"Parayı yatırdın mı len?"

Kutay Özdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
466
@yasevyaterket

Duyarlı olmak herzaman takdir edilir..
Konunun örneği gibi bir meseleyi kafaya takmak, üstüne düşünmek, hatta konu açmanın abartıya kaçtığı kanaatindeyim...
iyi pedallamalar...

Scudo

Mustafa Tufan

Daimi Üye
Tepki
223
@Kutay Özdemir
Sanırım ben de öğretmen olmak istediğimden dolayı biraz abartmış olabilirim. Ama bence önemli.

Atakan DEMİR

Daimi Üye
Tepki
63
@Mustafa Tufan

Adam bi Len dedi diye öğrenci disiplinsiz ahlaksız başarısız veyahut tecavüzcü olmaz yha kendi kanımca

• Beğen
Tepkiler: Bedreddin

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
uslup herşeyin başı. bir hocanın dediği laf yüzünden öğretmenlik gibi kutsal bir meslek bisiklet forumunda tartışılıyor, kişinin mesleğini taşıyabilmesinin gerekliliği bir kez daha ortaya çıkıyor.

okullarda toplanan para olayına gelince konu hakkında biraz bilgim var ; okullardaki güvenlik görevlisinden tutunda hademelere kadar, elektrik - su parasından yakıta kadar, lavabolardaki sabundan tuvalet kağıdına kadar olulda yapılan harcamaların çok az bir kısmı meb tarafından karşılanıyor. okul yönetimleri bu parayı okul aile birliği çatısı altında topluyorlar. adı geçen para okulda öğrencilere bir şekilde dönüyor çok nadirdir idarenin o parayı farklı amaçlarla kullanmaları. birde okullardaki su sayaçları doğalgaz sayaçlarını pek çok belediye ön ödemeli yani kartlı sisteme geçirdi. doğalgaz yada su bittiğinde sistem otomatik kapatıyor biten gaz yada su için bas parayı al diyorlar ama basacak para meb den zamanında ve yeterli gelmiyor malesef.

gurolpakel

Üye
Tepki
21
yazık be yazık;babasının okulu basmasından övünerek bahseden ,gururla anlatan gencin nasıl bir geleceği olabilir!!!
hem sorumluluğunu yerine getirme sonra git birde babana okul bastırt....
okulda idareci olsanız ,müfettişe nasıl hesap verildiğini(hem eğitim öğretim hem mali meseleler) görseniz zaten bunları yazmazsınız..
bir işin içinde olmadan ne ahkam kesin nede insanları zan altında bırakın...nerşeyi yapın ama kesinlikle kul hakkı yemeyin..
meb in okullara mali olarak ne kadar bir yardım yaptığını biliyormusunuzda bu para konusunda bu yorumları yapıyorsunuz?
len konusunun samimiyetten kaynaklandığını düşünüyorum.baska birinin dediği gibi söyleniş şekli nasıl,onuda bilmek gerekir...
neyse söylencek çok şey var ama sizin gibi çevre ve bisiklet sevdalısı gençlerin bu düşüncesi beni üzdü...

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
Mustafa kardeşim bencede biraz abartılı yaklaşmışsın konuya. Tabii hocanıda tanımıyorum senide şahsen tanımıyorum ama bence hocan aranızdaki samimiyete göre len demiştir. Benim lisedeki fizik hocam(çok sevdiğim çok saydığım ve hatta yeri geldiğinde bana babalık yapmış bir hocam) da bana len gibi kelimeler kullanırdı. Eminim o kelimeyi sana olan samimiyetini dile getirmek için söylemiştir. Tabi nasıl söylediğide önemli ama dediğim gibi sen birazcık alınmışsın galiba:). Benim fizik hocamın kendisine len demesi için herşeyi yapabilecek çocuklar tanıyodum:). Ayrıca para meselesine gelince :D lisedeyken bizde çok söylenirdik ama bir hocamla oturup konuştuğumda gerçekten topladıkları paralara rağmen ucu ucuna bile zor yetişiyordu bazen. Bence birazcık daha derin düşündükten sonra yargılaman daha yerinde olur kardeşim:).

İyi forumlar

• Beğen
Tepkiler: Kutay Özdemir

bislet

Daimi Üye
Tepki
229
Eğer okulun paraya ihtiyacı varsa sorunu devlet ile halletmelidir öğrencilerle değil.Len diye konuşan birininde devlet ile hiç bir işi halledebileceğini sanmıyorum.O yüzden öğrencilerden haraç kesiyor çünkü gücü size yetiyor.Başbakan para isteyen her okulu bizzat bana bildirin demişti.

