özetle hangisi ?

Tepki
0
Bisiklet
Focus
kilom boyuma oranla fazla. doğdugumdan beri hep bu şekilde oldu.
bir senedir spor yapmadım.
boyum 176 cm. kilom ise 115 kg. yaşta 30 oldu. bir aydır göğsümde bir ağrı hissetmekteyim ayrıca kalbim hızlı atıyor çarpıntı yapıyordu. bu nedenle doktora gittim. kontrollerde kalbimde yapısal bir sorun olmadığını ve şikayetlerimin çağımızın hastalığı olan stress kaynaklı olduğunu öğrendim. ayrıca yorgunlukta bir etken.
işim gereği saatlerce istanbul trafiğinde kalıyorum başlı başına bu bile stresimin kaynağı olabilir.
doktor spor yapmamın ve sosyal faliyetler gerçekleştirmemi söyledi. kilo zaten başlı başına bir problem.
forumlarda bisikleti ile şehir dışına çıkıp dağ bayır gezenlere özeniyorum. bir arkadaşım ile iki bisiklet alıp bizde böyle bir şeyler yapmayı düşünüyoruz( en azından istiyoruz ) . gerçi ister istemez şehir içinde daha çok kullanacağız. o ayrı bi durum.
hız yapmak veya performans bizim için önemli değil. zaten beceremem herhalde.
bu nedenle dağ bisikletlerine yöneldik.
galiba amacıma bu bisikletler uygun.
aslında iyi bi kadro alıp bisikleti toplamak vardı kafamda. bir şeyleri forumlardan araştırıp hangisinin daha iyi olduğunu öğrenmek araştırmak ve mekanik bir şeyler ile uğraşmak hoşuma gidiyor heralde. forumlarda ikinci el veya piyasanın altında fiyatlarla ürünleri satanlar var. bunlara yönelecektim. ancak bir kaç bisikletci gezdim pek tavsiye etmediler ve daha pahalıya geleceğini söylediler.
birazda becerememekten korktum çünkü ilk ve en son bisikletim ihlas-bisan dı. bisiklet bilgilerimde o dönemden kaldı. yani yaklaşık 10-12 sene öncesi.
kafamdaki ilk soruda bu zaten toplamalımıyım yoksa direk bir bisiklet mi almalıyım.
1400-1800 tl arasıı bir bütçe ayırıyorum bisiklet için. ( kask v.s bu bütçe içinde değil. 115 kiloluk bir adama kimse o jelli şortları giydiremez. giydirmemeli de bence :)
aşağıdaki bisikletlere baktım bir kaçına yakından bir kaçına ise interneten. ikinci kafama takılan konuda bu açıkcası hangi ürün alınabilir hangisini almamalıyım ve neden?
seçtiğim bisikletler bana uygun mu yada tamamen mi yanlış yoldayım. 26 jant uygun mu?
bisikletlerin linklerini aşağıya sıraladım. eğer isterseniz direk isimlerinide yazabilirim. bana böyle daha güzel olacak gibi geldi.
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Scudo

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
Linkteki bisikletler oldukça güzel. Ağır olduğunuz için bizi başlıca taşıyan unsurlar jant ve kadro. Bu 2sini kaliteli seçmeye bakın. Trek, specialized gibi ithal markalara yönelin derim. Kadro ve jant sağlam olduktan sonra gerisi değişir o çok önemli değil.

• Beğen
Tepkiler: erdal aydın

yucel gulesenoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
360
Bisiklet
Pinarello
erdal bey, hayatınızı değiştirip ömrünüzün kalan yıllarını daha sağlıklı ve daha konforlu geçirmeyi düşündüğünüz için sizi öncelikle tebrik ederim.
benim size tavsiyem hiç bir konuda acele etmeyin! öncelikle bu işe fiyat/kalite performansı iyi ancak bütçenize uygun bir bisiklet alın, sonra kask,ışıklandırma v.b... ancak unutmayınki o taytları, ama şortun/eşorfmanın içine ama dışına giymeden bisiklete binemeyin bence. hatta gerekirse selenizin üzerine birde yumuşak kılıflardan edinin. çünkü bisiklet zevkinizi doruklara çıkartacakta, sizi bu işten soğutacakta o poponuzdur :)
kilonuza gelince düzenli hareket ve yediklerinizede dikkat ederseniz 1 sene sonraki değişime siz bile çok şaşırabilirsiniz. ancak dediğim gibi sporda sağlık ararken acele edip kendinizi gereksiz yere zorlamayınız. ha birde bir nabız saati edinin ve bisikletinizi kullanırken nabzınızı maksimum yağ yakım aralığında tutarsanız çok daha fazla fayda görürsünüz.

