Paranoyaklık mı?

Ferhat O.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Scott
Merhabalar, bir süredir bisiklet araştırması yapmaktayım. Bu araştırma sırasında karşılaştığım bir durumu sizinle paylaşmak ve sizlerinde görüşünü almak istiyorum.

Beğendiğim bisikletlerden biri için mağazaya telefon açtım ve "bu modelin kadro boyu şu olan var mı?" diye sordum. (İnternet sitesinde benim istediğim kadro boyu, yok gözüküyor.) Mağaza yetkilisi "biz size döneriz" dedi ve 10 dk sonra aradı. Bisikletin bulunduğunu, yeni geldiğini ve hemen kurulumunu yaptıklarını ayrıca bisikletin üstüne binenin ilk ben olacağımı, çok şanslı olduğumu söyledi. Tabi benim hiç, “bisiklete başkası bindi mi?” v.s gibi sorular sormama rağmen, “bisikletin üstüne binen ilk siz olacaksınız” demesi aklımda ufak bir soru işareti bıraktı. Ürünün fiyatını sorduğumda ise, internetteki fiyatından 500 TL civarında aşağısında bir fiyat söyledi. İnternet fiyatı 2150 TL, telefonda söylenen fiyat 1650 TL civarı (ABD Fiyatı, 840 dolar). Hiç pazarlık etmeden bu kadar farklı bir fiyat söylemesinden dolayı, yanlış bisiklet olmasın diye, marka modeli üstüne basarak bir daha belirttim ve “evet bu bisikletin fiyatı” diye cevabı aldım.

Daha sonra da “bakın yanlış anlamayın 20.000 TL ye bile bisiklet alsanız ,mağaza dışında binemezsiniz, biz bisikletin tekerini v.s silerek hiç binilmemiş gibi göstermeyiz” diye bir konuşma geçti fakat yine ben kesinlikle böyle bir talebde bulunmadım. (bisiklete dışarda binmek gibi). Bir yandan beklediğimden aşağı bir fiyatla karşılaşmamdan dolayı sevindim, bir taraftan da olayın akışından dolayı içime kurt düştü. Teşekkür edip kapattım.

Başka bir şubeyi arayıp, sorduğumda internetteki fiyatı söylediler ve “mağaza fiyatları ile internet fiyatları aynı mı?” dediğimde “kesinlikle doğru” dediler.
Böyle bir durumla karşılaşmak şüphecilik gerektirir mi? Gerektirir ise, ne gibi bir durum olabilir? 2014 model bisiklet fiyatları bu sezonda bu kadar düşer mi? Firmaların internet fiyatları ile mağaza fiyatları arasında bu kadar fark olabiliyor mu? Tecrübeli bir bisiklet müşterisi bu bisikletin yanına gittiği zaman ilk bakması gerekenler nelerdir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Kendi kafamda oluşan soru işaretleri nedeniyle, firma ismi vererek yanlış anlaşılmalara neden olmak istemedim. Belki de bu soru işaretleri, günümüz tüketicilerinin karşılaştıkları durumlardan artık paranoyaklaşması ve benimde paranoyaklığım, bilemiyorum. :eek:

Scudo

öner yıldırım

Aktif Üye
Tepki
15
forum sitelerinde mağazayı araştırdınız mı ? Daha önce böyle birşeyi tecrübe edinen olmuştur belki.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
Mal elinde kalmis tutulmayan bir urunse verebilir. Neticede eger bu arkadas esnafsa kar etmek yerine maldan kurtulmak amaci ile az karla satiyor olabilir ama bunlar hep ihtimal olmayadabilir yani en iyisi gidip gormek

Kullanmaya usendigimden turkce karakterler yok ama bunlar hep tepetolk!!!

Özgür R

Forum Bağımlısı
Tepki
2.208
güzel konu aboneliğe ekleyelim..sadece şunu söyleyeyim niye paranoyaklık olsun paranla birşey almaya çalışıyosun ve her ihtimali düşünmen herşeyin aklına gelmesi gayet normal..

doğru da yapıyosun bence..sonucu bende merak etmeye başladım..

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
araştırdığın bisikleti önce fiyatı normal olan yerde araştır heryerini mıncıklar iyice tart ölç. sonra fiyatı az söylenen yere uğra varsa farklı bişeyi kesin anlarsın zaten.

Gökhan K.

Üye
Tepki
4
@Ferhat Onuk

Siz sormadığınız halde satıcının bisiklete hiç binilmediğini söylemesi,firmanın başka şubesini arayıp internetdeki fiyat geçerli midir sorusuna geçerlidir cevabı almanız paranoyaklıktan çok işin içinde bit yeniği olduğunu düşündürüyor doğrusu.En güzeli mağazaya gidip bakmak.Dikkat edeceğiniz hususlar ise markanın sitesinde belirtilen bileşenlerin sizin satın almak istediğiniz ile aynı olup olmadığı.Bundan birkaç gün önce salcanonun bir bisikletin de satıcının bileşenleri kafasına göre değiştirip sattığını okumuştuk.

