Otomobilsiz Kent Günü Bisiklet Turu (21 Eylül Pazar) Herkes

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında izmir_bisiklet tarafından paylaşıldı.

 1. izmir_bisiklet

  izmir_bisiklet Yeni Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2008
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  33
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Herkes İçin Temiz Hava
  Avrupa Ulaşımda Değişim ve Hareketlilik Haftası (European Mobility Week)

  Her yıl 16-22 Eylül tarihlerinde kutlanan Avrupa Ulaşımda Değişim ve Hareketlilik Haftası kapsamında şehrimizde yapmayı planladığımız etkinlik hazırlıklarına başladık. Avrupa Birliği desteği ile 2000 yılından bu yana yapılan ve her geçen yıl daha çok ülkenin ve şehrin katılımı ile büyüyen European Mobility Week hareketi TEMİZ ÇEVRE, YAŞAYAN ŞEHİRLER VE DAHA İYİ BİR GELECEK için önemli bir atılım olmuştur. (http://www.mobilityweek.eu/) Bu sene European Mobility Week Avrupa'daki 2000'den fazla şehirde kutlanacaktır. Bu şehirler arasında her yıl yapılan değerlendirme ile şehiriçi ulaşımda entegre çözümler üreten ve daha çevreci yaklaşımlar sergileyen belediyeler ödüllendirilmektedir. 2008 yılında HIRVATISTAN'IN KOPRIVNICA şehri (http://www.mobilityweek.eu/-Citizen-# ) büyük ödüle layık görülmüştür.


  European Mobility Week ülkemizde yerel yönetimler, ilgili bakanlıklar ve hükümetin ilgi göstermemesinden dolayı kamuoyunda yeterince bilinmemektedir. İzmir Bisiklet Derneği olarak bu haftanın önemini hatırlatmak, kamuoyunda farkındalık yaratmak ve halkımızı bu konuda bilgilendirmek için bir dizi faaliyet yapılacaktır. Bunlar arasında Otomobilsiz Kent Günü Bisiklet Turu, seminerler, bisiklet gruplarının şehiriçinde belirli güzergahlarda yol alması, söyleşiler, afiş ve broşür dağıtımı gibi faaliyetler yer almaktadır.

  Bu hafta üç bisiklet turu ile etkinliklere başlıyoruz. Turların ikisi hafta içinde yapılacak. 18 Eylül Perşembe ve 19 Eylül Cuma akşamı saat 18:00 'de başlayacak turlarda şehiriçi trafiğin yoğun olduğu güzergahlarda pedal çevireceğiz. Bu turlarda bisikletliler haftanın önemini anlatan pankartlar ve afişler taşıyacaklar. Halk katılımlı büyük turumuz ise 21 Eylül Pazar günü yapılacak.

  16-22 Eylül haftasında yapmayı planladığımız bir takım etkinlikler ve gösteriler var. Bunlar kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  1. Şehir içinde trafiğin yoğun olduğu saatlerde kalabalık bisiklet grupları ile yol alınması. (Farklı bisikletler kullanarak, tandem, pedicab, mtb, racing, road gibi)
  2. Trafiğin yoğun olduğu ana arterlerde sürücüleri bilgilendirme amaçlı broşürlerin dağıtılması. (Broşür basımı için sponsor ihtiyacı var.)
  3. Belediye otobüslerinde haftanın önenimi belirten afişler kullanılması, halkın bu konuda bilgilendirilmesi.
  4. Kampanya haftasının gazete ve televizyonlarda yayınlanmasının sağlanması.
  5. NTV Yeşil Ekran televizyonu ile canlı yayın yapılması.
  6. Söyleşi, seminer, konuşma ve toplantılar düzenlenmesi.
  7. Yerel yönetim ve üniversitelerin katılımı ile “Avrupa’da Hareketlilik Haftası” konulu panel düzenlenmesi.
  8. İzmirli ünlü simaların (milletvekili, sanatçı, yazar, oyuncu gibi) bisiklete binmeleri ve hafta boyunca bizi desteklemeleri için aktivitelere katılmalarının sağlanması.
  9. Hareketlilik Haftasına katkı sağlayabilecek diğer kurum,dernek ve kuruluşlar ile işbirliği yapılması.  18 Eylül Perşembe şehiriçi bisiklet turu
  18:00 Cumhuriyet Meydanı Toplanma
  Güzergah: Cumhuriyet Meydanı, Cumhuriyet Bulvarı, Talatpaşa Bulvarı, Atatürk Cadddesi, Sait Altınordu Meydanı, Şair Eşref Bulvarı, Lozan Meydanı, Montrö Meydanı, Çankaya Gazi Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarı, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Göztepe İskele.

