Oscar sarstı: En İyi Film ‘Crash’

Derya AKYILDIZ

Forum Bağımlısı
Kayıt
17 Ocak 2006
Mesaj
1.532
Tepki
1.665
Şehir
Ataşehir
Oscar sarstı: En İyi Film ‘Crash’

http://www.ntvmsnbc.com/news/223907.jpg

78. Oscar Ödülleri’nde, Paul Haggis’in yazıp yönettiği ‘Crash’ adlı film, büyük sürpriz yaparak En İyi Film seçildi. Favori gösterilen ‘Brokeback Mountain’ ise 3 Oscar’la yetindi.

LOS ANGELES - Oscar Ödülleri görkemli bir törenle sahiplerini buldu. En başta ‘Brokeback Mountain’ olmak üzere, ‘Capote’, ‘Good Night, and Good Luck.’ ve ‘Munich’ filmlerini geride bırakan ‘Crash’ En İyi Film seçildi. Yapım, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Kurgu dallarındaki ödüllerin de sahibi oldu. 3’er ödüllü diğer yapımlar ise ‘Brokeback Mountain, ‘Memoirs of a Geisha’ ve ‘King Kong’. Ödül Töreni, Türkiye’de NTV’den canlı yayınlandı. Tören bu akşam saat (6 Mart 2006) 22.00’den itibaren NTV ekranından tekrar izlenebilir.
ANG LEE’NİN ÜSTÜNE YÖNETMEN YOK!
En İyi Yönetmen dalındaki Oscar, ‘Brokeback Mountain’ın yönetmeni Ang Lee’ye verildi. Böylece ‘Capote’ ile Bennett Miller’ın, ‘Crash’ ile Paul Haggis’in, ‘Good Night, and Good Luck.’ ile George Clooney’nin ve ‘Munich’ ile Steven Spielberg’in arasından sıyrılan Lee -beklendiği gibi- altın heykelciğe ulaştı.

‘CRASH’İN ÖZGÜN SENARYOSUNA OSCAR
En İyi Özgün Senaryo dalındaki ödül ‘Crash’ filminin senaryo yazarları Paul Haggis ve Robert Moresco’ya gitti. ‘Good Night, and Good Luck.’, ‘Match Point’, ‘The Squid and the Whale’ ve ‘Syriana’ bu dalda ödülsüz kalan yapımlar oldu.

EN İYİ KURGU ‘CRASH’TE
Paul Haggis’in yönettiği ‘Crash’ adlı yapım En İyi Kurgu dalında Oscar aldı ve ödül sayısını 3’e çıkardı.

EN İYİ UYARLAMA SENARYO ÖDÜLÜ ‘DAĞ’A GİTTİ
‘Brokeback Mountain’ın ikinci Oscar’ı, senaristleri Larry McMurtry ve Diana Ossana’ya değer bulunan En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü oldu. Böylece ‘Capote’, ‘The Constant Gardener’, ‘A History of Violence’ ve ‘Munich’ bu ödüle çok yaklaşmış ama ulaşamamış oldular.

BÜTÜN ÖDÜLLERİ TOPLAMIŞTI; ŞİMDİ DE OSCAR’I ALDI
En İyi Erkek Oyuncu dalındaki Oscar -beklendiği gibi- ‘Capote’deki inandırıcı oyunuyla Philip Seymour Hoffman’ın oldu. Bu sonuçla Terrence Howard, Heath Ledger, Joaquin Phoenix ve David Strathairn geceyi ödülsüz kapadılar. 38 yaşındaki aktörün bu ilk adaylığıydı.


