Paypal Kazığı

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
son yaptığım alışverişte (Ebay) paypaldan iyi bir kazık yedim normalde döviz kuru örneğin usd dolar 2.57 ise paypal yaklaşık 2.67 den kesim yapıyordu ve yıllardır bu orana göre hesabımı yapıyordum ve hiç şaşmıyordu dün yaptığım en son alışverişte usd dolar 2.56-57 iken paypal 2.98 den kesim yapıp bana iyi bir kazık attı , artık çok sıkışmadığım sürece paypallı alışveriş daha doğrusu yurtdışı alışveriş yapmayacağım dostlarıda bir uyarayım dedim.

Scudo

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Umarım aşırı yüksek bi ödemeli alışveriş değildir. Uyarı için teşekküller:harika:

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
o paypalın kazığı değil
bankanın kazığı
paypala eklediğiniz kredi kardının kur alış satış fiyatı farkından dolayı %5 lere varan daha fazla ücret almaktalar
ama bazı bankalar yurtdışı alışverişlerinde 100 lirayı geçince 3 taksit yapmaktalar
3 taksit kapmayasına dahil olabilmek için önceden mesaj atmak gerek

(link)

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@harun tınaso "paypalın kazığı değil bankanın kazığı" .....aralarındaki alışverişi bilmem ama keyfi olduğu kesin , kurun fiyatı belli ve yıllardır kesilen oran belli, allahtan yüklü bir alışveriş değildi.

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
öyle olduğunu zannetmiyorum. yurt dışı alışverişlerimde yıllardır paypal'ı kullanırım. müşterisi ile bu kadar ilgilenen başka aracı firma görmedim. herhangi bir sıkıntıda müşteri temsilcisi fevkalade ilgileniyor. işinizi halletmeden telefonu kapatmıyor. ayrıca çok eğitimliler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Paypal alışverişlerde kesinti yapmıyor diye biliyorum. Yalnız (1$) kartlarıdan provizyon olarak çekip iade ediyor, bazı bankalar bu kesintiyi iade etmiyor.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Selamlar, Para cambazlığını paypal değil ödeme şekliniz nedeniyle bankalar yapıyor. Paypal'da ödemelerinizi, türk lirası üzerinden değil alışveriş yaptığınız doviz üzerinden yap seçeneği var. Bu seçeneği işaretlemeniz durumunda banka gereksiz doviz çevrimi yapmadığından bahsettiğiniz farklar alınmıyor. Normalde PAYPAL'da bu ayar otomatik olarak, "TL" üzerinden öde şeklinde işaretli. Aşağıda vermiş olduğum veya benzeri konuları okuyarak bu ayarın nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

(link)

bu ve buna benzer yazıları okuyun lütfen

Arama kelimeleri olarak da "paypal döviz kuru ayarlama" bu şekilde arama yapabilirsiniz.

Tepki
42
Bisiklet
Trek
Paypal'da dövizle yapılan her alışverişte, TL'ye ben mi çevireyim yoksa bankanıza döviz olarak mı yansıtayım gibi bir seçenek bulunuyor. Paypal'ın çevirmesini seçerseniz hangi oranla çevireceği orada yazıyor. Benim kullandığım banka genelde daha ucuza çeviriyor. Ama bankaya göre değişebilir tabi. Aslında en iyisi döviz hesabı açıp, tam tutarı ödemek. Fakat döviz hesaplarının kullanım ücretleri fazla olduğu için, düzenli olarak yüksek miktarda alışveriş yapmazsanız o da pahalıya geliyor.

arayanbulur

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
Engin
Bisiklet
Salcano
Kerem Beyin verdiği linkleri kontrol edin.

Şöyle bir durum var.
Paypal hangi kurla ödemeyi seçerseniz onu yansıtır. mesela ödeme birimi olarak dolar seçerseniz sterlin euro vb paraları dolara çevirir dolar olarak kartınıza yansıtır.
Bankanız da alır o doları Tl ye çevirir kredi kartınıza yansıtır.
2 kere kur çevirme mağduru olursunuz... Onun yerine Kerem Beyin verdiği linki kontrol edin... gerekli düzenlemeleri yapın.
220 tl lik bir alışverişimde kur farkı 18,75 tl olmuştu :D Nasıl acımıştı anlatamam :D

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Saat 17.00 19.00 araligindami yaptiniz bu bahse konu olan alisverisi?

