Patlak önleyici sıvıların iç lastiğe etkisi?

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Arkadaşlar geçen yaz Puck marka bir patlak önleme sıvısı aldım ve ilk deneyim olarak sadece arka iç lastiğe doldurdum. Doldurduktan sonra lastikte ne inme ne de patlama yaşamadım.

Daha sonra 6 aya yakın bir zaman geçince lastik inmeye başladı, "herhalde ömrü bitti" dedim. Lastiği söktüm ve 2 tane delik bulup normal yama yaptım. Bir kaç gün daha herhangi bir sorun yaşamadım.

Ama sonra lastik her sürüşten sonra inmeye başladı. İlk fırsatta söküp şişirdim ve sibop-lastik bağlantı noktasında büyük bir hava kaçıran delik gördüm. Biraz oynayınca da büyüdü bu delik ve sibop elimde kaldı. O bölge oldukça çürümüştü.

Şimdi gelelim soruya:

Patlak önleyici sıvılar lastiğin ömrünü mü azaltıyor yoksa sorun benim lastikten midir?

Bu arada, aynı tarihte aldığım ön lastiğimi halen sorunsuz şekilde kullanmaktayım.

Scudo

serdar gültekin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.249
Çok sık lastiğim patladığı için Joe's marka patlak önleyicisi kullanmaya başladım. Yaklaşık 9 aydır lastiğim hiç patlamadı tesadüfmüdür yoksa patlak önleyicinin etkisimidir bilmem. Ayrıca kışın 2-3 ay kadar kullanılmadan bekledi ve lastikte hiç inme olmamıştı. Ben oldukça memnunum problem lastiğinizde olabilir. Ya da farklı markaların kalitesi de farklı olabilir.

havzali

Daimi Üye
Tepki
57
problem büyük olasılıkla sizin lastiğinizden kaynaklanıyor. sibopla lastik bağlantı noktasında bir sorun varsa lastiğin en hassas noktası olduğu için yama bile tutmuyor patlak önleyici ne yapsın :)

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
İç lastikleri aynı yerden almış olsanız bile diğeri çürük olabiliyor.İkincisi benim bildiğim Puck patlak önleyici sıvı değil,patlak önleyici köpük.Bu da yarış sırasında kullanım içindir,lastiğiniz patladığı zaman 1 dakikada şişirir ve içine geçici çözüm sağlayan köpüğü doldurur.Bahsettiğim ürün bu resimdeki,sizdeki de aynısıysa yaşadıklarınız normal.
(link)

• Beğen
Tepkiler: S26
Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba herkese,

Kendinden patlak önleyicili iç lastik ve sıvıları hakkında yeterince başlık olduğu için bu başlığa yazmak uygun görünüyor.
Schwalbe Cx Comb (26*2.0) lastik kullanmama rağmen iki ayda bir patlak tamiri uğraştırıyor.

Bunun için ben de Rubena marka patlak önleyicili iç lastik tanesi 30 tl ye bu hafta aldım ve kullanmaya başladım.

Ürünü dün taktım ve kaliteli görünüyor. Fiyat olarak da normal iç lastikten pek farklı değil.
Bu lastikten daha önce kullanan forumdaş varsa tecrübe yazarsa memnun olurum.

İlerleyen dönemde tecrübe yazarım :)

Dosyalar