Pedal Çevirirken Gelen Ses

Kaan Aslan

Aktif Üye
Tepki
56
Arkadaşlar,

Yeni aldığım bisikletle yaklaşık 2. haftam.

XTC 1 aldım. Aynakolu XT olarak değiştirdim. Diğer vites sistemleri de XTR oldu.

Dün ilk defa uzun bir yol yaptım. Yaklaşık 40 km. Bugün ise arada sırada pedal çevirirken hafif çıt çıt sesler duyuyorum. Sanki pedal ya da aynakolun olduğu yerlerden geliyor. Bu normal midir? Zamanla öter mi bisiklet?

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Zincir falan yağsız kalmış olabilir belki?

Aslında aynı hisse ben de kapılmıştım ama sesin sandığım gibi aynakoldan değil, seleden geldiğini farkettim sonunda. Sele vidasını ve kelepçesini de kontrol edin bence bu şekilde gelen sesler için.

Kaan Aslan

Aktif Üye
Tepki
56
yok sele değil.. yani pedalı hafif ileri ittirdiğimde bazen çıt diye duyuyorum. Bilmiyorum bakacağım. Zaten yakında 200 km bakımı olacak. O sırada incelenmesini isteyeceğim.

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benzer sorun bende oldu, aynakolun vidaları (4 tane olan) tam sıkılmamış teşhisiyle sonuçlandı..

timurdigital

Daimi Üye
Tepki
466
Bisiklet
Merida
aynı sorun bende de vardı.bir kaç gün önce çözüldü.benim yaptığım işlemler:
aynakol yaprakları sıkmak.
orta göbeği sıkma.
pedalları sıkma.
tüm bunlardan sonra yine aynı ses gelince,bisikletcime gittim.orta göbek söküldü,göbek yatağı greslendi yerine muntazam bir şekilde takıldı,havalı tabanca ile sıkıldı,sonuç sesden eser kalmadı.bu sesin beni deli etmesinden ve kalkışlarda milletin bana bakmasından kurtuldum.forumda bu konu ile ilgili açılmış sayfalarıda inceleyiniz,saygılar.

Kaan Aslan

Aktif Üye
Tepki
56
Arkadaşlar bendeki sesin nereden geldiğini buldum Seleden geliyor.. Ayakta sürdüğüm zaman ses tamamen kesiliyor...

Bu durumda sele ile ilgili ne yapmak gerekir?

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
@Kaan Aslan

Sele borusunu, kullanılabilir mesafesinden yukarıda kullanmayın. Bu hem kadroda çatlağa sebep olur, hem de öyle çatlak sesler çıkartır. Sele kelepçesinin de yeterince sıkı olduğundan emin olun.

Eğer yapabiliyorsanız ( ki basit bir işlemdir. ) seleyi tamemen sökün, rayları vs. güzelce bir temizleyin. Bazen toz, kum vs. aralara girdiği zaman da ses yapabiliyor. ;)

Aynı şekilde, sele kelepçesini de çıkartıp oralara da bir bez gezdirebilirsiniz.

Yani, bakımlı bir bisiklet her zaman sessiz çalışır. :)

• Beğen
Tepkiler: Kaan Aslan

Kaan Aslan

Aktif Üye
Tepki
56
Aslında daha yepyeni bisiklet bir ay bile oldu olmadı :) Ama baktıracağım. Teşekkürler...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Seleden gelen seslerin çok büyük bölümü genelde toz, kum vb pislik yüzünden gelir. Bu bisikletin pis olduğu anlamına gelmez tabi :)

Sele borunuzu söküp iyice temizledikten sonra (sele borusunun girdiği kadro borusunun içini de bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz) tekrar yerine monte edin. Sele raylarını kontrol edip, gerekirse temizleyerek tekrar yerine takın. Çok büyük ihtimalle ses kesilecektir.