Osmaniye

hng gml

Üye
Tepki
0
Osmaniye'deki bisikletçiler haydi toplanalım...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Scudo

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
Okul bahçesi çekeyim dedim ve eski park yerleri(zamanında çekmiştim) Emniyet müdürü bisikletlerden rahatsız olmuş. bisiklet park yerlerini kaldırdı 3 sene önce. Bisikletler artık yola park edemiyor. Park eden olursa bisikleti otoparka çekilir. Çekici ücreti ödemek zorunda kalır (100 liraya yakın) veya ters yoldan geliyorsanız alır götürürler otoparka. Osmaniye 250bin şehir merkezi nüfusu ile Türkiyenin 40.büyük ili . çok küçük değil

bisiklete yeni başlayanlara tavsiyem; dikkat ederseniz kimse kadrom aluminyum diye çırpınmıyor veya 2000 km kullanıp yeni bisiklet alayım diye satmıyor. 20 sene kullanılmış olanlar var aralarında. 20kg kadro arkalarına da artçı olarak arkadaşları oturur olur sana 80 kg sonra ver pedalı. Günlük eve, okula, işe, markete, valiliğe, heryere bisiklet ile gidiyorlar şehir orta büyüklükte olduğu için. 100 liralık bisiklet çalınma riski az. Ruble tekli, aktarıcı yok vites derdi yok bacak kaslarının gücü kadar sürebiliyorsun, ortalama yılda 5000 km sürülüyor genelde. hava adana sıcağı. Kışı, yazı farketmiyor. Düşünmeyin öyle yol bisikleti alırsam çok iyi olur diye. Markete bile gidemezsiniz çalınma riskiyle bisan alın demiyorum ama şehir içinde kullanacaksanız mtb yerine temiz bir single speed almanızı tavsiye ederim. hi ten kadro bile 10-11 kg civarı olacaktır maksimum.

C. Yavuz

Üye
Tepki
19
Abii çok iyi yaaa(izleti için) :) Tam yaşanılacak yer işte, hayallerdeki şehir. :)

• Beğen
Tepkiler: halil halil

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
Selam paylaşım için teşekkürler şükür ki Türkiye 'de hele ki bir okul bahçesinde bu kadar sayıda bisikleti bir arada görebildik :) Öncelikle o bölgedeki duyarlılığı kutlamak lazım tebrikler

Caner Kartalgöz

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Sedona
Teşekkürler paylaşımınız için Adana'da da şu toplama sorunu oluyor bugünlerde oldugu gibi. Adana'nın merkezinde arabaların park yapması nedeniye motorsiklet, bisiklet, yaya ve hatta ambulansın bile geçemediği yollardan zabıtalar (ordu şeklinde gelerek) yolun kenarına kilitli bisikletleri illegal olarak kesip arabaya fırlatma süreti ile topluyorlar ve geri alamıyorsunuz. Hatta son anda kesilmeden önce gelip almaya calıssanız bile zabıta buna izin VERMEMEYE çalışıyor.

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Caner Kartalgöz
Ne yazık ki öyle Caner Bey. Belediye başkanı sadece otomobil süren birisi olunca bisiklet motosiklet gibi araçların hiç bir hakkı gözetilmiyor. Seçim zamanı biraz dinlemeye başlıyorlar sorunları işte :)

şimdi zabıtayı veya diğer yetkiliyi mahkeye versen hakkımız yeniyor diye, hakimin ya çok insancıl yada bisiklet süren birisi olması gerekiyor ki denk gelmek çok zor. Aksi halde "sen kimi kime şikayet ediyorsun" durumu yaşanır :)

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
emniyet müdürü 3 sene önce bisiklet park yerlerini kaldırdı demişsiniz ama fotoğraftaki bisiklet park yerlerinin emniyet müdürlüğü tarafından yapıldığı görülüyor
???

• Beğen

Caner Kartalgöz

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama videoda hiçkimse kask takmıyor, birbirlerine yol veriyorlar hatta araba bisiklete yol veriyor (bisikletin yol hakkı oldugu durumlarda elbette) ve koskoca kutuları bile birçoğunun arabası olamsına rağmen bisikletle taşıdıgı goruluyor.

Bu arada amsterdam ı da unutmamak gerek

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/1524842_3809483011798_1454406042_n.jpg

• Beğen

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@MehmetAli07

evet. sağda solda duran bisikletleri toplamak amaçlıydı. ama sonra park sıkıntısı olduğu için komple kaldırdılar bisikletleri. Kendisi daha önce Gaziantep Emniyet Müdürü imiş Osmaniyeye gelince de bisiklet ve motosikletlere çok çeki düzen verdi. hatta bana göre biraz fazla çok :) motosikletlerin yarısı otoparka çekildi. toplamda 30bin motosiklet vardı

elektrikli bisikletlere bir ara kask zorunlu edildi. Türkiyede tek :)

(link)

Oktay Erkan

Daimi Üye
Tepki
829
Bisiklet
Trek
@halil keten

Bu manzaranın bir okulun bahçesinde olması çok önemli.
Neden derseniz; çocuğunu okula bisikletle gönderen/gönderebilen ebeveyn, araba kullanırken bisikletlilere daha dikkatli davranır.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
dikkat ederseniz kimse kadrom aluminyum diye çırpınmıyor veya 2000 km kullanıp yeni bisiklet alayım diye satmıyor. 20 sene kullanılmış olanlar var aralarında.
20kg kadro arkalarına da artçı olarak arkadaşları oturur olur sana 80 kg sonra ver pedalı : D D
Günlük eve, okula, işe, markete, valiliğe, heryere bisiklet ile gidiyorlar şehir orta büyüklükte olduğu için.
100 liralık bisiklet çalınma riski az. Ruble tekli, aktarıcı yok vites derdi yok bacak kaslarının gücü kadar sürebiliyorsun :) ortalama yılda 5000 km sürülüyor genelde. hava adana sıcağı. Kışı, yazı farketmiyor.

