ÖSS yerine YÖGES geliyor..

lepidoptera

Forum Demirbaşı
Tepki
419
ÖSS kalkıyor. Yerine YÖGES geliyor. Artık öğrencileri 1 değil 4 sınav bekliyor.
YÖK’e yeni başkan atanmasıyla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı üniversiteye giriş sınavını değiştirmek için harekete geçti. Liselerde olgunluk sınavları yapılacak

Artık ÖSS kalkacak. Yükseköğretime Geçiş Sistemi (YÖGES) adı verilen yeni uygulamaya geçilecek. Buna göre, üniversiteye girişte artık öğrenciler bir değil, dört sınav uygulanacak.

Sınav sisteminde yapılması öngörülen değişiklikler şöyle:

- 10, 11 ve 12’nci sınıfların sonunda, öğrencilerin yıl boyunca gördüğü beden, müzik, resim dersleri dışındaki tüm dersleri kapsayan bir sınav yapılacak. Sınavda öğrencilere, alanlarındaki ders ağırlıklarına göre sorular yöneltilecek. Meslek lisesi öğrencileri ise kendi alanlarında aldıkları derslerin ağırlıklarına göre soru ile karşılaşacak.

- Yeni sistemle, tartışmalı katsayı problemi de çözülecek. 2008 yılı içinde katsayı sisteminin kaldırmasıyla, meslek lisesi öğrencileri de üniversitelerin 4 yıllık bölümlerini tercih edebilecek.

- Sınav soruları, MEB ve ÖSYM tarafından ortak olarak hazırlanacak. Olgunlaşma sınavlarından alınan puanların ortalamaları, ÖSS puanına eklenecek. Puan yüzdeleri, ÖSYM ve YÖK ile yapılacak toplantının ardından netleşecek.

- Üniversiteye girişte ilk aşamada yıl sonu sınavları yüzde 25, ÖSS ise yüzde 75 oranında etkili olacak. Yıl sonu sınavlarının etki oranı zamanla artacak.

- Yıl sonlarında yapılacak olgunlaşma sınavı, iki güne yayılacak. Soru sayıları, haftalık ders saatinin 6 ile çarpılmasıyla belirlenecek. Haftada 6 saat Türkçe dersi veriliyorsa, sınavda 36 Türkçe sorusu olacak.

- Meslek lisesi öğrencileri, temel alan derslerini genel lise öğrencileri kadar yoğun almadığı için, bu alanlarda 30-40 arasında daha az soru ile karşılaşacak. Bu öğrenciler, kendi okudukları alanla ilgili olarak fazladan 30-40 soru çözecek. Örneğin, iletişim bölümünde okuyan bir öğrenci, kendi alanında, imam hatip lisesi öğrencisi de yine kendi alanında soru çözecek.(Alıntı)

• Beğen
Tepkiler: heisenberg3910
Scudo

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Bu nasıl bir adalet olacak. Aynı sınav ama sana sorulan sorular çok daha kolay olabilir.Ben çok kazık matematik soruları ile uğraşırken bir başkası daha kolay sorular çözerek aynı mühendislik sınavı için yarışacaz öylemi? teknik lisede okuyan çocuğun mühendislik hayalini kapatan bugünkü gaddar düzenleme kadar gaddar bir şey olur.Bu günkü düzenleme de ideolojik, buda ideolojik olur. Zaten ilk öğretimde çocuğumvar anası ağlıyor hersene sınava girecem stresi geldi onada,bizede .1 sınav3 eçıktı.Dersaneler karı patlattı. Şimdi aynı şey liselilere Allah kolaylık versin yapanları Allah bildiği gibi yapsın.Boş ver biz kurtardık ya zaten açıkladılar meraketmeyin sizi etkilemeyecek dediler.9000 gün çalışmadan da emekli de olamayacak bu çocuklar. Niye çalışıyorlarsa. Dedim ya herkesin içi rahat olsun bizi etkilemeyecektir.

Önemli not; silinsede sorun değil gazı fazla verdim galiba

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Dershaneleri ortadan kaldıracağız diye böyle bir sınav sistemine geçiş yaptılar. Ama kafaları bu kadar çalışıyor. Sadece lise sonda dershaneye giden öğrenci şimdi bütün lise hayatı boyunca dershaneye gidecek.
Biz zaten neyi tartışıyoruz ki ? Sizce bu düzenlemeleri yapanların amacı sınav sistemini iyileştirmek mi ki ?
Bu düzenlemeyle eğitim sistemi daha da özelleşecek. Eski sistemde en azından öğrenciler lise 1 ve 2 de dershaneye gitmiyorlardı ama şimdi her sınıfın sonunda sınav olduğuna göre her sene dershaneye gitmek zorunda kalacaklar.
Bir sene için 4000 ytl gibi rakamlarla çocuğunu dershaneye zar zor yollayan anne baba şimdi 4 senelik lise boyunca çocuğunu dershaneye nasıl yollayabilecek çok merak ediyorum.

mecaoz

Forum Demirbaşı
Tepki
173
peki ne zaman gecerli olacak bu sistem ve kimleri etkileyecek yani hersene sınav varsa suan da lise 3 teyse nolcak?:D

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
"- 10, 11 ve 12’nci sınıfların sonunda, öğrencilerin yıl boyunca gördüğü beden, müzik, resim dersleri dışındaki tüm dersleri kapsayan bir sınav yapılacak. Sınavda öğrencilere, alanlarındaki ders ağırlıklarına göre sorular yöneltilecek. Meslek lisesi öğrencileri ise kendi alanlarında aldıkları derslerin ağırlıklarına göre soru ile karşılaşacak "
yani,
peki zavallı lise ögrencilerimiz bir yandan yıl sonu sınavlarına hazırlanıcak bir yandan da geçemezlerse durumları ne olucakmış peki? yukarıda açıklanmamış yoksa yıl sonunda başarısız olanlar sınıfta mı kalıcak? açıklama göremedim... eger öyle ise Vah vahh!!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
off
off

biz yine bi gıdım rahatız 3 sene sonava gircez ya sbs ile denk gelirse 3 sene sonava gir bir sene dinlen 3 sene daha gir pfff..... bize gelene kadar bu hayatta kalkmaz oks 5 sene sonunda kalktı öss 11 12 seneyi bulur heralde pff....

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
bide şöyle düşünelim, Diyelimki lise2 de3 de ergen sorunları yaşadınız, psikolojiniz sağlam değildi,trafik kazası geçirdiniz, hata yaptınız serseri takıldınız vs vs sebeplerle o yıllar aldığınız sınavlar iyi gitmedi; Şimdiki sistemde çok sorun değil ömrünüzün sonuna kadar kendnizi toplayıp çalışma ve sınavı kazanma şansınız var ama bu getirilen sistemde 15 yaşın hataları ömür boyu ayağınızı bağlayacak. Bu bence hiç adil değil. Kaldıki sistem getirilirken herşey bir sınavda olmamalı iddası da yanlış çünkü hali hazırda sonsuz sınav hakkınız zaten var. Esas yeni sistemle daha sonraki sınavlarla durumu kurtarma şansı baştan büyük ölçüde elden alınmakta.

• Beğen
Tepkiler: Ozan Güven

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
Zürey bu ve benzer mesajların tekrarı halinde, forum kuralları gereği uygulanacaktır.
Lütfen kelimeleri seçerken biraz daha özen gösterelim.
Murat Evgin