  19 Eylül Cuma şehiriçi bisiklet turu
  18:00 Karşıyaka Anayasa Meydanı Toplanma
  Güzergah: Karşıyaka Anayasa Meydanı, Karşıyaka İskele, Cemal Gürsel Caddesi, Yunuslar, Girne Bulvarı, Lunapark dönüş, Girne Bulvarı, Yunuslar, Hasan Ali Yücel Bulvarı, Cemal Gürsel Caddesi, Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Caddesi, Cahar Dudayev Bulvarı, Carrefour kavşaktan dönüş, 2040/4 sokak, Ege Park Mavişehir, 2040 sokak, Sports International, Hasan Ali Yücel Bulvarı, Cemal Gürsel Caddesi, Karşıyaka İskele.

  21 Eylül 2008,Pazar Otomobilsiz Kent Günü Bisiklet Turu
  Güzergah: Bostanlı İskele, Karşıyaka İskele, Alaybey, Altınyol, Liman Caddesi, Atatürk Bulvarı, Cumhuriyet Meydanı, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Üçkuyular İskele
  09:00 Bostanlı İskele Toplanma
  09:30 Bostanlı İskele
  11:00 Cumhuriyet Meydanı Varış
  11:30 Cumhuriyet Meydanı
  12:30 Üçkuyular İskele

  NOT: Halk turunda katılımcılara ikram edilmek üzere su ve kumanya ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu konuda bize yardım edebilecek firmalarla bağlantı kurmak istiyoruz. (İrtibat:0542 3877415)
  --------------------------------------------------------------------------------

  European Mobility Week hakkında detaylı bilgileri içeren dökümanı sayfanın devamında bulabilirsiniz.

  2008 Hareketlilik Haftası

  Her sene 16-22 Eylül tarihlerinde Avrupa Ulaşımda Değişim ve Hareketlilik Haftası 2000’den fazla şehrin katılımı ile yapılmaktadır.

  Avrupa Hareketlilik Haftası

  2000 ve 2001 yıllarında Avrupa çapında katılım ile gerçekleştirilen iki başarılı “Otomobilsiz Kent Günü” organizasyonu ardından 2002 yılı yeni bir adımın başlangıcı olarak göze çarptı. Avrupa Hareketlilik Haftası 7 nci defa 2008 yılında yapılıyor.

  Neden böyle bir kampanya

  Böyle bir girişimin ardından Avrupalılar hava kirliliği ve kentsel hareketlilik konusunda endişelenmeye başladılar. Şehirlerde pekçok insan düşük yaşam kalitesinden şikayetçi durumda; hava kirliliği, gürültü kirliliği, kalabalıklaşma, vb . Ve en önemlisi otomobil sayısı her geçen gün artıyor.

  Nelerden oluşuyor?

  Avrupa çapında böyle bir girişimin başarılı olmasıyla olabildiğince ülkenin ve şehrin ulaşım planlarını yenilemesine sebep oldu. Böylelikle şehirlerde daha az otomobil kullanarak daha çevreci ulaşım olanakları sağlayan çözümlere gidildi.

  Avrupa ile Bağlantısı Nedir?

  Avrupa Hareketlilik Haftası Avrupa Komisyonu ve DG Çevre Birliğinin politik desteği ile 2002 yılında başladı. Kampanyanın koordinasyonundan 3 ayrı kuruluş sorumludur. Eurocities (Avrupa Şehirler Birliği), Energie-Cities (Avrupa Enerji Birliği) ve Climate Alliance (Avrupa İklim Birliği).

  Hava Kirliliği

  Hava kirliliğinin pek çok sebebi vardır. Fakat son yıllarda araçların çıkardığı egsoz gazları önemli bir yer tutmaktadır.

  Ulaşım Hava Kirliliği Yaratır

  Araçlar ile yapılan ulaşım esnasında özellikle sağlımıza zararlı olan çok büyük miktarlarda kirletici madde üretilmektedir. Bunlar bizim soluduğumuz havada, sıvı halde, katı veya gaz halde bulunabilir.

  Asit Yağmurlarının Sonuçları

  Karasal ulaşım, genellikle bölgesel asit yağmurları ve sera etkisi şeklinde baştanbaşa tüm gezegen üzerindeki atmosfer kirliliğine katkıda bulunur.

  Sera Etkisinin Sonuçları

  Sera Etkisi atmosferin ısınmasına katkıda bulunur. Sera Etkisindeki artış global kirliliğin bir sonucudur.

  Halk Sağlığı

  Çevreyi kirleten maddeler ve atmosfere yayılan gazların sağlık problemlerimizi artırmasının yanında araçlar ve yollar tehlikelidir ve trafik kazaları ölümümüze yol açabilir.

