Paslanan zincire ne yapmalı?

granum

Üye
Tepki
0
arkadaslar ne yazik ki yeni aldigim bisikletimin zinciri paslandi. bi sureligine disarida kalmisti ve yagmur yagdi, islandi daha sonra ulke disina cikmam gerekti ve bisikleti icer aldim 1 ay kadar kapali kaldi donunce bi de baktim zincir komple paslanmis simdi dogal olarak bisiklet gidiyo ama biraz ses yapiyo acaba sadece yaglasam yeterli mi yoksa tamamen degistirmem mi lazim tesekkurler

Scudo

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@granum

Merhaba

Yeni bir zinciri paslandı diye çıkarıp atmak yazık. Zincirinizi Wd 40 diye satılan pas çözücü ve yağlayıcı sprey ile temizliyebilirsiniz. WD 40 sıkıp, isterseniz eski bir diş fırçasıyla iyice fırçalayıp sıfır paslı hale getirebilirsiniz.

WD 40 yağlamada yapsa da, sonra ince bir yağ ile zincirinizi yağlamanız daha iyi olur. Fazla yağıda yumuşak bir bez vasıtasıyla zincirinizden alırsanız, zinciriniz eski haline döner.

WD 40 bulamazsanız mazot ile de, bir fırça vasıtasıyla bu temizliği yapabilirsiniz.

Bu işleri yaparken, lastik ve cant fren yüzeylerine bu maddeleri deydirmemeye dikkat ediniz. Yağ ve mazot lastiği bozar, canttada, fren yüzeyinde frenin tutmasını engeller.

Kolay gelsin.

Sevgi ve selamlarımla.

elifm

Aktif Üye
Tepki
235
Mazotla (mazot hem yağlı, hem pas sökücüdür) zincirini sil, ufak ince fırça (sentetik boya için) ve diş fırçası kullanarak.. bu arada fırçanın altına bi plastik kap tut ki (yoğurt kabı mesela) akan damlaları tekrar fırçayı bandırıp kullanabilesin :).. üstünde beklesin mazot.. tekrar mazotla sil, sonra emici bir bezle zinciri kurula..

bisikletin en kolay paslanan aksamı zincir.. ıslanırsa mutlaka kurulayın, çamurlu bırakmayın..

bu arada evde hazır mazot yoksa ve benzinciden alacaksan elinde ufak pet şişeyle gidersen işin kolay olur.. 250 cc yani su pet şişesinin yarısı işini görür.. fakat bi kaç ay sonra tekrar temizlik yaparım dersen tam şişe alabilirsin..

memocy

Forum Bağımlısı
Tepki
714
eğer tedbirli ve titiz birisi isen kesinlikle değiştirmelisin. şu saatten sonra sana ne zarar getirebileceğini hesaplayamazsın..
ama ara sıra biniyorsan yukarıda denildiği gibi temizlik ve yağlama yaparak idareten binersin..
internette bulup tercümesini yaptığım bu (link) da göreceğin gibi temizledikten sonra mumu eriterekte yağlama yapabilirsin..

bachibouzouk

Daimi Üye
Tepki
191
memocy nin dediği gibi, değiştirmek en iyisi ama değiştiremiyorsan mazot değil, wd40 ve bir fırça ile (her nalbur, büyük süpermarkette bulunur ve ruble temizliği gibi işlemlerde veya yağ çözücü olarak da kullanabilirsin) pası temizliyebilirsin, wd40 ın ayrıca uygulandığı yerlerden suyu uzak tutma özelliğide var , burada önemli olan ve yanlış bilinen wd40 ın yağlayıcı olduğu hurafesi, wd40 kesinlikle yağlayıcı değildir, hatta yağ çözücüdür, uygulandıktan sonra temiz bir bez ile silinip kesinlikle (ama kesinlikle ) zincir iyice yağlanmalıdır çünkü wd40 kuruduktan sonra oluşan kaygan film tabakası hemen çıkmakta ve çekiş sistemini kupkuru , üzerinde 1 damla yağ olmayan bir zincirle başbaşa bırakmakta (hatta yanlış hatırlamıyorsam yeni ambalajların arkasında yağlama için kullanılmaz ibaresi olmalı)