‘WALK THE LINE’IN TEK ÖDÜLÜ
En İyi Kadın Oyuncu, ‘Walk the Line’ filminde canlandırdığı rolle Reese Witherspoon oldu. Witherspoon’un rakipleri Judi Dench, Charlize Theron, Keira Knightley ve Felicity Huffman -herkesin beklediği- bu sonucu kabul etmek zorunda kaldılar. Bu Oscar, ‘Walk The Line’ın tek ödülü olarak kaldı.


http://www.ntvmsnbc.com/news/223900.jpg


CLOONEY’NİN İLK ADAYLIĞI; İLK OSCARI
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, ünlü Amerikalı aktör George Clooney’nin oldu. Oscar gecesinde, 44 yaşında gelen ilk adaylığını Oscar’a dönüştürmeyi başaran Clooney’nin iki dalda daha adaylığı bulunuyordu ama Oscar Jürisi Clooney’ye tek Oscar’ı yeterli gördü. Clooney’nin En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalındaki rakipleri, Matt Dillon - ‘Crash’, Paul Giamatti - ‘Cinderella Man’, Jake Gyllenhaal - ‘Brokeback Mountain’ ve William Hurt - ‘A History of Violence’tı.


http://www.ntvmsnbc.com/news/223905.jpg


EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU OSCARI RACHEL WEISZ’IN
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalındaki ödül ise beklendiği gibi ‘The Constant Gardener’ın İngiliz oyuncusu Rachel Weisz’ın (34) oldu. Performansıyla, Altın Küre’yi de kazanmış olan Weisz’ın da, Clooney gibi ilk Oscar adaylığıydı. Weisz, Oscar’a ‘Junebug’dan Amy Adams, ‘Capote’den Catherine Keener, ‘North Country’den Frances McDormand ve ‘Brokeback Mountain’dan Michelle Williams’ı geride bırakarak ulaştı.http://www.ntvmsnbc.com/news/223901.jpg
'KING KONG'

KING KONG’UN GÖRSEL EFEKTLERİ ŞAHANE
En İyi Görsel Efekt dalındaki ödül ‘King Kong’a gitti. ‘The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe’ ve ‘War of the Worlds’ ise bu daldaki diğer adaylardı.

http://www.ntvmsnbc.com/news/218219.jpg
THE CHRONICLES OF NARNIA: THE LION, THE WITCH AND THE WARDROBE'

NARNIA’NIN OSCARLIK MAKYAJI
‘The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe’ filmi En İyi Makyaj Oscarı’yla değerlendirildi.

‘BROKEBACK DAĞI’NIN MÜZİĞİ BİR BAŞKA
Geceye 8 adaylıkla çok iddialı başlayan ‘Brokeback Mountain / Brokeback Dağı’, bu adaylıklarından sadece 3’ünü Oscar’a çevirebildi. Bunlardan biri de En İyi Müzik dalı.

EN GÜÇLÜ ‘SES’ ELBETTE KING KONG’UN
En İyi Ses dalındaki Oscar, Peter Jackson’ın yönettiği ‘King Kong’ filmine değer bulundu. Bu daldaki diğer adaylar: ‘The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe’, ‘Memoirs of a Geisha’, ‘Walk the Line’ ve ‘War of the Worlds’ adlı yapımlardı.


http://www.ntvmsnbc.com/news/215678.jpg


KRAL ‘KONG’A BİR ÖDÜL DAHA
En İyi Görsel Efekt ve En İyi Ses Oscar’larının sahibi ‘King Kong’, En İyi Miksaj dalındaki ödülü, ‘Memoirs of a Geisha’ ve ‘War of the Worlds’ filmlerini geride bırakarak aldı.

‘TRANSAMERICA’ VE ‘CRASH’İN ŞARKI HÜSRANI
En İyi Şarkı dalındaki Oscar, ‘Hustle & Flow’ adlı filmden “It’s Hard Out Here For a Pimp” adlı parçaya verildi. Bu dalda yarışan diğer adaylar: Travelin’ Thru [‘Transamerica’] ve In the Deep [‘Crash’].

http://www.ntvmsnbc.com/news/221441.jpg
'MEMOIRS OF A GEISHA'


‘MEMOIRS OF A GEISHA’ DA 3’LEDİ
‘Memoirs of a Geisha’ sanatsal dallardaki ödülleri aldı. En İyi Kostüm ve En İyi Görüntü Yönetimi dallarında aldığı ödüllerin ardından, yapım, En İyi Görüntü Yönetimi dalındaki Oscar’ı da kazanarak, geceyi 3 ödülle tamamladı.