  Kirlilik ve Sağlık

  Çevreyi kirleten maddeler sağlık problemlerimizi artırıyor. Araçların çıkardığı bu maddeler genellikle havada bulunur. Bu maddeleri soluduğumuz için miktarlarına ve tiplerine göre vücudumuza olan zararları değişmesine rağmen bazen bu zararları belirlemek zor olabilir. Bazıları kısa bir sürede etki gösterirken bazıları uzun zaman sonra ortaya çıkabilir.

  Yollar Öldürebilir !

  Çocukların da içinde bulunduğu trafik kazalarında her sene binlerce insan yaralanıyor veya ölüyor. Meydana gelen 10 ölümlü kazanın 4 adedi trafik kazasıdır. Ölen her 10 kişiden 1’i çocuktur.

  Arabalar Tehlikelidir !

  Yollar özellikle 5-9 yaş arası çocuklar için çok tehlikelidir. Kaza genellikle çocuğun oturduğu eve yakın mesafede ve ailesi ile birlikteyken olur (%27). Trafik kazalarının yarısından fazlası çocuklar karşıdan karşıya geçerken meydana gelir. Ve ne yazık ki bu kazaların % 35’i çocuklar yaya geçidinden geçerken meydana gelmiştir.

  Aşırı Tüketim

  Özel otomobillerin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Enerji tüketimi ve araç kullanımı birbiri ile bağlantılıdır ve arabanızın bakımı ve seçimi ile ilgilidir.

  Özel Otomobil Kullanımı Artıyor

  Şehiriçinde ulaşımın %82’si özel otomobil ile, % 12’si toplu ulaşım, % 6’sı bisiklet ile yapılmaktadır.

  Otomobil sürüş tekniği ve benzin tüketimi bağlantılıdır

  Her iki otomobil yolculuğundan birisi 3 kilometrenin altındadır. Her beş yolculuğun biri 1 kilometreden az ve her sekiz yolculuktan biri 500 metreden azdır. Bu kısa yolculuklarda soğuk motorun ısınması ve düşük süratle gidilmesinden dolayı uzun bir yolculuktan daha çok enerji harcanır ve daha fazla havanın kirletilmesine sebep olmaktadır.

  Araç seçimi ve bakım

  Yolculuklarınız için ihtiyaçlarınıza uygun, temiz ve çevreci bir araç seçin. Akaryakıt masraflarınızı azaltmak için aracınıza düzenli olarak bakım yaptırın.


  Hayat Kalitesi

  Şehirlerde yaşayan insanlar gürültüden şikayetçidirler. Gürültü sağlığımızı olumsuz olarak etkiler. Fakat gürültü kaynağı olan araçları kullanmaktan vazgeçmezler.

  Şehirde Yaşayanlar ve Gürültü

  Ulaşım gürültünün ana kaynağıdır. Bir otomobil 80 desibel oranında gürültü üretir. Çok kalabalık bir kavşakta gürültü oranı 90 desibele kadar çıkabilir.

  Gürültü ve Sağlık

  Gürültü sağlık için kötüdür. Eğer kulağımız çok yüksek, belirli bir alana yöneltilmiş (patlama, iş makinesi gürültüsü, vb ) veya tekrar eden (disko müziği, yol çalışmaları, otoban kenarı gibi) gürültülere maruz kalırsa duymayı sağlayan sinir hücrelerimiz sağırlığa yol açacak şekilde daimi olarak zarar görebilir.

  Otomobiller Çok Fazla Yer Kaplamaya Başladılar

  Şehir merkezlerindeki kalabalığın ve sıkışıklığın sebebi her geçen gün gittikçe artan şehirdeki insan nüfusu ve araç sayısıdır.

  Maliyetler

  Toplu taşıma ile özel otomobilin maliyetleri (benzin, sigorta, otoyol geçiş ücretleri, park ücretleri, bakım, onarım ve diğerleri) hesaplandığında ortaya çok büyük farklar çıkmaktadır.

  Otomobilin Maliyeti

  Ortalama bir aile bütçesinde günlük ulaşım için ayrılan miktar %10 ile %20 arasındadır. Bununla birlikte barınma için bütçeden ayrılan miktar % 26 ile %28 arasındadır.

  Toplu Taşımanın Maliyeti

  Toplu taşıma ve alternatif ulaşım araçları (örneğin bisiklet) her zaman daha ucuzdur. Pekçok Avrupa kentinde metro, tramvay veya otobüs bileti 1,5 YTL civarındadır.

  Çözümler

  Şehirde yaşayan bizler günlük hayatımızın ve çevremizin kalitesini artırmak için çabalamalıyız. Çözümler şöyle sıralanabilir; toplu taşıma, bisiklete binmek ve yürümek, araç havuzları, araç paylaşma, yeni tip yakıtlar, şehirleri paylaşmak, uluslararası anlaşmalara uymaktır.