• Beğen
Tepkiler: TuncayKg

elifm

Aktif Üye
Tepki
235
WD40'la derinlemesine pas sökmeye çalışırken zincirin tüm yağını alırsınız hele ki bir de üstünde bekletirseniz.. evde WD40 olmasına rağmen ben mazot kullanmıştım.. neden mazot önermediğinizi merak ettim :)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Mazot değil belki ama, benzin paslı zincir için çok ideal. Bir gece boyunca paslı zinciri benzinin içinde bekletirseniz, pastan geriye hiç birşey kalmadığını görebilirsiniz.

Mazot daha çok pis zinciri temizlemek için, zincirin üzerine yapışmış olan eski yağ ve bu yağla beraber zincire tutunan pislikleri temizlemek için oldukça iyi. Yine gaz yağı da aynı şekilde kullanılabilir.

WD40'la ilgili çözümler de doğrudur fakat ekonomik değil ve çoğumuz üşenip zinciri sökmediğimizden WD40'ın jant yüzeyi ve/veya diske sıçrama, bulaşma riski var.

Ancak asıl unutulmaması gereken şey şu. Bu yöntemlerden hangisini kullanırsanız kullanın, ardından mutlaka temiz bir bezle zincirin nemini almalı, biraz beklettikten sonra (üzerindeki kimyasal uçsun diye) iyi bir yağla zincirinizi yağlamalısınız. Çünkü WD40'ın yağlayıcı özelliği zaten hiç yok. Bir katman bırakıyor sadece ki o da hareketsiz yüzeylerin paslanmasını önlemek için. Zincirde bu hemen dökülüyor. Mazot ve benzin ise çok iyi yağ çözücüler olduklarından zinciri iyice temizliyorlar. Onlar da arkalarında yağlı gibi bir yüzey bıraksalar da o da çok uçucu oluyor ve kesinlikle yağın yerini tutmuyor.

bachibouzouk

Daimi Üye
Tepki
191
@elif

mazotu baklalar arasındaki birleşme bölgelerinde zamanla tortu bırakıp zincirin ömrünü kısaltabildiği , iyi temizlenmezse toz ve kirin yapışmasına yardımcı olacağı için önermedim. wd40 ı abartmazsanız, detaylı temizlik sonrası binmeden önceki gece zinciri güzelce yağlayıp gece boyunca yağın oturup , nufuz etmesini bekleyip sabah fazlasını alırsanız çözdüğünüz yağ ile ilgili bir problem olmaz.
Mazotun bıraktığı tortu öyle çok büyük bir şey olmayabilir, ama dikkat etmekte fayda var, birde bu evham eşiği kişiden kişiye farklı olabiliyor, benim için önemliyken bir başkası için üzerinde durmaya değmeyecek bir detay olabilir.....

bts.elektronik

Forum Bağımlısı
Tepki
777
şimdi arkadaşlar ben mazotuda benzinide önermeyeceğim çünki ,mazotta gözle görmeyeceginiz su zerrecikleri oluyor benzinde ise hiç yağ yok dolayısı ile pas çözücülügü azdır en iyi pas sökücü ve temizleyici gazyağıdır ben kendimi bildim bileli gaz yağı kullanırım hatta çocukluğumuzda bilyeli arabalarımızın eski paslı rulmanlarını bile gaz yağıyla bir gecede açardık .ayrıca mazot ve benzin göbeklere kaçtığında zarar veriyor gaz yağı bu açıdan daha zararsız.

