otomobilde 28 jant bisiklet taşımak ama nasıl ?

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
merhaba
ben 28 jant hybrid almayı düşünüyorum fakat bisiklet sürmeyi alınca öğreneceğimen bisikleti sürerek değilde bi araçla getirmem lazım sizce bisikleti otomobille taşımanın en pratik yolu nedir ? bisiklet taşıma aparatları en ucuz kaçliradır ? Ön tekeri söksem arka koltuğa sığarmı?
saygılar

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@biyani

Ön tekeri sökerseniz arka koltuğa sığar yada arka koltukları yatırırsanız bagajdan arka koltuğa doğruda sığar... ama kötü koşullarda tozda ıslakta binerseniz bisikletinizi arabaın içine sokmak pek temiz bi ryöntem değildir...

Onun dışında 25-30 liraya taşıyıcılar var fakat en az 700-800 ytl verdiğiniz bisikletinizi ve milyarlık aracınıca verebileceği bir çok zarar var. ayrıca heran çözülme tehlikesi ile sürekli arkayı kollama isteği sebebiyle sürüş dikkatinizi dağıtma durumuda var... Ayrıca çözülüp bisikletinize ve arabınıza verdiği zarar dışında yolda giderken çözülürse sebep olabileceği kazanın sonyçlarıda cabası...

Bu sebeple size tavsiyem paraya biraz kıyıp kaliteli Thule yada Peruzzo'nun kaliteli bir taşıyıcısını alabilirsiniz...

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Ön tekerleği söküp bagajda taşınabiliyor. Sadece arka tekerlek bagajın iç kısmına değiyor. Ama zarar verecek bir kirlilik de değil. O kadar da kirletsin, zaten çok mecbur kalındığında, nadiren yapılacak bir iş.

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Aracınız sedan (station olmadığını varsayıyorum, zira olsaydı sormanıza gerek kalmazdı sanırım) ise arka koltuğu yatırarak sığdırmanız mümkün, hatta bazı araçların bagajına da sığabiliyor, sadece ön tekerleği sökerek. Ancak aracınız hatchback ise, koltuğu da yatırsanız sığmayabiliyor, ama bazı araçlar bunun dışında. Mesela Honda Jazz'a iki bisiklet + bir sürü çanta sığdırmıştık Belgrad yarışına giderken.

Carrefour'da 24 YTL'ye taşıyıcılar vardı, geçenlerde gördüm, fiyatı da yine bu civardaydı. Ben iki yıldır kullanıyorum, ne açıldı, ne çözüldü, ne de araca bir zarar verdi. Kelepçelerinin takılacağı kısımlara (ki buralar bagaj kaputunun kenarları oluyor) eski bir iç lastikten kestiğiniz parçaları koyarsanız, aracınıza hiçbir zarar vermez kelepçeler. Bir de güzelce bisikleti taşıyıcıya iki ucu kancalı lastikle sararsanız, hiçbir problem olmuyor. Üstelik bisiklet arkadayken, abimin kasisi son anda fark etmesiyle birlikte bayağı bi uçmuştuk arabayla, buna rağmen bir problem olmadı. Bu en ucuz çözüm. Çağrı Abi'nin dediği gibi, biraz daha fazla para ödeyip ''kaliteli'' bir taşıyıcı alabilirsiniz. En azından içiniz rahat olur, ama olacağı varsa, kalitelisinde de problem çıkabilir, bunu da göz önünde bulundurmak gerek.

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Tepki
437
Ben Verona Max 3(İtalya) bisiklet taşıyıcısı kullanıyorum 3 bisiklete kadar taşıma kapasitesi var.Hiçbir sorun yaşamadım.Bende aliminyum alaşımlısı var fiyatı 59 euro cromoly ise 54 euro her türlü araç(otomobil) tipine uygun.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@kıvanc kaynak

Çamurlu tekerleklerin le koy bakalım baban izin vericekmi arabaya sokmana... Şaka bir yana tabiki sığar ama uğraşmaya ne gerek var...

