Para mı, zaman mı?

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Zaman mı para kazanır, para mı zaman satın alır. Yoksa ikiside mi ?
Birisi diğerinin yerini tutabilir mi?
Daha çok para kazanmaya mı çalışmalıyız yoksa kendimize daha çok vakit mi ayırmalıyız. İkisini aynı anda yapmaya çalışmak tabiki daha güzel ancaaaaakk:

Birisi çıkıpta
- "ikisi aynı anda olmaz, ya para ya da zaman; birisini tercih et " dese,

bu sorunun cevabı AMATÖR BİR BİSİKLETÇİ İÇİN ne olmalıdır?

Lütfen bu soruyu cevaplamadan önce; kendinizi 25-30 yaşlarında, orta gelirli bir işte çalışan, evli ve kirada oturan, bir araba yada bir evin taksitlerini ödemeye çalışan birisi olarak düşünün.

(Yukarıdaki standardizasyondan maksat; kişilerin yaşına, işine ve medeni haline göre yukarıdaki soruyu doğal olarak yanlı(yönlü) şekilde cevaplamalarını engellemektir).

Scudo

Mert Bağcılar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.214
Bisiklet
Cannondale
Ben bu şartlarda,daha iyi bir yaşam sürmek için para derdim.

Belki daha az yaşardım ama en azından zamanım olduğunda istediğim gibi eylenirdim.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Para icin delice calismak, cok akillica degil artik. Az da degil belki ama, dogru calismak gerek, dogru hamleleri yapmak, iyi analiz etmek gerek. Ama insanin bu kadar iyi dusunebilmesi icin de, dinc bir akla ihtiyaci var ki bunun icin de once kendisine "ZAMAN" ayirmali.

Yani bence zaman Mesut Abi... Para zaten gelir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bence ZAMAN.zaman olduktan sonra para geliyor zaten (bkz. psikologlar)

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Saglıklı oldugun sürece bisikletin varsa tabi gezip gününü gün etmen lazım hele ki biz gençler bunun değerinin farkında olmazsak sonra çok geç olmuş olucak o zmn da mutlu olamıcaz!
En iyisi olması gerektigi gibi yaşamaktır!

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Bu durumda kesinlikle zaman derim.
Ama zamanımızın %60 ını kendimize %40 ını para kazanmaya harcasak tam süper olur.Şu anda bizi tutan olmadığına göre biz böyle yapalım.

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
önce herkesin hoşuna gidecek klasik bir cevap vereyim:
"An"ı kaçırmadan yaşamak gerek, ama yarınlarda oluşacak fırsatları da değerlendirebilmek için biraz planlı olmak, para kazanmak gerek.

hoş olan ama soru sahibinin istediği net cevabı vermeyen bu edebiyattan sonra asıl beklenen tarzda cevabımı vereyim:
bence önce biraz daha fazla paraya odaklanmak gerek. ama paranın kölesi olmadan. onun sadece yarınlar için bir araç olduğunu bilerek...
mesela şimdi %50 kendimize zaman ayırıyoruz, %50 para kazanıyoruz diyelim.
bu ömür boyu böyle gider. hep 50-50.
ama başlarda bir süre %80 paraya ayırırsak (yineliyorum, kölesi olmadan), ve bu birikimleri iyi değerlendirebilirsek, hayatın uzun kısmı için bu oranı şu hale getirebiliriz:
%80 kendimize zaman
%20 para

ondan sonra hayat bayram olur :)
ha, ben becerebildim mi bu dediğimi? yok yahu. yaş oldu 32, halen hergün 08:00-17:00 arasını başkaları için yaşıyorum, mesai adı altında hayatımı birilerine hibe ediyorum :(

"amatör bir bisikletçi için" kısmına ise giremedim, affola

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
standartlar çerçevesinde cevap vermem gerekirse para cevabını veririm çünkü geçindirmem gereken bir ailem ve ödemem gereken borçlarım vardır.

ancak verdiğiniz standartların dışında bir cevap vermek istersem, kesinlikle zaman derim. parayı kaybettikten sonra tekrar kazanabilirsiniz fakat giden zaman bir daha geri gelmez..

