Bisikletin paslanması

İlyas Demirtaş

Aktif Üye
Tepki
43
Bisiklet
Merida
Merhaba arkadaşlar.

Merida Crossway 40V Bisikletimle Geçen pazartesi günü yağmurda uzun yol yaptım. Eve geldikten sonra geçirdiğim ufak bir kaza sonucunda burnumu kırdım. bu yüzden bisikleti temizleyemedim...

burnum biraz iyileşti bu gün yıkıyayım dedim birde ne göreyim, zincirde ve çarklarda yer yer ufak tefek paslanmalar oluşmuş.

Merida gibi bir bisikletin yağmurdan sonrasında pas tutması normalmidir yoksa anormalmidir. ? Eğer normal ise, pasların gitmesi için özellikle birşey yapmam gerekiyormu yoksa çalışan demir paslanmaz misali kullandıkça çözülürmü ?

Şimdiden teşekkürler.

Scudo

Deniz K.

Daimi Üye
Tepki
85
Bisiklet
Bianchi
Bence konu marka meselesi değil, hangi marka olursa olsun, her firma donanımları kendileri üretmeyip, belli firmalardan temin ettikleri için donanımlardaki paslanmaları marka ile bağdaştırmamak gerekir diye düşünüyorum, ayrıca belirttiğiniz şekilde paslanma olması da normaldir, motorlu araçlarda da belli bir süre kullanılmayan araçların fren disklerinde paslanmalar görürsünüz, onlara birşey yapılmıyor, kullandıkça geçiyor, sizin bahsedilen yerleri yağlamanız ve mümkünse temizlemeye çalışmanız uygun olur.

• Beğen
Tepkiler: phardon

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
zincir paslanmış kadro mu paslanmış merdidayla pek bi alakasını anlayamadım yağmurda kalırsa paslanır her şey paslanır yağmur asittir

• Beğen

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Yağmurda boyasız, astarsız, yağsız, kaplamasız her meral paslanır..:)

• Beğen

yunus50

Üye
Tepki
78
İsim
Yunus Emre Karaman
Bisiklet
Bianchi
Aynı durum bende de ortaya çıktı. Yağmurda ve karda kullandım bisikletti. Islak mendille sildim ama pas kalkmadı. Sele borusu, bazı vidalar, zincir ve ruble paslandı. Acaba bu pasları nasıl temizleyebilirim?

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
yağmurlu günde yaptığım küçük bir sürüşten sonra suyun bisikletin içine girebileceği aklıma geldi, kadroyu inceledim ve üzerinde birsürü su girebilecek delik olduğunu gördüm. matara yeri gibi vida girecek birçok delik var ve hepsi direk kadronun içine giriyor.

neyse seleyi çıkardım ve bisikleti ters çevirdim, bir gün sonra yapmama rağmen yarım bardak civarı su çıktı. çıkarmasam buharlaşması 1 hafta sürerdi heralde. size de suyla en ufak işiniz olduysa yıkama vs gibi, suyu boşaltmanızı öneririm.

sorum ise şu, bu durum bisiklete ne kadar zarar verir? paslanma çürüme yapar mı? çelik değil kadro ama alüminyum da bir şekilde zarar görür diye düşünüyorum.

kafcamus

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Diğer
ağustos başında goccia city zero aldım. çok da memnunum. ancak geçen gün bisikletin pedallarında, orta göbekte ve bazı vidalarda paslanmalar dikkatimi çekti. böyle yeni bir bisiklette bu durum normal mi? neden olur? (öyle suya batmışlığım, yağmurda kullanmışlığım falan da yok) ne yapmam gerek?

Dosyalar