Patlayan lastik nasıl yapılır?

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
@oguz169 dusuk basınçta elimle oturtmaya calistim iyice yarinda sivi sabun denemesi yapayım o zaman sagolun.

Scudo

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
466
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alperr125 lastigi söndürün tamamen jantin icine giren kenarlarina sürün.tekrar sisirirken basincla kayip oturur o yerine

• Beğen
Tepkiler: alperr125

ahmtbag

Daimi Üye
Tepki
268
İsim
Ahmet
Bisiklet
Scott
enazından lastik tamiri yapabilmek şart,güzel çalışma

ulsbyrm

Aktif Üye
Tepki
142
İsim
ulaş bayram
Bisiklet
Cube
lastiği patlatan nesneyi bulup iç lastiğin sadece ilgili kısmını çıkarıp tamir ediyoruz.hem zamandan tasarruf hem enerjiden.

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sibop dibinden kaçırıyodu iç lastik. Bisikletçi olacak adam gitmiş tornavida ile sokmaya çalışmış iç lastiği. Hem jantı yamultmuş hemde sibopu dibinden yırtmış.Sibop dibine bir türlü yama yapamadım. Yapıştırıcıyı sürdüm , sürer sürmez yamayı yapıştırdım tutmadı. Acaba yapıştırıcı biraz kurutmadan hemen yaptım diye mi tutmadı yoksa sibop dibinden kaçırdığı için mi fikriniz var mı dostlar ? Ya da nerede yanlış yapıyorum sizce.

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tolga Özdemir Sibop dibine yama çok sakat, tutması zor.Fotoğraf atabilirseniz daha net yorumlar gelir.Ama bir yerde hata yapıyorsunuz, solüsyon kurumadan yamayı yapıştırmayın.Takriben 1-1,5 dakika yeterli olur kuruması için.Yamayı önce orta kısmından daha sonra kenarlara doğru gerdirerek yapıştırın içinde hava kalmasın.Yama yaparken herkes nasıl kolayına geliyorsa öyle yapıyor, benim için 3 püf noktası var.Bunlara dikkat ederek yaptığımda kesin olarak tutuyor.
*Patlak ve çevresini çok iyi temizleyip, zımparalamak.
*Solüsyonun kurumasını sabırla beklemek.
*Yamayı orta kısımdan yapıştırıp kenarlara doğru gerdirmek.

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ceyhun Özkan

Çok teşekkür ederim ayrıntılı cevabınız için. Söke taka boza yapa öğreneceğiz.Bu ince taktikler çok işime yarayacak.Tekrar teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Ceyhun Özkan
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bu arada küçük ince diken ve parçaları çıkarmak için bence tamir setinin yanına ufak bir cımbız sıkıştırmakta fayda var

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@dryakup23

Akıl akıldan üstünmüş. İlk bisikleti satın alırken ,biner sürerim bir şeye gerek yok diyordum.Sonra buradaki aksesuar ekipman listelerini görünce amma abartmış adamlar diyordum.Şimdi sizin sayenizde aklıma gelmeyen ama bir o kadarda faydalı olan 39. aksesuar ve ekipmanımı alacağım.Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: dryakup23

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Yol bisikleti için küçük ebatta yama bulamıyorum bulduklarım dikdörtgen çok büyük lastiği tam olarak sarar nerdeyse tabi iç lastiği boğar o kısım şişmez kırk yıl düşünsem yama bulamayacağım aklıma gelmezdi bir bisiklet tamircisine sordum 20 tl dedi fiyat fazla geldi yama boyutunu sormadım hiç internette bile daha ucuz.

MertV

Forum Bağımlısı
Tepki
1.502
İsim
Mert
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikleti için küçük ebatta yama bulamıyorum bulduklarım dikdörtgen çok büyük lastiği tam olarak sarar nerdeyse tabi iç lastiği boğar o kısım şişmez kırk yıl düşünsem yama bulamayacağım aklıma gelmezdi bir bisiklet tamircisine sordum 20 tl dedi fiyat fazla geldi yama boyutunu sormadım hiç internette bile daha ucuz.
decathlonun yama setinin içinde yeterince ufak boyları var, bende onları kullanıyorum sadece.. büyük kullandığım zaman beceriksizliğim midir nedir yama biyerden patlayıveriyor..

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
@MertV büyük geniş alanı sarıyor diş lastik içinde şişince o kısım esneyip şişemiyor bu yüzden yamayı atıyor.

Devilsbutcher

Daimi Üye
Tepki
404
İsim
Tuncay
Bisiklet
Carraro
decathlonun yama setinin içinde yeterince ufak boyları var, bende onları kullanıyorum sadece.. büyük kullandığım zaman beceriksizliğim midir nedir yama biyerden patlayıveriyor..
40-50 psi de sorun yok ama 70-80 psi ye çıkınca yama atıyor. Ben bir türlü beceremedim.

MertV

Forum Bağımlısı
Tepki
1.502
İsim
Mert
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Devilsbutcher

Daimi Üye
Tepki
404
İsim
Tuncay
Bisiklet
Carraro
ozaman biyerlerde yanlış yapıyorsunuz demektir..
Patlayan yeri yamalayıp 70-80 psilere çıkınca atıyor diyen çok var. mtblerde kalın lastik olunca 40-50 psi basılıyor sorun olmuyor ama ince lastiklerde yüksek basınç yamayı atıyor. Belki daha kaliteli yama kullanmak gerekir ya da evet ben beceremiyor da olabilirim ?

MertV

Forum Bağımlısı
Tepki
1.502
İsim
Mert
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Patlayan yeri yamalayıp 70-80 psilere çıkınca atıyor diyen çok var. mtblerde kalın lastik olunca 40-50 psi basılıyor sorun olmuyor ama ince lastiklerde yüksek basınç yamayı atıyor. Belki daha kaliteli yama kullanmak gerekir ya da evet ben beceremiyor da olabilirim ?
ön lastiğimde 2 yama var ve 100-120 psi görüyor benim mesela.. lastik yüzeyini iyi temizleyip sadece lastiğe solüsyon sürün ve bi müddet bekleyin, akabinde yamayı yapıştırıp, yamanın tüm yüzeyinin bolluk kalmadan yapıştığına emin olun.

ben böyle yapıyorum ve büyük yama haricinde hiç problem yaşamıyorum

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
patlayan lastik yapımı:
bir lastik alınır, güzelce şişirilir, sonra sivri ve kesici bir nesne ile delinir, mis gibi patlayan lastiğiniz oldu..

• Hahaha
  • İnanılmaz
Tepkiler: meren12 ve Hakan38
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yalnız Pedal Hocam hiç uğraşmayın o yamalar çok zorluyor adamı.Şu linkte ki ürünü aldım, 20 gün önce falan yolda lastiğim patlamıştı, yedeği takıp devam ettim.Evde de bununla lastiği tamir ettim, sonuç başarılı.Havayı kademeli olarak 110 psi bastım.
Kargo dahil 15₺, 5₺ kargo desen 10₺'na 6 tane yama bir de zımpara kağıdı fena değil.Bu arada reklam falan yapmıyorum, yanlış algılanmasın.Ben bu satıcıdan almıştım, siz başka satıcıdan da alabilirsiniz.
(link)