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
bisiklet taşıyıcımı ilk arabaya takıp bisikletimi taşırken dikkatli bağlamamıştık. sonra arabanın birkaç yerini çizmiş bisiklet aman dikkat edin genelde pedallar çok çiziyor arabayı

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kıvanc kaynak

Öyle söylemişsiniz ki sizin bisiklet belki ön tekeri sökünce her arabaya sığar ama herkesin 26" jant boyutunda 17" lik bisikleti her arabaya sığmayabilir bu sebepten dolayı ön tekeri sökünce her arabaya sığar diye genellememek lazım. Yada ben öyle düşünüyorum.

Mesela benim arabam Opel Corsa ve bagaj konusunda çok sıkıntı yaşadığım için büyük bir ihtimalle ön tekeride söksen benim arabayı sığmaz. Mesela Daihatsu Tico, Suzuki Alto gibi küçük arabalara ön tekeride arka tekeride söksen bagaja sığmayabilir ama arka koltuğu yatırdığım zaman sığar diye düşünüyorum.

Teşekkürler. Herkesi iyi forumlar, iyi paylaşımlar.

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Amoeba Hussar 16" kadro, ön tekeri söktüm Seat Cordoba nın bagajına sığmadı

Ahmet Miura

Forum Demirbaşı
Tepki
845
İsim
Ahmet Cemiloglu
Bisiklet
Diğer
Stationwagon otomobil sahibi olmak gerektiğini bugün anladım, 28" jantlı 23" kadrolu yol bisikletimi bagaja sokana kadar bir hayli ter döktüm. 'Quick Release' göbekleri olmadığı için jantı da sökemedim, aynı şeyi selede de yaşadım. Sonunda bagaj kapağı, dik duran ön lastiğe değip kapanmadı ama işim görüldü. (1993 Toyota Corona) Büyük bagajlı bir otomobil, böyle anlarda hayat kurtarıyor...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bende hunter var iki tekeri söküp bağaja attım geriye kalanları ise arka koltuğra koydum eğer 2 kişi iseniz ve arabanız cliodan daha genişse bu şekilde taşıyabilirsiniz.
not :ayna kolun ve arka arttırıcya dikkat ediniz sıkışmasın sonra onu düzeltmekle uğraşmayın

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben 18" AMOEBA Hussar'ı Opel Corsa'nın arkasına koltukları yatırarak, bisikletin tekerleklerini sökmeden sokabiliyorum ama biraz zorlayıcı oluyor.

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Hasan Çağrı

hasan abimin ilk tavsiyesi çokdaha güzel.
ben eski bisikletim için bu şekilde taşımıştım ıslak çamur vs gibi sorunların çözmünüde şu şeklide yaptım.

öncelikle bisikletini parçaladığınızda (bagaja veya arka koltuklara koltuklar uygun şekilde) düz birzamine yatırın sonra bisiketinizi parçalarını kaba birşeklide ölçülerini alın ben sadece ön tekerleği çıkarmıştım.. gidonuda gevşetip maşayla birlikte kadroya yatay birşekilde hizaladım. bir önteker için birde geridekalan parçalar için ölçüleri aldım..
branda bezi satıp diken yerler var bulunduğunuz şehirde mutlaka vardır..
ince branda bezi için iç astar alın suyu emebilen birkumaş..astarla beraber brandacıya gidin aldığınız ölçülere göre bir güzel "çuval" diktirin. sonra bisikletinizi istediğiniz durumda yanınızda bile taşıyabilirsiniz.. yalnız brandanın ağzını çuvala dikey değil yatay şekilde açtırın .fermuar uzun olan kenarda olsun.. ne su sızıyor. nede çamur batırıyor.sadece bisiklet için değil yağlı tozlu her edavat yaşınabiliyor...
maliyetimi..:) 10 liraya iç astarını almıştım..:)..branda (aslında bir nevi naylon su çadırı dersenizde olur..:) ) bezinide sizin bütçenize kalmış ben su çadırı olanlardan aldım diktirme ile beraber 45 lira vermiştim değdide..:).

elimde olsa fotoğraf yollayabilirdim ama köye giddiği için bisikletorada kaldı..:(.

• Beğen
Tepkiler: Aly