Osmanlı'dan Cumhuriyet'e...Bursa'dan Mudanya'ya bir gezi...

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
Selam arkadaşlar,
Her hafta bir kez mutlaka Mudanya seferi yaparım bisikletimle.Tabii ki antrenman amaçlı ama bugünkü turu keyifli bir geziye çevirmeye karar verdim ve fotoğraf makinamı da koydum çantama. Farkettim ki forumda mudanya-bursa ve civarında epey gezi paylaştık ama hep dağ taş tepe fotoğraflarına ağırlık vermişiz. Gözönünde olan şeyleri ise es geçmişiz . Bu arada bisikletçime uğrayıp yeni bir maşa sahibi oldum :) Yaklaşık 70 kmlik gezide mudanya'ya gidip en kısa yoldan bursadaki evime döndüm yani fotoğrafları çekmek için yolu uzatmadım. Bunlar sadece yolumun üzerinde olanlar. Bursa'nın bu açıdan ne kadar zengin bir yer olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur.
Şehrin çıkışına doğru "Geçit Köyü"nden geçiyorsunuz :)
(link)
"Tepedevrent"e ulaştığınız anda körfez ayaklarınızın altında...
(link)
Mudanya'ya gelmeden hemen önce, eski adıyla "Burgaz" yeni adıyla "Güzelyalı". Bu sahil yazın cıvıl cıvıl olur. Deniz çok kirli olmasına rağmen herkes akın eder bu sahillere... Yaz geceleri bu sahilde ateş,gitar ve bira üçlüsü çok iyi gidiyor. ;)
(link)
Sahil Mudanya'ya doğru devam ediyor. Yolun hemen kenarında ise sıra sıra fabrikalar var. :boese157:
(link)
Girişte "Montania Oteli" karşılar sizi. Montania, Mudanya'nın eski adı. Eskiden Bursa'dan Mudanya'ya tren seferleri varmış.("Velosipet ile bir cevelan"ı okuyanlar bilir) Bu binada eskiden bir tren istasyonuymuş. Gerçi tren Bursa'dan Mudanya'ya 4 saatte anca gelirmiş. Bisiklet ile 1 saat :)
(link)
Mudanya Mütarekesinin imzalandığı "Mütareke Evi"
(link)
Tam karşısında ki "Mütareke Anıtı".
(link)

(link)
ne alaka diyeceksiniz ama geminin görüntüsü çok ilginç geldi bana :)
(link)
Otelin iskeleden görünüşü... taaa uzaklarda karlı dağlar.
(link)
Mudanya sahili. ilerde görünen iskele "imralı seferleri!!!!" için askeriye tarafından kapatılmış durumda.
(link)
Bursa'ya dönüyorum, yavaş yavaş akşam oluyor. Sol taraf Güzelyalı.
(link)
Bursa'da ki bisiklet yollarının hali. ne kadar sinir bozucu değil mi. Bisiklet yolunda ne arasanız var. Otomobil,durak,direk,motorsiklet,yayalar...!!!
(link)

(link)

(link)

(link)
Bir şehrin silüeti nasıl rezil edilir, en güzel örneği.
(link)
Çekirge semtinde bulunan "Atatürk Müzesi-Atatürk Köşkü"
(link)
Köşkten sonra tırmanmaya devam diyorum evime doğru ve "Muradiye Külliyesi" yolumun üzerinde..
(link)

(link)

(link)

(link)
Tophane'de yeni restore edilen ve yapılan kale duvarları. Yıllar önce, bu surların yıkıntılarının ( o kadar az harap bir haldeydi ki çoğu kişi farketmiyordu bile) fotoğraflarını çekerken insanlar tuhaf tuhaf bakıyordu bunlar nereyi çekiyorlar diye. Bu hali ise oldukça güzel bence :)
(link)
Son fotoğrafı çekip, kapıdan geçip 2-3 dakika içinde evime varıyorum..
(link)

Tek başıma olsam da bu geziden çok keyif aldım. Oysa her zaman dolaştığım yerlerdi. İnsan böyle bir şehirden kolay kolay sıkılmaz...

İlgi gösterip, inceleyen tüm forum dostlarına şimdiden teşekkürler...
Kalın sağlıcakla...

Scudo

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
(link)
ama en azından sizin bir yolunuz var bu konuda bizimkin den daha gelişmiş şehir . benim aklımdan hiç çıkmayan ise konya ne güzel yolları vardı hiç unutamıyorum

ben bir bursa olarak dostu yanızı bayağı keyifle takip ettim o taraflara pek gitmemiştim iyi oldu .

tekşekkürler

Ozge Deniz

Forum Bağımlısı
Tepki
328
bilmedigim şehirleri tanıyorum bu gezilerle.çok güzel fotograflar.gerçekten garip geldi.bisiklet yolunda yok yok.:( gerçi bizim buaralarda o kadarı bile yok.neyse paylaşım için teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: Fatih Özgenlik

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
bencede cok guzel fotograflar bende bursaya gıtmıstım ama zamanımızın kısa olması nedenıyle bazı yerlerı hıc goremedım ozellıkle mudanya , en kısa zmaanda gelıp gormek ıstıyorum cok tesekkurler

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Fatih merhaba,tek başınada olsa tarih kokan güzel bir gezi yapmışsın.Paylaşımın ve güzel fotoğrafların için teşekkürler.Bisiklet yollarının durumuna gelince gülermisin ağlarmısın ne diyebilirimki:boese157:

• Beğen
Tepkiler: Fatih Özgenlik

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
captain ne ettin sen ya yanlız başına:).abi maşan hayırlı olsun fox falanmı:Dnesse güsel gesi süpersin..

