Pedal kayışı hakkında

Kıvanç Pürtelaş

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Orbea
SPD pedal ve ayakkabı almak istiyorum ama bütçem şu an için uygun değil.Kısa süre sonra da bisikletten uzak kalacağım maalesef.
Bu aralıkta spd türevi ekonomik bir çözüm bulduğumu düşünüyorum.
Bilemiyorum yanılıyormuyum.
Pedala takılan kayışlar(eskiden yarış bisikletlerinde vardı).
Bunlar spd kadar olmasada, pedalı yukarı çekerken mutlaka az çok fayda sağlayacaktır sanırım.

Ayrıca bu kayışlardan bisikletçilerde bulmak kolaymıdır ?

Konu hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum.

Scudo

Kıvanç Pürtelaş

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Orbea
Kalpiye olarak geçiyormuş ismi.Bis bisikletçide varmış, gidp bakacağım.
İçime sinerse almayı düşünüyorum.

Spd kadar güvenli değilmiş.
Özellikle mtb' lerde önerilmiyor.
Olası bir kaza anında spd mekanizmadan ayağı kurtarmak kolay iken, bu sıkıştırmalı bant yönteminde ayak pedaldan çıkamayabiliyor ve bisikletle beraber kaza yapmanıza sebep oluyormuş.

Ne diyelim, bu fiyata en iyisi ve tek seçenek bu :)

five

Part time turcu
Tepki
3.961
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,
Ben de SPD'den önceki seçenek olarak denemiş ve yazdığınız sebeplerle vazgeçmiştim.

Kazasız ve keyifli turlar

five

• Beğen
Tepkiler: Ozicu

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Güvenli olmaması dışında ayağınızı sürekli ileri itme gereksinimi duymanız bunun sonucunda pedalı yukarı çekerken parmakların ayakkabı içinde oynaması bir müddet sonra parmaklada ağrı ve acı oluşumuna sebebiyet veriyor.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Ben biraz görüntü, biraz da SPD'nin verdiği güvenden sonra düz pedal kullanırkenki boşluk hissini azaltması için şehir içinde kullandığım yol bisikletimde kalpiye kullanıyorum. Ama kayışları hiç bir zaman sıkmıyorum, sadece ayaklarımın öne doğru kaymasını engeliyor. Ancak yerinizde olsam hiç bulaşmazdım, pek gerekli birşey değil. Öte yandan gündelik kullandığınız ayakkabılarınıza da gereksiz sürtünmeler yüzünden zarar verebilir. En temizi uygun bir ayakkabı, belki 2. el bir pedal alıp SPD keyfini sürmek.