elifm

Aktif Üye
Tepki
235
arkadaşlar benzin tüm yağı söküp atar.. zincirinizin ömrünü kısaltırsınız.. mazot ise zaten yağlı.. mazot içindeki tortuları ya da su zerreciklerini düşünüp benzin falan kullanmak pire için yorgan yakmaya benziyor :D

gazyağını bilemem hiç kullanmadım :)

yeni değiştirdiğim zinciri 2. kez kaçkar yarışında kullanmış, çamura bulanan bisikleti yıkamış ve yorgunluktan yağlamayı unutmuştum.. sonuç sabah paslı bir yeni zincir olmuştu :D mazotla pas çıkarma anım da buna dayanıyor zaten..

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
şimdi arkadaşlar ben mazotuda benzinide önermeyeceğim çünki ,mazotta gözle görmeyeceginiz su zerrecikleri oluyor benzinde ise hiç yağ yok dolayısı ile pas çözücülügü azdır en iyi pas sökücü ve temizleyici gazyağıdır ben kendimi bildim bileli gaz yağı kullanırım hatta çocukluğumuzda bilyeli arabalarımızın eski paslı rulmanlarını bile gaz yağıyla bir gecede açardık .ayrıca mazot ve benzin göbeklere kaçtığında zarar veriyor gaz yağı bu açıdan daha zararsız.
arkadaş forumu terkedeli çok olmuş ama yine de yanlış yerleri düzelteyim ben :

mazotun içinde su zerresi olamaz çünkü yer yağı (yani petrol) dediğimiz sıvının hiç bir türü su ile karışmaz, su barındırmaz. benzin, gazyağı, mazot 3 lüsünün akışkanlık sırası gazyağı>benzin>mazot şeklindedir. haliyle kurumuş gresi çözücülük sırası da bu şekildedir. ama gazyağı ve benzin uçucu olduğu için, (buzdolabında saklanmadıkça) içinde bulundukları kabı şişirip patlatacak, kabın ağzın açıksa da büyük bir hızla buharlaşacaklardır. yani muhafaza edilmeleri zordur.

mazot göbeklere kaçınca (nasıl kaçacaksa?) zarar veriyormuş ama gazyağı kaçınca vermiyormuş o kısmı da anlamadım.

benzin/mazot pas tabakasının sadece en üst tabakasını çözer. öyle "zincir paslıydı bir gece benzinde beklettim bi çıkardım cillop gibi oldu" gibi bişey yoktur. bunlar paslanmasını istemediğimiz değerli metaller için "oksijenle teması kesme sıvısı" olarak kullanılırlar. ama "pas çözme" gibi sihirli bir işlevleri yoktur. zaten pası tamamen çözüp yüzeyi hiç paslanmamış haline geri döndüren bir madde/molekül/bileşik, insanoğlu tarafından henüz bulunmamıştır.

Yldrm07

Forum Demirbaşı
Tepki
500
İsim
Yıldırım
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@can_celik Merhaba. Hazır sizi bulmuşken bir şey sormak istiyorum. Benim de bisikletim bu kışın çoğunluğunu balkonda geçirdi. Tamamıyla paslandı diyemem ama rublenin dişlilerinde bir miktar oksitlenme var. Sökmeyi bilmiyorum. Sökmeden rubleyi ve zinciri temizlemek ve yağlamak için ne kullanabilirim? Benzin, mazot, makine yağı falan kullanmak istemiyorum.

Yldrm07

Forum Demirbaşı
Tepki
500
İsim
Yıldırım
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@HakanAydn Teşekkürler. Bazı yerlerde wd-40 kullanmayın diyor ama kafam karıştı. Birçok video izledim. Herkes her şeyi kullanıyor neredeyse :)

• Beğen
Tepkiler: HakanAydn

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@can_celik hocam mazot kauçuğu çürütüyor, bisiklette hiç varmıdır keçe filan biryerlerinde, belki ona istinaden söylenmiştir..motosiklet aksamında mazot kullanılmaz, zincirde oring var mesela..gazyağı kullanılır..
@Yldrm07 bisiklette wd40 ı direk zincir yağı yerine kullanan bisikletçiler bile var..wd40 ın kullanılmaması gereken yerler tekrar greslenemeyecek, yağlanamayacak (kapalı ve ulaşılamaz yağlı yerler) kısımlar olabilir..ama ruble, zincir, aynakol vs göbeklere kaçırmadan temizlenebilir..

