daha artsın bekliyorum doktora gideceğim.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-1-21_18-26-14.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
quads-996.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
upload_2017-2-1_9-24-50.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...