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Zaman derim.Zaman varsa para da olur.Zaman paradan daha değerlidir.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Allah yetecek kadar para, o parayı da yiyecek kadar zaman versin.
Makul ve gerekli yerlerde yiyemeyecek kadar çok para için daha çok zaman harcamak kadar ahmakça bir alışveriş olamaz. Zira; zenginler, akrabaları için(miras bırakma olayı) çalışan zavallılardır.
Aslında bu olay bir terazi olayı. Denge olayı. Ama bu işin dengesini kurabilen çok az. Parası olan daha çok parası olmaya alışıyor, zamanı olan daha çok boşta gezmeye...
Benim bildiğim güzel bir örnek var sa o da Soner hocam. Parayla zamanın dengesini kurabilen örnek insanlardan birisi. :)
Mesleği de buna uygun.
Paranın alabileceği ve zamanın bahşedebileceği her şey bir denge halinde var Soner hocamda.
Nice zenginler var bildiğim ama Soner hoca kadar yaşayamıyor hayatı. Nice işsiz-boşta gezen insanlar bilirim, gezemiyorlar Soner hoca kadar Dünyayı.. :)

En güzeli,
lazım olan parayı kazanacak kadar para kazanmaya vakit ayırmalı.
Geri kalan zamanı o parayla yaşamaya ayırmalı...

Para zamanı satın alamaz. (mesela ölüm döşeğinde)
Zaman parayı kazandırır. (ömrün her döneminde) ;)

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
Hayat ögle bişey ki;

Para olsa zaman olmuyor,zaman oluncada para olmuyor yani insanlar ne zamansız ne de parasız yapabilir.
Çoğu kişi derki para önemli değil ama paranında yeri hayatta çok önemi var olmazsa olmuyor.
Kesin cevamı gelince tabiki zaman derim çünkü ufak yaştan beri çalışıyorum zamanı istediğim gibi kullanamadım,zaman su gibi akıp geçiyor geri gelmiyor iyi degerlendirmek gerekli para her zaman bulunur.

• Beğen
Tepkiler: Raven_35 ve roma

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.167
Önemli olan, kanaatkâr isek herşey olumlu gelişir,benim için zaman içersindeki yaptığımız hatalar dan ders çıkarabiliyorsak zaman daha değerli, para nın hiç önemi kalmaz.(herşey zaman içersinde gelişir,anlam kazanır)

bu zaman da para herşeyi satın alabiliyorsa eğer,artık benim için en değersiz bir gereçtir.Vurgulamak da yarar var,para bu kadar güçlü ise para kazanmaya bakın yoksa yanlız kalırsınız.Gerçekler acıdır malesef( aşk,sevgi,dürüstlük,saygı,insanlık artı paranın gücü üstüne kurulu olduğunu unutmayalım)..

Bazen çok üzülmüyor değilim halimize,ne hallere giriyor kişiler para uğuna gerçekten yürek burkuyor çok denk gelmişimdir:rolleyes: .Neyse uzatmadan bitirelim :)

Her ikisinide teraziye koyarsak PARA ağır basar,akliselim bir insan için zaman daha önemlidir ve değerlidir..

sevmiyorum bu para mevzularını,her zaman kazanıyor,"para heryerde ağırlığını koruyor":cool: (bir türlü zamana hükmedemiyor çok şükür)..

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Konuyu bir bisikletçi bağlamında düşünürsek daha keyifli olur bence.. :)

Bir bisikletçi için yolda her daim zaman paradan daha kıymetlidir.
Zira bir bisikletçi için yollar parayla değil zamanla ve pedal çevirmeyle biter.
Zamanın yoksa geceye kalırsın.
Dağ başında paran olsa dahi geceyi gündüze çeviremezsin.
Oysa zamanın varsa gece olmadan yerine ulaşırsın.

