ÖSS sonuçları açıklandı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Karakartal Platton tarafından paylaşıldı.

 1. Karakartal Platton

  Karakartal Platton Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  763
  Beğeniler:
  180
  Seviye:
  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, sınav sonuçlarına ilişkin YÖK toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi.

  Yarımağan'ın verdiği bilgiye göre, Sayısal-2 puan türünde İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Yücel Nalbantoğlu ile İzmir Ödemiş H. Uçaçelik Anadolu Lisesi'nden Ceren Durmaz birinciliği paylaştı. Sert, Sözel-2 ve Yabancı dil-Fransızca'da birinciliği, Eşit Ağırlık-2 puan türünde de üçüncülüğü elde etti.

  Bu iki aday 180 sorudan 179'unu doğru yanıtlarken, 1 soruya yanlış cevap verdi.

  Eşit Ağırlık-2 puan türünde Bursa Özel Nilüfer Fen Lisesi'nden Fatih Karataş birinci oldu.Sözel-2 puan türünde İstanbul Galatasaray Lisesi'nden Çağrı Sert birinci oldu.

  Sert aynı zamanda, Yabancı Dil-Fransızca'da birinciliği, Eşit Ağırlık-2 puan türünde ise üçüncülüğü elde etti. Karataş ve Sert, 6 test ile yetinmeyip, 7 teste cevap verirken, 210 sorudan 205'ini doğru yanıtladılar. Bu adaylar 4 soruyu yanlış cevaplarken, 1 soruyu boş bıraktılar. Yarımağan, bu 4 adayın, sınavın en başarılıları olduğunu bildirdi.

  İngilizce puan türünde Sayısal-2 puan türünün birincisi Yücel Nalbantoğlu ile İstanbul Özel Üsküdar Anadolu Lisesi'nden Ege Sinan Torun ilk sırayı paylaştı. Yabancı Dil-Almanca'da İstanbul Alman Lisesi'nden Efe Okur birinci oldu.

  21 aday birincilik elde etti

  Sayısal-1, Eşit Ağırlık-1 ve Sözel-1 puan türlerinde de 21 aday birinciliği elde etti. İlk 4 testin tüm sorularını doğru cevaplayan 21 adayın isimleri şöyle:

  * Adana Fen Lisesi'nden Aysun Tokkuzun
  * Ankara Fen Lisesi'nden Burçak Aydın
  * Ankara Gazi Anadolu Lisesi'nden Melike Ezerbolat
  * Ankara Özel Samanyolu Erkek Fen Lisesi'nden Musab Medeni Zorlu
  * Antalya Anadolu Lisesi'nden Mehmet Özgeyik
  * Balıkesir Özel Fırat Lisesi'nden Zeynel Harun Alioğulları
  * Diyarbakır Özel Yeni Ortadoğu Lisesi'nden Serhat Varolgüneş
  * Isparta Süleyman Demirel Fen Lisesi'nden Halil Göker Ulaş
  * İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nden Abdurrahim Soğanlı
  * İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nden Elçin Ergin
  * İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Elif Lale Alpar
  * İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Yiğit Karayiğit
  * İstanbul Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi'nden Deniz Can Aliş
  * İstanbul Üsküdar H. Avni Sözen Anadolu Lisesi'nden Şafak Mirioğlu
  * İzmir Özel Yamanlar Fen Lisesi'nden Faruk Pekgül
  * İzmir Fen Lisesi'nden Hayrullah Şahinkoç
  * Kayseri Fen Lisesi'nden Safa Özgür Akçalı
  * Konya Meram Anadolu Lisesi'nden Çağlar İvriz
  * Samsun Özel Feza Fen Lisesi'nden Hamza Kazancı
  * Şanlıurfa Özel Murat Fen Lisesi'nden Uğur Gülper
  * Osmaniye TOBB Fen Lisesi Mahmut Muhsin Yılmaz.