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Merhaba

Bizlere, yakın çevreni tanıtmak için çok güzel bir gezi yapmışsın. Çok güzel tarihi ve şehir içi güzelliklerini bizlere de yansıtmışsın.
Eline ve ayağına sağlık diyorum.

Sevgi ve selamlarımla.

candede

Forum Bağımlısı
Tepki
1.050
Güzel insan meraba.
Yaşadığın kenti,tarihi güzelliklerini ve dokusunu bizlere bisikletin ile birlikte gezdirip tanıttığın için teşekkür ediyorum.Güzel kentimiz Bursa'nın en nadide yerlerinde gezip dolaşmak beni mutlu etti.Paylaşımların için teşekkür ediyorum.
Yüregim ve Sevgimle...

'''Bir gün hepimizin Aile olarak bir arada pedal çevireceği gün de gelecek.'''

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
çok güzel kentin birbirinden tarihi fotoğraflarını çekmişsiniz çok hoşuma gitti köşkler, oteller ve bisiklet yolunun olması harika paylaşım için çok teşekkürler

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
fatih hakkaten ya, hiç aklımıza bunları çekmek gelmemişti bak güzelde olmuş. Ellerine sağlık maşa hayırlı olsun.

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
@Hasan Hakan Koç

@ismailağıllı

evet arkadaşlar bisiklet yolu var ama hali içler acısı. umut ediyorum ki gerekli düzenlemeler yapılacak.
güzel yorumlarınız için çok teşekkürler...

@derya.k

mudanya-burgaz da bursa'nın bodrumu sayılır :D inşallah daha bir çok yerini tanıtacağız şehrimizin. sevgiler..

@bora_jb

selam bora, her zaman başımızın üstünde yeriniz var, sen ve tüm forum dostlarının. her zaman bekleriz...çok teşekkürler...

@H.Can DEMİREL

Çok teşekkürler. bisiklet yolları maalesef "yapmış olmak için" yapılıyor :(
Tarih kokan paylaşımların devamı gelecek önümüzdeki günlerde.

@elman_temel

Elmancım hem gezdim hem de maşayı hallettim ;) maşa marzocchi :D

@edi55

teşekkürler Ediz, aslında maşa için senin sattığın kadrodaki maşayı gözüme kestirmiştim ama alıverdim bunu :)

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
@candede

İçten dilekleriniz bizleri her zaman çok mutlu ediyor. Çok çok teşekkürler...

@Ender Alıcıoğlu

Çok teşekkürler Ender Abi. Şehir içinde yansıtılacak daha o kadar çok güzellik var ki. O yüzden devamı gelecek böyle gezilerin...
sevgiler...

by_cix

Aktif Üye
Tepki
59
fatih abi her zamanki gibi güzel bi geziyle çıktın karsımıza ayrıca güzel memlektimizi tanıtıcı bu tarz bi gezi yapmak senin ayrıcalığındır , keşke bende zonguldak ta olmasaydım da sana katılabilseydim :( ama en yakın zamnda ben de zonguldaktan gezilele katılacağım üniversitenin mtb takımına girdim yakında benden de güsel gezi fotoları gelicek (bu arada maşa değişmiş hayırlı olsun)

msconfig

Forum Bağımlısı
Tepki
780
cok guzel fotolar, tesekkurler paylasim icin
bisiklet yolundaki elektrik diregide supermis :)

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Mudanya ne kadar güzel bir yermiş öyle, umarım birgün görmek kısmet olur. Denizin kirli olmasına çok üzüldüm. Bu kirlilik 1999'dan sonra daha da arttı sanırım! Çok yazık...
Paylaşım için çok teşekkürler...

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
ilginizden dolayı çok teşekkürler arkadaşlar...
Zafercim bir haftasonu gel de Bursa'ya birlikte pedallayalım, özledik seni...ayrıca üniversitede ki gelişmelere çok sevindim.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sevgili Fatih ,
Mudanya minübüsçüler odası yakında sana fahri bir üyelik verecek.
Haftalık ring seferlerine başladın yine.
Çok güzel anlar yakalamışsın. İronman in dediği gibi aslında ne kadar da şanslıyız. Bursadan çıkıp ne yöne gitsen bir gezi , bir rota çıkmış oluyor.

nicaleus

Aktif Üye
Tepki
23
oo fatih abi yeni maşan hayırlı olsun diyeyim öncelikle..
ya hiç sorma foruma bile giremiyorum kaç gündür. dersler çok yoğun :( kendime bile fırsat ayıramadım ya koca hafta süründük pazar günüde dinlenmem lazım:( :boese157: yaz gelmeden benim organizasyon işi yaş:boese157:

by_cix

Aktif Üye
Tepki
59
@Fatih Özgenlik

fatih abi vizelerim olmasada gelsem ama maalesef 1 ay kadar daha gelemiorum ama üni de bir mtb team kuruluo ona girdim yakında gezilerimizi sizlerle paylasıcaz inş , bütün Bursa'lı mtbci arkadaslarıma slm olsun