AKADEMİ, FİLİSTİN FİLMİNE OSCAR VERMEYE ÇEKİNDİ
Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı Güney Afrika’dan ‘Tsotsi’ adlı yapıma değer bulundu. Oscar’a en yakın olduğu düşünülen ‘Paradise Now’ [Filistin] başta olmak üzere ‘Don’t Tell’ [İtalya], ‘Joyeux Noël’ [Fransa] ve ‘Sophie Scholl - The Final Days / Die Letzten Tage’ [Almanya] geceden eli boş döndüler.

‘Paradise Now’ adlı filmin yapımcı ülkesi olarak “Filistin” adının geçmesi üzerine, Akademi, yoğun eleştiri bombardımanının hedefi olmuştu. Filistinli militanların düzenlediği intihar saldırılarında ölen İsraillilerin aileleri, intihar komandolarını anlatan ‘Paradise Now’ filminin Oscar’dan ihraç edilmesi için 32 bin imza toplamıştı.

KISALI UZUNLU BELGESELLER ...
‘A note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin’ En İyi Kısa Metraj Belgesel Oscar’ı aldı.

‘PENGUENLER’İN OSCAR YÜRÜYÜŞÜ/YOLCULUĞU
En İyi Uzun Metraj Belgesel dalında Oscar, ‘Darwin’s Nightmare’, ‘Enron: The Smartest Guys in the Room’, ‘Murderball’ ve ‘Street Fight’ gibi çok güçlü belgesellerin arasından sıyrılan ‘penguenler’in oldu. ‘March of the Penguins / La Marche de l’Empereur’ geçtiğimiz yıl ülkemizde ‘İmparatorun Yolculuğu’ adıyla gösterilmişti.

EN İYİ CANLANDIRMA ‘WALLACE & GROMIT’
En İyi Uzun Metraj Canlandırma dalındaki Oscar ise ‘Wallace & Gromit in The Curse of The Were-Rabbit’ [Nick Park, Steve Box] filmine gitti. Bu dalda aday diğer filmler ise ‘Howl’s Moving Castle’ - [Hayao Miyazaki] ve ‘Tim Burton’s Corpse Bride’ - [Mike Johnson, Tim Burton] adlı yapımlardı.

KISA METRAJ ÖDÜLLERİ
En İyi Kısa Metraj Film dalında Oscar’a ulaşan şanslı film ‘Six Shooter’ oldu.

En İyi Kısa Metraj Canlandırma dalındaki Oscar ‘The Moon and the Son: An Imagined Conversation’ filmine verildi.

O EN BÜYÜK: ROBERT ALTMAN
Akademi’nin Onur Ödülü, yaşayan en büyük Amerikalı yönetmenlerden Robert Altman’a değer bulundu.


NTV-MSNBC
 
  • Beğen
Tepkiler: Süleyman Şatır
Scudo

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Mart 2005
Mesaj
1.151
Tepki
2.733
Şehir
Fatih / İstanbul
Evet Oscar'lar sahiplerini buldu... Yukarıdaki bilgilere şunları ekleyebiliriz... Crash / Çarpışma sinemalarımızda 24 Haziran 2005'te gösterildi. Piyasada VCD ve DVD'si mevcut... Şu anda netleşmedi ama, belki de bu hafta tekrar vizyona girmesi gündemde... Paul Haggis'in yönettiği filmde Sandra Bullock, Matt Dillon, Jennifer Esposito, Thandie Newton rol alıyor...