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
Verdiğiniz linkleri inceledim bende 180 boy 109 kg yim, bisiklet sizi istediğiniz noktaya getirecektir umuyorum :) Bence*"Corratec x-vert" "Gt avalanche 2.0" "Ktm Ultra" "Kron xc 2000" veya "Giant revel ltd" arasında tercih yapın gerek komponent kalitesi olsun gerek kadro kalitesi olsun bu bisikletler sizi yarı yolda bırakmaz :) kendiniz bisiklet toplamaya çalışırsanız her ne kadar eğlenceli olsa da mali açıdan size tuzlu gelebilir bu nedenle seri üretim bir bisiklet almak daha mantıklıdır. Ayrıca tayt konusu benim için de büyük problem bu nedenle size tayt giymeyin onun yerine "Brooks b17" sele alın diyorum. B17 normal bir seleden pahalı olsada tayt giymemiş ve tayta vereceğiniz parayı seleye yatırmış olacaksınız. B17 poponuzun şeklini alarak sizi rahat ettirecektir :) umarım sizi mutlu edecek bisikleti seçersiniz :) saygılarımla

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
O kadar çok seçenek var ki,birde bunlara gözatın (link) :=)İlk olarak vites sistemi kalitesini inceleyin...Shimano'da:Alivio,Deore,slx,xt,xtr diye gider.Eğer Sram sistem tercih ederseniz:x5,x7,x9,x0 diye gider(sona doğru kalite artar).Ön süspansiyon olarak Sr Suntour Xcr,Rst Omega veya Blaze giriş olarak iyidir.Jantlar'da pek fikrim yok ama Shimano Mt15 çoğu kişinin kullandığı sağlam jantlardan.V fren-Hidrolik fren tercihi kişiye göre değişir.Turcular ucuz v-freni,dağcılar pahalı hidrolik freni tercih eder:=)

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Giant deore setli 30 vitesin özellikleri iyi.Mtbler özellik olarak sağlam yapıdadır.Genelde mtb Jantlar çift katlı olduğu için pek sorun olacağını sanmıyorum.

Tepki
0
Bisiklet
Focus
yücel bey yorumlarınız için çok teşekkür ederim. nabız saatini düşünmemiştim. dediğiniz gibi çok acele etmiyorum. şuan oturduğum evde bisikleti koymaya yerim yok. duvara asarak bunu bir şekilde halledeceğim ama 5 kata nasıl çıkaraabileceğimi çözemedim. ilk başta evi değiştirmem gerekecek. bu nedenle anadolu yakasına taşınacağım.

Tepki
0
Bisiklet
Focus
eray bey teşekkürler. her gün yeni bişey öğreniyorum. sele olayını inceliyorum.

Tepki
0
Bisiklet
Focus
gok gaint i ön plana aldım. bi kaç yer gezdim hemen sedonayı öneriyorlar. benim bütcem için.

(link)

veya bu

(link)

nantıklımı

Tepki
0
Bisiklet
Focus
Carraro Crx 900

bu da özellik olarak ilgimi çekiyor ancak fiyatta yükseliyor.

Taner Erinmez

Aktif Üye
Tepki
124
Bisiklet
Sedona
Özetle karbonhidratı bir süre hayatınızdan çıkarın..Şekeri, ekmeği ve kolayıda..varsa birayıda..

yağsız yeyin, akşam 8 den sonra hiçbirşey yemeyin merak etmeyin alışırsınız ve günde 2lt kadar su için. Bunu 6 ay uygulayın, bu süreçte şehir bisikleti kullanmanızı öneririm..Konforludur..Asfalt turlarına katılın her hafta..Yine bu süreçte her hafta en az 2-3 gün kardio antrenmanı yapın..Bu günlerde 30-45 dakika yürüyüşle başlayın daha sonra hafif hafif koşun ve ya stepper yapın, alıştıkça hızlanın ama fazlada abartmayın..6 ay sonra 80kg ile bi Sedona 751 alıp dağ tepe teknik iniş yapın, çok zevkli :D

1. haftanızda çok zorlanacaksınız, yeme alışkanlıklarınızdan dolayı..
2. hafta zorlanma devam edecek ancak kendinizi biraz enerjik hissedersiniz.
3. haftadan itibaren uyku kalitenizde önemli bir artış olur. iştahınız bir nebze düşer
4. haftadan itibaren gün içi yorulmalarınız ve anlık eforlarda enerji tükenmesi yaşamamaya başlarsınız, özel ve sosyal hayat kalitenizin değiştiğini farkedersiniz.
5. haftada sıkılırsınız burada bırakmadan devam etmek önemli..
6. haftada antrenman artırmak istersiniz, yeterli gelmez..iştahınız artmaya başlar.bu süreçte kaliteli protein ağırlıklı yemekler öneririm.
8. haftadan sonra farklılığı aynada çok net görürsünüz ama yine bırakmayın. Vücut kitle indeksiniz normale dönene kadar devam edin. (Google'a sorun neymiş o)

Özetle size önerim bisikletten önce bu ;)