Mustafa Tufan

Daimi Üye
Tepki
223
@gurolpakel
"Len" öyle samimiyetten falan değil; oldukça sertti, emin olabilirsiniz. Elbette bizimle samimi konuşan hocalarımız var. Hatta küfürlü konuşan hocalarımız bile oldu ve hep beraber gülüyorduk sınıfta. Zaten yukarıda da tartışması geçti, benim bu konuyu açma nedenim para değil üsluptu. Yoksa ben de bu toplanan paraların birilerinin cebine gittiğini zannetmiyorum. Makbuzu veriliyor sonuçta. Ancak bu para toplama işi yine de hiç hoş değil. Ülkeye yakışmıyor. Ayrıca parası olan var, olmayan var. Sırf para vermedi diye okula alınmamak eğitim sisteminin özelleştirildiğini gösterir. Kimsenin böyle bir olayı destekleyebileceğini zannetmiyorum.

Siz, bize "çevre sevdalısı" demişken hemen söyleyeyim; bir çok öğretmenimin yere çöp attıklarına bizzat şahit oldum. Ne yazık ki bu ülkede 3-5 matematik sorusu çözebilen herkes öğretmen yapılıyor. :(

gurolpakel

Üye
Tepki
21
@Mustafa Tufan

doğru diyosun,ben de bazen öğrencilerime,bazen öyle değişik üslüpla cevap veriyorumki;başka bir arkadasınızında yukarıda önceki sayfada dediği gibi öğrenci bazen aynı şeyi duyabilmek için üsteleye üsteleye bir hal oluyolar:) bu bence öğretmenle öğrenciler arası samimiyettende kaynaklanıyor.
Sanırım sen derdini anlatamadın önceki mesajlarında,ama bu mesajında öğretmeninin bu "lan" kelimesini kabaca ve sert bir şekilde söylediği anladım. ve bunuda bende bir idareci olarak,
kesinlikle hiç tasvip etmiyorum, :boese157:
doğru ; öğretmen seçerken yapılan kpss sınavınında ne derece öğretmen seçmeye yönelik olduğu oda ayrı bir mesele...
para konusuna size bir örnek vereyim, özellikle devlet yapmak zorunda diyen genç , okulumuza gece girilip hırsızlık yapıldı, ve okula kamera taktırdık.1500 tl tuttu 8 kamera ve sistem....
bu parayı devletten istesek devlet bize güler ,anlatabiliyormuyum...
bir okul ;okul aile birliği ,bağışlar ve temizlik parası ,sınav parası gibi harcamaların gerekli yerlerde ama fatura , bağış belgesi v.s karşılığında ayni veya nakdi ödemelerle ayakta durur.keske bu harcamaları devlet yapsa ama onlarında gücünün yetmediğini ve yetişemediklerini düşünüyorum.....
Türkiye çok güzel ve güçlü bir ülke ama düzelmesi ve değişmesi gereken okadar çok bakanlık devlet dairesi ve işleyiş varki ;bunların en başında önce eğitim bakanlığı geliyo...
neyse bir memur olarak söylemem gerekenden fazla konuştum...
son bir dipnot:türkiyeden ne boğaziçi nede odtünün dünyadaki ilk 500' deki üniversitelerde olmadığını ve bunun ne anlama geldiğini sizin yorumlarınıza bırakıyorum...

Mustafa Tufan

Daimi Üye
Tepki
223
@gurolpakel
Durumu müsait her öğrencinin ailesinden aylık 10-20 lira arası bir para toplansa; değil üniversiteler ilköğretim-lise düzeyinde bile müthiş şeyler olabilir. Ama bunu algılayabilecek bilincin olması gerekir. John Nash'in dediği gibi; grup için çalışmak ortak ve maksimum yarar sağlar. :)

• Beğen
Tepkiler: gurolpakel

Serdar Emre ACAR

Forum Bağımlısı
Tepki
361
O para toplama işi emin olun bizlerin hoşuna hiç gitmiyor.Bu mesleği sorgulamak için biraz tecrübeli olmak lazım.NEden senle küfürlü konuşan ve güldüğünüz hocanı yargılamıyorsunda bu adamı yargılıyorsun.Komik olunca küfür normal ama sert olunca normal değil öyle mi? Herkes birşeyleri eleştirmeyi çok seviyor ama çözüm için birşeyler yapmaya gelince kimse ortada yok.Bütün okulun camlarını kırıyorlar yaz tatilinde bunuda mı devlet yaptıracak...

Mustafa Tufan

Daimi Üye
Tepki
223
@sea84
Hocam para toplama işine birşey demedim ki. Hocanın "lan"lı konuşmasına da dediğim birşey yok esasen. Buradaki temel sorun "para isterken sert konuşması"ydı. Maddi durumu iyi olmayan bir öğrenci olsaydım, yine aynı şekilde konuşacaktı o adam. Siz olsanız kırılmaz mıydınız?