Düşünmeyin öyle yol bisikleti alırsam çok iyi olur diye. Markete bile gidemezsiniz çalınma riskiyle

bisan alın demiyorum ama şehir içinde kullanacaksanız mtb yerine temiz bir single speed almanızı tavsiye ederim. hi ten kadro bile 10-11 kg civarı olacaktır maksimum

o single speedlerle benim mtb ile yaptığım hızın yarısı yapılmaz daha fazla yorulmadan...
burada da var, genellikle yaşlılar tarafından kullanılıyorlar ve yürüme hızının az üzerinde gidiyorlar. yokuş gelince inip sürüklüyorlar genelde...
bütçesini ayarlayabilecek herkes 150-200 lira bunlara verene kadar 500'e çıkıp giriş seviyesi dağ ya da şehir bisikleti almalı bence.
ayrıca burada yeri gelince düşük kadans kullanmayın, eklemlere yük bindirmeyin diye konuşulurken yeri gelince singlespeed alın denmesini de anlayamadım...

ucuz bisiklet yüksek sorun potansiyelidir. zincir kopmaları, tekerlek patlamaları eksik olmaz. neredeyse hepsi bakımsız ve güvensiz görünüyor fotoğraflardaki bisikletlerin.

• Beğen

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Oktay Erkan

kesinlikle

çok fazla bisiklet olduğu için şöförler kısa sürede tecrübe kazanıyor bisikletlere karşı.
öncelik bisiklette burada
kornaya hayatta basmazlar bisikletliye kızma gibi bir durum mümkün değil. çünkü insanlar artık bisiklet sürücülerini kabullenmiş

@Mert C.

zinciri kopartamazsın çok zor. o bisikletler 20 senelik hala tıkır tıkır. eski lastik patlar. yeni lastik ve korumalı lastik sık patlamaz.

bir noktayı belirtmek isterim ankara gibi bir şehir için bu şehir bisikleti olmayabilir. ama konya eskişehir osmaniye adana gibi yerler için düz ova olduğu için mtb den çok daha hızlıdır . time trial makine gibi hızlıdır mtb ile yakalaman zor o kalın lastiklerle. kalın lastik gitmez.

bu hızı yakalayabilirsen helal olsun sana :)

• Beğen
Tepkiler: C. Yavuz

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@halil keten

100 liralık bisiklet dediklerinle alakası olmayan üst sınıf fixedleri gösteriyorsun burada :D
düz yolda yüksek dişli oranıyla tabiki hızlı gidebilir, ama her zaman düz ya da yokuş aşağı gitmeyecek bu bisikletler...
yanımdan geçip gidebilirler, ama varacağım yere daha önce gidebilirim.

ha şehir içi kullandığım için ayrıca 1.50 lastik siparişi verdim, o lastiklerle düz yolda geçmeleri de zor vitessiz olanların, 44-11 dişli oranına kadar çıkabiliyorum ve daha hafif bir bisikletim, daha akıcı göbeklerim var(fotoğraflardakilere göre).

• Beğen

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Mert C.

sen kendi bildiğin şekilde devam edebilirsin ben sadece tavsiye veriyorum.
şehir bisikleti dediğimiz şey şehirde sürülür. seninki dağda.
o bisana binenler sadece kendileri gitmiyor. yeri geliyor arkasına artçısını alıp geziyor yeri gelip pazara gidiyor.
ben size bisan alın demedim ki. şehir içinde single speed alın dedim. freewheel daha rahat olur fixie de olabilir.
hi ten kadrolu da alsan cro moly de alsan senin bisikletinden akıcı gidecektir.

gröningen videosunu da görmüşsündür.

burda vurgulanmak istenen, parça alacağım diye bisiklete binmeyi unutuyoruz o önemli.
yoksa seni kıracak değilim babacan :)

@Mert C.

sen kendi bildiğin şekilde devam edebilirsin ben sadece tavsiye veriyorum.
şehir bisikleti dediğimiz şey şehirde sürülür. seninki dağda.
o bisana binenler sadece kendileri gitmiyor. yeri geliyor arkasına artçısını alıp geziyor yeri gelip pazara gidiyor.
ben size bisan alın demedim ki. şehir içinde single speed alın dedim. freewheel daha rahat olur fixie de olabilir.
hi ten kadrolu da alsan cro moly de alsan senin bisikletinden akıcı gidecektir.

gröningen videosunu da görmüşsündür.

burda vurgulanmak istenen, parça alacağım diye bisiklete binmeyi unutuyoruz o önemli.
yoksa seni kıracak değilim babacan :)

C. Yavuz

Üye
Tepki
19
Halil bey ilk izletideki olayı anlayamadım cahilliğime verin, ne yapıyorlar öyle. :) Amaç ne, o belli noktalarda bekleyen kişiler falan? :)

• Beğen