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@can_celik mazot su barındırır çünkü depolandığı kaplar nefes alır 😁 dolayısıyla mazot transferlerinde motorinin su seviyesini ölçen kimyasallar kullanır zaman zaman dinlenmiş motorinin dibinden su alırız
@Yldrm07 wd40 kullanın ama yağlama amacıyla değil pas sökmek ve metallerden su ve nemi uzaklaştırmak için. Wd40 kullandıktan sonra sisteminizi yağlayın.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Şerif Feridun o yüzden mazottaki su enjektörleri bozuyor değil mi...?

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@HakanAydn enjektorlerin bozulması sadece su ile açıklamak olmaz aynı zamanda yüksek basınçlı yakıtın enjektörleri aşındırması basinç, ısı, titreşim gibi faktörler de var.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Yldrm07 pasın, birbiriyle "şekilsel bağ" (bir makine mühendisliği terimi olup burada anlatmam uzun sürer) kuran ikililerde (zincir-dişli ikilisi) bir mahzuru yok. pas daha çok, birbirine değen ve temaslarında sürtünme istenmeyen yüzeyler için problemdir. mesela, zincirde iç bakla-dış bakla temas'ı bunlardan biri. dişlilerin hiç paslanmaması daha iyi tabi ki ama, paslanmış dişlilerin göze hoş gelmemesi haricinde bir sorunu yok. yani rubleyi sökmene gerek yok.

fakat zincir paslanmışsa, eskiye göre daha sürtünmeli çalışacak demektir. zincir mengenesi alıp zinciri çıkardıktan sonra 1 gece gibi bir süre mazotta bekletebilirsin. eğer baklalar istenilen yumuşaklığa gelmemişse 2-3 dk kadar bir süre por-çöz içinde bekletirsen zincirin rengi biraz kararacaktır ama daha yumuşak çalışır.

@Şerif Feridun depolandığı kaplar nefes alsa da kap içerisine giren suyun özkütlesi mazottan yüksek olduğu için dibe çöküyor dediğin gibi. yani kıymetli metalleri muhafaza etmek veya zincir temizliği için alınacak 5 ltlik mazotta (eğer benzinliğin deposundaki son mazotu almıyorsanız) su bulunmaz. akaryakıt istasyonunun mazot/benzin deposunun dibinde olur su.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@can_celik hocam mazot kauçuğu çürütüyor, bisiklette hiç varmıdır keçe filan biryerlerinde, belki ona istinaden söylenmiştir..motosiklet aksamında mazot kullanılmaz, zincirde oring var mesela..gazyağı kullanılır..
@Yldrm07 bisiklette wd40 ı direk zincir yağı yerine kullanan bisikletçiler bile var..wd40 ın kullanılmaması gereken yerler tekrar greslenemeyecek, yağlanamayacak (kapalı ve ulaşılamaz yağlı yerler) kısımlar olabilir..ama ruble, zincir, aynakol vs göbeklere kaçırmadan temizlenebilir..
Wd40ın zincir yağı yerine kullanılması yapılanın doğru olduğu anlamına gelmez. Ben de diske wd40 sıkan bir sürü bisikletçi biliyorum mesela:bsmagryr:
Bizim bahsettiğimiz wd40 degreaser olan. İçinde sıkışan parçaların harekete geçmesini sağlayacak bir yağ var ama bu zincirde kullanılacağı anlamına gelmez. Öyle olsa wd40 kendisi zinciri yağlamak için yağ üretmezdi :)