  Yücel Nalbantoğlu ve Ceren Durmaz'ın 300.000 puan alarak birinciliği elde ettiği Sayısal-2 puan türünde Çanakkale Fen Lisesi'nden Zeynep Gökçe Yıldız 299.709 puanla ikinci oldu.

  Sözel-2 puan türünde 297.983 puan alan Tuzla Vehbi Koç Vakfı Özel Lisesi'nden Çağrı Berk Onuk ikinciliği, 297.077 puan alan Simav Anadolu Öğretmen Lisesi'nden Abdurrahman Gümüş üçüncülüğü elde etti.

  Eşit Ağırlık-2 puan türünde 299.939 puan alan İstanbul Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi'nden Murat Ahıskalı ikinci olurken, 299.239 puan alan İstanbul Galatasaray Lisesi'nden Çağrı Sert ve Özel Amerikan Robert Lisesi'nden Özge Onur üçüncülüğü paylaştılar.

  Sıfır çekenlerin sayısı arttı

  Bu başarıların yanı sıra 47 bin aday sınavda "sıfır çekti". Geçen yıl, hiçbir soruyu yanıtlamayıp boş kağıt veren aday sayısı 25 bindi.

  Yarımağan, "sıfır" puan alan adaylarla ilgili olarak, "Bu adaylar, değişik nedenlerle sınavda başarılı olamayacaklarını anlayarak, büyük ölçüde boş kağıt veren adaylar. Sayıları geçen yıla göre bir hayli fazla" dedi.

  Yarımağan, başarı ortalamasının geçen seneye göre daha yüksek olduğunu ve kız öğrencilerin sınavda daha fazla başarı gösterdiğini kaydetti.

  Yarımağan'ın verdiği bilgilere göre;

  En başarılı okul türleri:
  Devlet fen liseleri, özel fen liseleri, Anadolu liseleri, polis koleji, yabancı dil ağırlıklı devlet liseleri, öğretmen liseleri, yabancı dilde eğitim yapan özel liseler.

  En az başarılı okul türleri:
  Otelcilik ve turizm meslek lisesi, kız meslek lisesi, özel akşam lisesi, ticaret meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, akşam lisesi.

  En başarılı il Kırşehir

  Sınavda 160 ve üstünde puan alanların yüzdelik dağılımında Kırşehir yüzde 84.46'lık oranla birinci sırada yer aldı. Sınavda, 160 ve üzeri puan alanların yüzdesine göre ilk 10 ilin başarısırası şöyle:

  Kırşehir: Yüzde 84.462
  Yalova: Yüzde 84.333
  Denizli: Yüzde 83.984
  Karaman: Yüzde 83,735
  Konya: Yüzde 83,636
  Trabzon: Yüzde 83.517
  Sivas: Yüzde 83.358
  Kayseri: Yüzde 83.219.
  Mersin: Yüzde 83.17
  Çorum: Yüzde 83.09

  "Sonuç belgeleri yakında adayların elinde olacak"

  Yarımağan, sınav sonuç belgelerinin bir-iki hafta içinde adayların eline ulaşmış olacağını, tercih yapma işlemlerinin 23 Temmuz'da başlayarak, 3 Ağustos'ta sona ereceğini, yerleştirme sonuçlarını ise 20 Ağustos'tan önce açıklamayı planladıklarını bildirdi.

  Yarımağan, "tercihler ve yerleştirme" konularında adaylara önerilerde bulundu. Yarımağan, Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun basılma ve dağıtılma işleminin 10 gündür yapıldığını yapıldığını, adayların kılavuzu ortaöğretim okulları, ÖSYM sınav merkezleri ve ÖSYM bürolarından 3 YTL karşılığında temin edebileceğini bildirerek, kılavuzun pazartesi gününe kadar tüm okullara ulaşmış olacağını söyledi.

