Patlamayan lastik

arslanalp

Üye
Tepki
17
selam arkadaşlar... aranıza yeni katıldım...bisiklet ile amatör olarak ilgilenen biriyim. bisikletimle dağ tepe patika yollarda gezinmeyi severim. malum ufak tefek dikenlerle lstiği patlatıp kilometrelerce geri yürüyerek dönmek istemeyenler için baasit, uygulanabilir, ve mantıklı bi çözüm buldum... özelden mesaj atanlarla paylaşabilirim...

Scudo

Gülgün

Daimi Üye
Tepki
202
Neden özel mesajla paylaşılması gerektiğini pek anlamadım ama , henüz 50 mesaj limitini doldurmadığınız için zaten size özel mesaj atanlara da siz özelden cevap veremeyeceksiniz.

• Beğen
Tepkiler: yokgibi

arslanalp

Üye
Tepki
17
dostum özel derken burayı kastetmiştim.. bu forum işlerinde falan yeniyim... yanlıslık olmus olabilir...

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Hoşgeldiniz,neden burdan paylaşmıyorsunuz acaba ? Çok gizli birşey mi bu ? :)

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

Gülgün

Daimi Üye
Tepki
202
@arslanalp

Buyrun buradan yazın o halde ; nasıl bir çözüm bulduğunuzu.
Gerçekten merak ediyorum. Çünkü sık sık lastiği patlayan biri olarak , bu tür fikirleri ilgiyle takip ediyorum.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
>Zefal firmasının ürettiği patlak önleyici banttan alınabilir.Dış lastikle iç lastik arasına çektiğinizde patlama riski %50-%75 arası azalır.Daha basiti patlayan veya atılacak durumda olan bir iç lastik kesilir dış lastik ile iiç lastik arasına çekilir.Daha basit bir çözüm zefalin veya elfin ürettiği patlak önleyiciler tüpü 12-18 lira arası.Bir tüple iki lastik birden tamir edilebiliyor yapmanız gerekn tekşey sibobu açmak ve tüpü boşaltmak.Yada 15-50 lira arası rubenanın ats serisi lastiklerine terfi etmenizde yeterli olacaktır.Bende hem zefalin 24 liralık bahsettiğim bandı hemde rubenanın ats serisinden 21 liralık lastikleri var.Normalde lastiğimin patlayacağına garanti verdiğim yollarda lastiklerim patlamıyor herkese kullandığım bu ikiliyi öneririm

arslanalp

Üye
Tepki
17
aslında cok basit.. bilmiyorum baska uygulayan varmı ama lastiğin icine bikat daha dış lastik takıyorum :) .. tabiki bazı ince noktalar var.. mesela ice takılan lastiğin yanak telleri kesilmeli... ayrıca lastik mümkünse dişsiz yani yol bisikleti lastiği olmalı... çünkü dişli dağ bisikleti lastiği üstteki lastiğinde şeklini zamanla bozuyor...... ancak bu tabiki profesyonel kullanıcılara uygun değil. çünkü yaklaşık 1 kg lik bir ağırlık artışı oluşuyor...

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Kardeş onun yerine zefalin dediğim setini al daha iyi.Yada rubena dış lastiği dene.Ama ben illa lastik üzerine lastik geçiricem diyosan eğer dış lastik değil iç lastik geçir.Hem daha zahmetsiz olur.

Emre DeNiZ

Üye
Tepki
6
rubenanın her lastiği mi böyle yoksa özel lastikleri mi var ?
bende rubena lastik kullanıyorum şuanda şaşırtıcı bir performans var şeytan kulağına kurşun.arkadaşlarla geziyoruz ertesi gün bi çoğunun tekerinde bir çok patlak varken bende hiç birşey yok ve bu tarz olay bi kaç kez başıma geldi oysaki lastiğim düz taban şaşırtıcı bir şekilde kullanmaya devam ediyorum ve çok mutluyum :)

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Kardeş her lastiğinde yok.Ats serilerinin özellikleri böyle.Ayrıca rubena patlaklara da dayanıklı bir lastik.Bende hem rubena ats serisi tur lastiği 26*1.50 hemde zefal bant var hayatta patlamıyo.Raptiye söktüm lastik sağlam kaldı inanbiliyomusun?

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Peki iç lastik için hem sıvı kullansak ve şeridi de araya koysak ne olur?
Marka önerileriniz varsa nelerdir? (patlak önleyici sıvı için)
Şu an elimde zefalin şeridi var ve sıvıda düşünüyorum.İkisini birarada kullanmak için.
Cevaplarınız ve yorumlarınız için teşekkürler.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Abi ben elf kullandım bir süre.Gayet memnun kaldım.Çokda güzel.Fİyatı 18 lira falandı.Öneriririm güzeldir.Ama sadece bantta yeterli olur gibime geliyor.

Deniz Ser

Aktif Üye
Tepki
148
Ben de ikinci bisikletimde lastiklerin içine hafif sulandırımış tutkal enjekte ettim patlaklardan kurtuldum:)3 ay sonra iç lastiği çıkardığımda noktalar halinde katılaşmış tutkallar vardı bu süre içerisinde lastiğimin havası hiçbir zaman sıfırlanmadı ara ara azcık hava basmak yeterli oluyordu ,iğneyi batırıp pıss sesini duyunca lastiği birkaç tur hızlıca çevirmem deliğin kapanmasını sağlıyor ve yoluma yama yapmadan devam etmem mümkün oluyordu :) 3 ay sonunda lastiği çıkarıp,dışarı taşan tutkalı temizleyip ve 8 tane yama yapmam tekrar kullanımda olması için yeterli oldu:)Ben yaptım çok da güzel oldu ancak kaliteli bir lastiğe uygulanması uzun vadede ne gibi sorunlar çıkartır bilinmez :)

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Güzel yöntem deneyeceğim :)
Nasıl bir tutkal kullanıdız?

Deniz Ser

Aktif Üye
Tepki
148
Beyaz tutkal,kırtasiyeden almıştım :) pembe olanları sanıyorum fazla akışkan bir işe yarar mı bilemem:) Eğer deneyecekseniz tutkalı çok fazla suladırmayın sadece akışkanlığını biraz arttıracak kadar yeterli olacaktır kıvamlı olması çabuk kuruması için önemli:)örneğin 100 ml tukal için 15-25 ml su (satın aldığınız tutkalın viskozitesine göre değişicektir tabi):) Siz yine de tutkala güvenip de yola çıkmayın yanınızda bir tamir seti olsun :) Bir de patlağı farkederseniz tekeri bir kaç tur çevirdikten sonra patlağın olduğu kısmı yere çeviririp 30 saniye beklerseniz tutkal görevini daha iyi yapabilecektir :)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@mehmetlevent 6 yıllık hort ve patlamayan tekerlek ilginç :D

Kızılçam

Bitkisel Üye
Tepki
274
İsim
Ömer
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mehmetlevent

aslında güzel bişeye benziyor mtb için olanı da var mı sürekli dikenlerin arasında gezen biri olarak benim çok işime yarardı doğrusu

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
Konu açamadığım için eski bir başlıktan yaralandım kusura bakmayın