  Toplu Taşıma

  Her şehirli insan kendi çevresini geliştirmek için birtakım çözümler üretebilir. Ev ve iş arasında yapılan seyahatlar, boş vakitlerimizde yaptığımız yolculuklar ve diğer ulaşım imkanlarımızı yeniden değerlendirmeliyiz.

  Bisiklete binme ve yürüme

  Bisiklete binmek ve yürümek sağlığımız için iyidir. Çevremiz için sorumluyuz. Bir otomobil her sene çevreye kendi ağırlığının üç katı kirletici madde verir. Bunun yanında bisiklet çevreye hiçbir kirletici madde yaymaz.

  Araç havuzları ve otomobil paylaşma

  Araç havuzları ve otomobil paylaşımı büyükşehirlerde otomobil kullanmanın yeni yollarından birisidir. Araç havuzları daha arkadaşcadır. Birgün için kullanıcısı olduğunuz aracı arkadaşınız ile paylaşabilirsiniz, hepimiz birimiz birimiz hepimiz için.

  Yeni Tip Yakıtlar

  Yeni tip yakıtlar çevreye daha az zarar verirler. Benzin ve motorin kullanımı çevre kirliliğini oluşturan ana etkenlerdendir. Bunlar fosil yakıtlar olarak bilinir. Bunların yanında yeni geliştirilen bio-dizel, LPG, NVG, elektrik ve hidrojen yakıtları çevreye daha az zarar verirler.

  Kentler paylaşılabilir

  Kentimiz paylaşıma açıktır. Sadece otomobiller için tasarlanmış yollar ve otobanlar diğer kullanıcıları zor durumda bırakmaktadır. Bisiklet kullanıcıları yollarda kendilerine yer bulamamaktan, ana arterlerin uygun olmayan biçimde bağlantı yollarına bağlandığından ve güvenli sürüş imkanları olmadığından şikayet etmektedirler.

  Uluslararası Anlaşmalar

  Çevre kirliliği uluslararası boyutta endişe yaratmaktadır. Bu yüzden birçok ülke uluslarası anlaşmalar aracılığı ile güçlerini birleştirmişler ve sera gazı yayılımı ve iklim değişikliği konusunda adımlar atmışlardır.

  İzmir Bisiklet Derneği,2008

  www.izmirbisiklet.org

  www.mobilityweek.eu
   
 2. bugsy

  bugsy Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Nisan 2008
  Mesajlar:
  109
  Beğeniler:
  244
  Şehir:
  İzmir - Karşıyaka
  Seviye:
  Bu konuyu Ege Bölgesi tanışma kısmına da alsanız daha yararlı olur diye düşünüyorum.
   
  Petite ve @ R D @ bunu beğendi.
 3. meto1975

  meto1975 Yeni Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İSTANBUL
  Mehmet Boran bunu beğendi.
 4. el turco

  el turco Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  292
  Beğeniler:
  479
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  evet istanbul icin pazar kabatas'ta bulusuyoruz. tum bisiklet sevdalilarin katilmasi cok onemli. bu gibi etkinliklerde ne kadar cok oldugumuzu gostermek zorundayiz. taleplerimizin karsilanmasi icin yetkililere "vay be istanbulda'da amma bisikletli varmis" dedirtmemiz lazim.

  tum arkadaslarin bu konuyu ciddiye alacaklarina inaniyor ve hem cumartesi bostanci (14:00) hem de pazar kabatas'da (12:00) bulusmayi bekliyorum.
   
 5. ibocan81

  ibocan81 Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  29
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  bence çok güzel gelişmeler bunlar.
  cumartesi günü bostancı daki etkinlik ve hemen akabinde pazar günü olan bu etkinlik.
  ne kadar kalabalık olursak o kadar çok etkileyici olacak sanırım.
  iki etkinliğede herkesin katılması dileğiyle.
  bol pedallı günler.
   
 6. Mehmet Boran

  Mehmet Boran Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Haziran 2008
  Mesajlar:
  713
  Beğeniler:
  736
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Organizasyonun gayesi yine çok güzel ve anlamlı , güzel bir haftasonu olacak , Pazar günü görüşürüz ; Selamlar.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20160608-WA0003.jpg
Arkadaşlar hepinize merhaba. Temmuz ayı içinde Trabzon-Samsun istikametinde bir tur planım var. Plan hergün farklı bir fikirle değişebiliyor. Asıl niyetim bir performans turu olması yönünde fakat...
upload_2016-8-14_11-47-41.png
Merhaba. Power metre almayı düşünenlere fikir vermesi için yeni satın aldığım power metreyle edindiğim tecrübeleri burada paylaşacağım. Antrenmanlarımın detaylarını foruma yazmayı sevmem. Çünkü bu...
tatuirovki-samie-samie-37.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...