Serdar Emre ACAR

Forum Bağımlısı
Tepki
361
Kırılırdım ama onun da insan olduğunu unutmamak lazım ve bunu yapan müdür yardımcısı o da birilerinde emir alıyor.O an ki ruh haline vermek lazım sonuçta programlanmış robot değil.Sağlık olsun bu konuyu uzattıkça o an aklına gelir ve senin daha çok yıpratır.Bir büyük tavsiyemi dinlemek istersen seni üzen şeyleri dışarıda bırak sakın eve taşıma seni daha çok üzer.

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
@bislet

başbakan askerlik yan yatma yeride değil dedi, al ananı git te dedi dedide dedi. 1 gününü ayır bir okulun okul aile birliğine git ve oradakilere sor toplanan paralarla ne yapıldığını.

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
@gurolpakel

Kimsenin gurur duyduğu yok lafı tersin yorumlamayın benim babamda devlet memuru ve benim okulum zamanında okul aile birliği diye birşey yoktu .

Üstüne benden istenen parada odun kömür parası değil 19 mayıs kıyafeti içindi 250 tane öğrenci den 150 lira adam başı maliyete baksan 3 de 1'i

Kıyafet parasının benden zorla almaya çalışıp beni okula almayan müdürün yaptığı doğruda işte babasına okul bastırtan çocuğun geleceğini boşverde benim okuma hakkımı elimden alan kayıt parası adıyla yasal değil vermeyin dendiği halde ne koparırsak kardır mantığı ile iş yürüten gençlere vereceği eğitim nasıl birgelecek olur onu sor kendine

Vergisinin veren bir vatandaşın verdiği vergi üzerine birde mecbur olmadığı bir parayı üstelik durumu olmadığını söylediği halde o parayı almak için ısrar eden hatta okul önünde sıradan ayırarak ismini okuyup'da kenara ayırarak gidin parayı getirmeden gelmeyin diyen bir öğretmenin gençlerin geleceğine katabileceklerini düşünüyorumda ..................................! Onuda sen yoruml artık .

Öğretmen olan herkes kutsal ve onurlu bir meslek ahlakıyla yaptığını sanıyormusunuz ?

Bırakalım bu yok okul bastırtmakmış bilmem neymiş karşımdaki kişi bir öğretmen uslubuna göre davranıp da oğlu okusun diye elindeki imkanlarını fazlasıyla zorlarken bu şekilde bir muamele ile karşılaşırsa yerinde kim olsa aynı şekilde tepki verir .

Okul aile birliği dediğiniz birliğe de yardım yapanda çoğunlukla ekonomik açıdan imkanları olanlar genelde .

MEB'in ne kadar verdiğine gelince vermiyor etmiyor diye savunacağına vermesi gerektiği için MEB'i eleştir bence Ödediğide milletin vergisi zaten MEB ' özel vakıf değil devlet kurumu vergilerle döner azyada çok benimde elimden gelen neyse onu yaparım gelmiyorsa illa gelecek demenin neresi doğru ?

Birde her kes kendi geleceğine baksın geleceğin iyi olupta millet için faydalı ne yapıyorsun ? yapıyorsan da takdiri görüyorsun umarım .
Yaptığınıda layıkı ile yap (C.C. Allah ) bozmasın

Teşekkürler

matraks86

Üye
Tepki
44
bu konunun burda açılma sebebi ne ben onu anlamadım??? heralde burda herkez 7/24 basına gelen butun olayları burda anlatmak zorundamı. ben bu sıteyı bir bisiklet sayfası oldugunu zannedıyodum ama genelde bısıklet yerıne herkes keyfı konular cabasında gıbı gorunuyor.Bir bilgi ve emek paylasımı olmasını dilerim.

Soner YAMAN

Forum Bağımlısı
Tepki
51
@matraks86

kardeş forum cafe içeriğe dikkatli incele her türlü konu açılabiliyor bisiklet forum sitesi diye her bölümde bisiklet tartışılacak diye bir kaide yok elektronik bölümüde var burada orada da elektronikle ilgili konular var burası da cafe bölümü isteyen bir konu seçip yorum yapabilir .

yani her istediğini konuşur (belli adap dahilinde ) başına gelenide anlatabilir
zaten yalnış nbişey olursa müdahele edebilecek yetkiiler var onun için sen rahat ol

burock2318

Üye
Tepki
13
@Mustafa Tufan

Sizinki yine 10 lira , bizim okuldaki temizlik parası 80 lira :) Tabi temizlik parası + devamsızlık + diploma sadece 80 lira diye kampanya yaptılar =)=)=)

• Beğen
Tepkiler: Soner YAMAN