Pedal çevirirken farklı zamanlarda gelen ses

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
garip bi sorunum var.
pedal çevirirken farklı zamanlarda aniden çat diye bi ses geliyor ruble ya da dişliden. sanki vites geçtiği halde zincir yerine tam oturmamış, oturunca bu ses geliyor gibi. ya da başka bi nedenden dolayı. böyle bişe yaşayan var mı? çözemedim sorunu.

Scudo

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Aynı ses benim vites dişli sisteminde de var ne oluyor anlayamadım.Boş iken hiçbirşey yok üzerinde sürüş yaparken oluyor.Sanki zincir dişli atlıyor gibi ne bileyim kat-kut sesler.Bilen yaşayan ve çözen varsa çözümlerini anlatırsa bizde faydalanalım.Forum kardeşliği bunun için değil mi?Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Aydın Akyokus

Aydın US

Forum Bağımlısı
Tepki
228
Bisiklet
Scott
Vites ayarı bozulmuş olabilir.

Çagatay Çimşit

Daimi Üye
Tepki
277
Sanırım kaynağı ruble sistemi. Özellikle düşük hızda çevirirken ben de duyuyorum. Ama sürekli değil dediğim gibi ara ara ve düşük hızda. Eskiden kafaya takardım ama bir zararı olduğunu sanmıyorum. Dinlememeye çalışın o zaman duyulmaz oluyor :)

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
dinlenilmeyecek bişe değil ki hocam. çat diye ses geliyor ayrıca pedala yüklenirken de olabiliyor. o sırada ayak boşa kaysa al sana nur topu gibi kaza. tehlikeli yani sonuçta...

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Bisikletin arka tekeri patlamıştı servise götürdüm bugün söktü taktı şimdi benimde sadece 4.5. viteslerde boşa çıkıyor.Yarın gidip göstercem sorun neymiş yazarım.Ama büyük ihtimalle vites ayarı bozuldu

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Eğer ruble tarafından gelen sesi diyorsanız sırasıyla kadro kulağınıza ve arka aktarıcınızın bacaklarını kontrol edin yamulma içe yada dışa esneme yapma durumu olabilir.Zincirinizin tüm bakla millerini kontrol edin ayrılmaya çalışan olabilir.zincir rublenın en altında ve en üst dişlisindeyken rublenin dişi ile zincirin baklası tam birbirini ortalıyormu onu kontrol edin.Bu baktıgınız yerlerın hıcbırınde kusur yoksa tekrar yazın biraz daha düşüneyim :) ayrıca o durumda pedala yuklendıgınızde zinciri kırıyorsunuz sakın yuklenmeyın ve arızayı cabuk bulmayı deneyin 3 defa zincir patlattım o sebepten ve bu saydıgım yerlerden cıktı her birinde arıza.

• Beğen
Tepkiler: İslam Gölge

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
sanırım en mantıklısı bisikletçiye götürmek. 1 ay oldu zaten alalı daha. 2 ay içindeki problemlere para vermiyorum.

Levent Sönmezer

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Mosso
Merhaba. Benim naçizhane fikrim Ferhat beyle aynı. Kadro kulağı pozisyonundan başlayın, arka değiştirici bacakları konumu,zincir baklaları ve uzama sorunu varmı,ruble üzerinde dişlerde ısırma yada üçgenleşme varmı, aynakol göbek kontrolü v.s. kontrolleri yapar yada yaptırırsanız sorun çözülür.(Tabii ekipman uyuşmazlığı hariç shimano sram gibi). Saygılar.

Burhan Özyılmaz

Daimi Üye
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Arkadaşım eğer ses benimki gibiyse ön vitese bi bakmanı tavsiye ederim kafanı oraya doğru ey bak bakalım zincir bi yerlere vuruyor mu :)

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
dinlediğim kadarıyla ön taraftan değil ses.

bisikleti alalı 1 ay oldu daha, zincirde uzama falan olacağını sanmıyorum. rublede belki bi sorun olmuştur. bugün akşam bi göstericem.

koray_can

Forum Bağımlısı
Tepki
212
aynı sorun bendede vardı gecenlerde.rampada cıkarken pedala bastım takkkkk dıye ses geldi sankı zıncır yerınden cıktı gıbı.oldu.tabi bu olan 1.vıteste oluyor.zaten ondan oncesınde yukarı cıkarken.bosa atıyormus gıbı tıklama yapıyordu.arka aktarıcıdan ayarı yaptıktan sonra ustundeyken vıtes baslarındakı ayarları yaptıktan sonra sorun kalktı.sanırım telın gergınlıgıyle alakalı bısı olabılır.ordan ınce ayar yapınca duzeldı gıbı.bısıkletı alalı 1 ay olmadı.daha fakat bole sorunlar ınsanın canını sıkabılıyor.

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Bende götürdüm aldığım yere bu sorundan dolayı vites ayarı bozulmuş sağolsun kabloyu sıkıştırdı ayar yaptı düzeldi.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Arkadaşların dediği gibi;vites ayarından da olabilir,fakat şöyle düşünün,bisiklete hiç binmeden,bisikletin direksiyonunu sağa veya sola tam çevirdiğinizde,vites kolundan çıt diye bir ses geliyorsa,vites telinin kablosunun direksiyonun üzerinde sabitlenmesi gerekiyor.Bu arıza normal kullanımlar da da düzensiz olarak kendini gösterebiliyor ve arka attırıcının özellikle alt viteslere geçmesine sebebiyet verip,siz vites geçisine hazırlıklı olmadığınız için Ferhat abinin de dediği gibi,zincir kopmalarına sebebiyet verir.Parçalarınızda sorun yok,sadece yeni bisikletlerin malum arızalarından biridir.

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
direksiyon çevirmede öyle bi ses gelmiyor. bahsettiğim şey vites atması değil, sanki zincir dişli atlıyor gibi bir şey. ya da boşta kalıyor ve dişliye birden oturuyor, bu da bahsettiğim sese neden oluyordur belki :S

Mert SÜREN

Daimi Üye
Tepki
94
Arka aktarıcınız Altus, Tourney, Alivio veya Acera ise kaldırımdan indiğiniz de veya sert bir tümsekten geçtiğiniz de arka aktarıcının ayarı bozula bilir, sorun arktarıcının üzerinde ki iki vidanın sıkılıp gevşetilmesiyle çözülür... Hemen her bisikletçi maksimum 2 TL ye bu sorunu halleder.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Şimdi bazı arızalar görülmeden ne yazıkki çözülmüyor.Benim tavsiyem;bisikletin garantisi varsa,servisine götürün ve arka tekerlekteki rubleyi ( kaset dişliyi ) değiştirtirin.Sorun buradan kaynaklanıyordur.

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
@Mert SÜREN

bu iki vida hangi iki vida? en ufak ve en büyük dişlide zincirin atmasını önlemek için sıkılan vidalar mı?

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
mehmet kardeş,iki vida diye bahsedilen,arka attırıcının en alt ve en üstte kalmasını sağlayan ve "vites ayarı"olarak adlandırılan işlemdir.Sorunu daha da büyütmek istiyorsan,arkadaşın dediği gibi kurcalayabilirsin.