Ferhat O.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Scott
@öner yıldırım

Evet araştırdım. Aynı durum yok ama firma hakkında her türlü yorum var. Memnun kalıp teşekkür eden de var, "bir daha kapısının önünden bile geçmem" diyende var.

@c. kırmızı

Malesef başka bir mağazada o marka yok. Sadece sanal mağazalarda var. O yüzden aynı bisikleti başka bir mağazada inceleme şansım yok.

Ferhat O.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Scott
@Gökhan K.

Acemi bisiklet alıcısı olarak, sizler kadar bileşenleri kontrol edememem ama etmeye çalışacağım. Sizce bisikletin kullanılmış olduğu anlaşılabilir mi? Nerelerinden anlaşılır? Yani biri bana bir bilgisayarı sorsa aynı şekilde, değişim midir teşhir ürünü müdür v.s diye, derim ki fanına bak toz var mı? kutusunda ki bandrole bak iki tane mi yırtık mı v.s :) bisiklet olunca durum değişiyor. yani kendisini ele verecek detay nedir merak ediyorum açıkcası.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bisikletin marka modeli nedir. disklimi v frenmi. gerçi her iki durumda da rotor da yada jantta kullanıma bağlı çizikler olur.
fren kollarının sağına soluna iyice bak toz toprak birikmişmi. yani toz toprak birikipte kolay temizlenmeyecek yerleri incele.

Gökhan K.

Üye
Tepki
4
Sanal mağaza şöyle oluyor bir çağrı merkezi birde firmanın lojistik işlerini yapan taşeronu .Bir sorun ile karşılaştığınızda bir yetkili yok ortada George Orwell'ın büyük biraderi misali.

Ferhat O.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Scott
@c. kırmızı

Bu markanın başka bir bisiklet firmasında satıldığını göremediğim için, marka ve modeli söylemek firmayı da söylemek olur ki elimde daha somut veriler olmadan söylemem firmaya haksızlık olur düşüncesindeyim. Fren sistemi hidrolik disk. Belirttiğiniz yerde ki çiziklere ve tozlara bakacağım. Teşekkür ederim.

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
BTwin ve decathlon bence :)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Iyi bir bisikleti hafif kusurlarla 500 - 600 TL indirim icin 2. el alanlar var sonucta.
Belki magazada deneme bisikleti olarak kullanildi ve elden cikarmak istiyorlar. Kapali alanda 3-5 km kullanilmis, ciziksiz, hasarsiz, ilaninda belirtilen ve calisan donanimlara sahipse neden almayasiniz?
Ancak garanti sartlarinin ve belgesinin gecerliliginden emin olun.
Bisikleti iyice inceleyin. Surtme izleri, cizik vb. bir kusuru yoksa ve duzgun calisiyorsa siz karar verin...
Kisisel gorustur. Elbette herkesin bakis acisi farkli olabilir...

Gökhan K.

Üye
Tepki
4
@H.Cenk Köse
Sesli güldüm valla.Benim iade ettiğim kargoda haşat olan bisiklet olmasın bide ahsdasd.

(link)

Ferhat O.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Scott
@suat akman

Hocam peki mağazada ki kurulu olan bisikletler, denenme bisikleti (teşhir ürün) mi oluyor? Yeni bisikleti alırken, kurulumu bizim yanımızda mı yapıyorlar? Yani bisikletler demonte halde kutu da falan mı duruyor normalde? Çok acemi sorular kusura bakmayın.

Gökhan K.

Üye
Tepki
4
@Ferhat Onuk
Normal de derken sanal mağazadan almak istediğinden mi bahsediyorsun.Öyle diyorsan markadan markaya değişiyor kurulu olup olmadığı ne şekilde paketlendiği.

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
Bence bisikleti sıfırdan ayırt etmeniz zorsa,cidden sıfır gibi duruyorsa ve 500 lira gibi net bir indirim söz konusuysa alın gidin :)

Ferhat O.

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Scott
@Gökhan K.

Hayır sanal mağazadan değil. Şubesi olan bisikletçilerden bahsediyorum.

Gökhan K.

Üye
Tepki
4
Anladım şipariş verdiğin bisiklet deposunda varsa kutulu halde durduğu için direk onu gönderir ama mağaza içindeki ürün kaldıysa son olarak onu paketleyip gönderir.Ki mağazadaki ürünün denemeside şöyle bir üstüne çıkıp boy almaktan ibaret oluyor.He decathlonun deneme parkuru varmış onda yine sürüyordur müşteriler ver bakalım bir tur diye asdasd.