Eğer bisikletçiysen ve paran varsa bisikleti arabaya atıp gidersin. O zamanda bisiklete binmiş olmazsın ki... Paraya binmiş olursun. :) Yani oyun bozulur. Zira artık senin vasıtan bir bisiklet değil, para olmuş olur. ;):)

Onun için bir bisikletçinin paradan ziyade zamana ihtiyacı olur.
Bir motorsikletçinin ise hem zamana hem paraya.
Bir otomobil gezginin ise daha ziyade paraya.
Bir işadamının ise yalnız paraya. Zira onun istese de zamanı yoktur ve ona göre; para kazanmak için harcanmayan zaman, para kaybettirir. Aslında onun ne kendine ne de bisiklete ayıracak zamanı yoktur. Ona göre herşeyin yerini para almıştır. :(

Onun için zaman eşittir = paradır.
Ancak maalesef hayatın kitabında para her durumda zaman'a eşit değildir.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
rahmetli SAkıp Ağa demişti ki,

araba fabrikam var , ama arabaya binecek oğlum yok.

biliyorsunuzdur, Sakıp Sabancının oğlu spastik engelliydi maalesef

Burada zaman ı kazandıracak bir cevap yok.

en azından paranın önemini biraz azaltır belki bu örnek olay.

• Beğen
Tepkiler: roma

OkanAygün

Üye
Tepki
9
Doğru zamanda az ama öz para . Bazen doğru zamanda az parayla yapılan yatırımlar ilerisi için çok büyük gelir kapısı olabiliyor. Örneğin bundan 10 sene evvel istanbulun herhangi bir yerinde toprak almış olanlar şimdi zengin adayları.

roma

Üye
Tepki
11
Macera ruhlu birisiniz.
Çocuklarınız var ve hepsi okuyor.
Eviniz kira ve kiranızı iki aydır ödeyememişsiniz.
Çünkü iki aydır işsizsiniz.

Seneler önce paraya kıyıp BMX bisiklet almışsınız. Alıp başınızı gitmek istiyorsunuz. Uzaklara, yolar sizi çağırıyor. İşsiz olduğunuz için zaman sıkıntınız da yok.

Yukarıdaki tabloda amatör bir bisikletçi ne yapmalıdır sizce.

a) Herşeyi bir kenara bırakıp kendini yola atar.
b) Bisikletini satıp az da olsa açığını kapatır.
c) Bisiklet yarışlarına katılır.
d) Hiçbiri

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
BMX'le zaten uzun yol gıdemeyecegı ıcın satması daha mantıklıdır, satıp bır tur bısıkletı alarak uzun yol yapabılır :) E şıkkı yani :) (BMX'i satıp tur bisikleti almak)

Şaka bir yana, hayatı doyasıya yasamak ve buna yetecek kadar paraya sahıp olmak bence kafi, zevk aldıgın seylere ulasabılıyorsan fazlası ıcın paraya gerek yok ama elındekı para senı hayallerıne ulastırmıyrosa o zaman da daha fazla para kazanmak için yola dusmekte gec kalmamalı.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@regge

Dikkat ederseniz, paramı zaman mı sorusunu sormadan önce soruyu cevaplamasını istediğim insan profilini belirtmiştim.
ŞÖYLE Kİ:
@Mesut Girgiç

YANİ:
"paramı zaman mı" sorusunun muhatabı zamanı bol parası az(yada olmayan) birisi olamaz.

olsa olsa, parası da zamanı da olan ama ikisi arasında kararsız kalan biri bu soruya muhattap olabilir.

Yine de cevap vermek istersek; sizin sorunuzun cevabını ise şöyle verebiliriz.
YUkardaki taobodaki amatör bir bisikletçi arkadaş önce kendine güzel bir iş bulur, sonra işine bisikletle gider gelir ve böylesi onun için daha hayırlı olur inşallah.. :) :) :)

Sevgi ve saygılarımla. :cool:

• Beğen
Tepkiler: roma