  "Tercihler için ücret ödenmeyecek"

  Tercihler için bir ücret ödenmeyeceğini bildiren Yarımağan, bunun karşılığında da adaylara, "yerleştirme sonuç belgesi" göndermeyeceklerini kaydetti.

  Yarımağan, "Ki bu, bizim için en büyük masraf oluyordu. ÖSS sonuç belgesi adaylara gidecek. Sınava giren adaylar, aldıkları puanları, testlerdeki doğru ve yanlış sayılarını gösteren sonuç belgelerini bir-iki hafta içinde alacaklar. Ama yerleştirme işleminden sonra adaylara herhangi bir sonuç belgesi göndermeyeceğiz. Sonuçları doğrudan doğruya yüksek öğretim kurumlarına göndereceğiz. Bu değişiklik de adaylardan ücret almamamızı gerektirdi" şeklinde konuştu.

  BİRİNCİLER SEVİNÇ İÇİNDE

  * EA-2 Türkiye birincisi Fatih Karataş: "Derece bekliyordum ilk 3, ilk 10 gibi ama birinciliği beklemiyordum, çok sevinçliyim." dedi.

  * Sayısal 2 ve İngilizce puan türünde Türkiye birincisi Yücel Nalbantoğlu: "Başarıyı bekliyordum ama gene de bir aksilik olur diye çok heyecanlandım. İnanılmaz bir duygu. Hedefim mühendislik. Sınava hazırlanırken çalıştım ama günde şu kadar test çözmeliyim gibi sistematik bir çalışma içine girmedim."

  * Sayısal 2 Türkiye birincisi Ceren Durmaz, "Mühendislik veya tıp alanında eğitime devam etmek istiyorum. Sınava çok sistemli hazırlandım. Lise birinci sınıftan itibaren sürekli, farklı kaynaklardan bilgi edindim. Resim çizmeyi çok seviyorum. Masa tenisi oynuyorum, bilgisayar düşkünüyüm."

  * Sözel-2 ve Yabancı Dil Fransızca birincisi, Eşit Ağırlık 2 puan türü üçüncüsü Çağrı Sert: "Yurtdışından ve bazı özel üniversitelerden teklif aldım. Özellikle son yıl derslere daha fazla yoğunlaştım. Başarımın sırrı, yeterince odaklanmak."

  * Yabancı Dil İngilizce puan türü birincisi Ege Sinan Torun: ""Son 2 yılın yabancı dil sınav sorularını çözdüm. Tabii bir de 9 yıldır okuduğum okullardaki yabancı dil eğitimin birikimi var. İngilizce eğitim veren bir üniversitede Tıp Bölümü okuyarak doktor olmak istiyorum."

  Sonuçlar internetten öğrenilebiliyor

  Adaylar sonuçları saat 10.30'dan itibaren ÖSYM'nin http://oss.osym.gov.tr ve http://oss2007.osym.gov.tr internet adreslerinden öğrenebiliyor.

  ÖSS 17 Haziran 2007, YDS 24 Haziran 2007 tarihinde yapılmıştı. ÖSYM, ÖSS Sosyal Bilimler-2 testinin kamuoyuna açıklanan kopyasındaki 26'ncı Mantık sorusunun iptal edildiğini ve hesaplamaların buna göre yapıldığını bildirmişti.

  Kaynak:CNN
   
 2. ahmet ozgen

  ahmet ozgen Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.760
  Beğeniler:
  645
  Seviye:
  evet açıklandı benimde puanım güzel ben hedefime ulaştım seviçliyim sıfır çekenlere çok teşekkürler:D you başka öss ye giren :)
   
 3. #3
  Karakartal Platton

  Karakartal Platton Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  763
  Beğeniler:
  180
  Seviye:
  cyclist_43 başka kimde öss girmemişmi?
   

İlginizi Çekebilir

fatguysuffers.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
1-1484682847526-117cod4mi4i88-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
upload_2016-8-24_10-53-8.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...