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
Yaşadığınız durumu ben de yaşadım. Bu sebeple paypal kullanmıyordum. Çünkü sürekli kurdan 10kr fazla ödüyordum. Sonra bunun paypal ile değil banka ile alakalı olduğunu öğrenip aşağıda arkadaşın anlattığı gibi ayarlarımı yaptım. Bunu yaparsanız kur neyse ondan çeker banka ve bir kez ayarlamanız yeterli. Ancak karışık geldiyse her alışveriş öncesi de ödeme ekranında önce diğer ödeme seçeneklerine girip çıkan ekranda da ''beni satıcının para birimiyle faturalandır'' seçerseniz o da olur.

@Kerem Özbayrak

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

Fevzi Orak

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
b'Twin
Paybal üzerinden değil de , siteden alışverişi direk hesap numarası ve şifresini girip aldığımızda ne oluyor fark ne , birisi aydınlatabilir mi arkadaşlar

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Paypal ile yurtdışından alışveriş yaparken 2 yerde para birimi dönüşümü yapılabiliyor.
İlk olarak Paypal üzerinden, ödeme yapmadan hemen önce.
Ödeme ekranını dikkatli geçerseniz, burada Dolar üzerinden ödeme yapabilirsiniz.
İkinci çevirme işlemi ise bankada. Ekstrede banka kendi kurundan çevirip size TL olarak fatura çıkarıyor. Asıl kazık da genelde burada atılıyor.
Banka ile görüşüp, kart ödemeleri döviz olarak yapılacak şekilde düzenlenirse bundan da kurtuluyorsunuz.

Sonuç olarak paypal sizden USD biriminde ödeme alıyor. Banka sizden USD olarak ödeme istiyor. Siz de döviz bürosundan ya da bankadan iyi kurdan aldığınız para ile kart ödemenizi yapıyorsunuz :)

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
@Fevzi Orak
farketmez. fakat paypal üzerinden bahsedilen ayarları yaparsanız birkez yapmanız yeterli, her alışverişte aynı ayarı yapmanıza gerek kalmaz. yok ben her alışveriş öncesi ödeme ekranında bunu ayarlarım derseniz o da olur.

• Beğen
Tepkiler: Fevzi Orak

SerdarK.

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
serdar
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İninal kart kullanılabilir.Yurt dışından alışveriş yaptığını bilmiyorum yalnız.

Tepki
27
İsim
hüseyin Tercihen şevik
Paypal oran artı taban fiyat uyguluyor alışverişiniz çok düşükse öyle bir durum olabilir

Tepki
99
Bisiklet
Cesur
Bülent Bey, siz epeydir kazık yiyormuşsunuz zaten. Kerem Bey durumu izah etmiş. Geçmiş olsun. Bundan sonrası için karşı tarafın kuru üzerinden ödeme yapmayı unutmazsınız umarım.

Recep G

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Santos
Kuru paypal'a göre değil, bankanıza göre ayarlayın. Paypal'ın ayarlarında bu var. Böylece bankaya dolar olarak yansıtılacak ve bankanın dolar kuruna göre işlem yapılacak.

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
kazığa bakın beyler hem amazon hemde paypaldan yaptığım alışverişlerin döviz üzerinden bankaların tl ye çeviriken yaptıkları kur farkları
paypal hesabım dolar olmasına rağmen axess kartım acayip kur farkı çıkarmış ama 3 taksit yaptıkları için sineye çekiyorum

Adsız.png

Mr. BlacK

Aktif Üye
Tepki
56
Bugüne kadar paypal da hiç böyle bir şey başıma gelmedi ama böyle bir durumla karşılaşılmayacak diye de bir durum yok sonuçta arkadaşın başına gelmiş. Kuru paypaldaki ayarlar kısmından kendi bankanıza göre ayarlarsanız en azından bundan sonra sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum tekrardan geçmiş olsun