Capote
Philip Seymour Hoffman'ın 'en iyi erkek oyuncu' dalında Oscar ödülünü kazandığı Capote, orijinal adıyla 24 Mart 2006'da gösterime girecek... Filmde Truman Capote adlı bir yazarın, küçük bir kasabada işlenen cinayetlerin etkilerini araştırmak üzere çocukluk arkadaşı Harper Lee (Catherine Keener) ile birlikte kasabaya gitmesi anlatılıyor. Bu araştırmaların sonucu Harper Lee birkaç ay içinde Pulitzer Ödülü kazanacağı “To Kill a Mockingbird” adlı kitabı yazacaktır...Walk the Line / Sınırları Aşmak
Reese Witherspoon'u Bu Nasıl Sarışın filmlerindeki sarışın hukukçu rolüyle hatırlıyoruz... Güzel oyuncu Walk the Line / Sınırları Aşmak, adlı filmdeki performansıyla 'en iyi kadın oyuncu' dalında Oscar ödülünü kazandı... Halen sinemalarımızda gösterimde olan film, Ray Charles’ın hayat hikayesinin anlatıldığı Taylor Hackford imzalı Ray filmini hatırlatıyor... Bizim filmimiz ise, 1932 - 2003 yılları arasında yaşamış John Cash adlı bir müzisyenin hayat hikayesini anlatıyor... Filmde John Cash'i oynayan Joaquin Phoenix de Oscar'a aday gösterilmiş, ödülü Philip Seymour Hoffman'a kaptırmıştı... 136 dakika uzunluğundaki film, müzikleriyle, oyuncuların performansıyla kaçırılmaması gereken bir yapım...

Syriana
Syriana ile 'en iyi yardımcı erkek oyuncu' dalında Oscar ödülünü kucaklayan George Cloney, bu yıl yönetmenliğini üstlendiği, senaryosunu yazdığı ve başrollerinden birini oynadığı Good Night, and Good Luck adlı filmle de gündeme gelmişti... Sinemalarımızda 17 Mart 2006'da gösterime girecek olan Syriana, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen SİYAD ödüllerinden sonra davetlilere gösterilmişti. Syriana, petrol endüstrisindeki yozlaşma ve entrikaları konu alan politik bir gerilim filmi. Filmde George Cloney'in tırnaklarının kerpetenle sökülme sahnesi, insanı dehşete düşürüyor...

Brokeback Mountain / Brokeback Dağı
Ang Lee'nin yönettiği Brokeback Mountain / Brokeback Dağı'nın 8 dalda Oscar adaylığı vardı. Bu ödülü 'en iyi yönetmen', 'en iyi uyarlama senaryo' ve 'en iyi orijinal müzik' dallarında kazanabildi. Wyoming ve Teksas’ın büyüleyici manzaralarında çekilen filmde biri çiftlik kahyası, biri rodeo kovboyu olan iki eşcinsel erkeğin hikayesi anlatılıyor. Filmin sinemalarımızda gösterim tarihi 24 Mart 2006 olarak belirlendi...Memoirs of a Geisha / Bir Geyşanın Anıları
Sinemalarımızda halen gösterimde olan ve 6 dalda Oscar'a aday gösterilen Memoirs of a Geisha / Bir Geyşanın Anıları, bu ödülü 'en iyi sanat yönetmeni', 'en iyi kostüm ve 'en iyi görüntü yönetmeni' dallarında kazandı. Film, bir geyşa evinde hizmetkar olarak çalıştırılmak üzere ailesinden koparılan dokuz yaşındaki bir Japon kız çocuğunun yeni hayatını, bir çocuğun bakış açısından anlatıyor...

'En iyi makyaj' dalında Oscar alan Narnia Günlükleri, 'en iyi ses', 'en iyi ses miksi', 'en iyi görsel efekt' dallarında Oscar alan King Kong, 'en iyi animasyon yapım' dalında Oscar alan Rabbit Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı ve 'en iyi belgesel' dalında Oscar alan İmparatorun Yolculuğu önümüzdeki günlerde tekrar vizyona çıkacaklar...
 
  • Beğen
Tepkiler: Derya AKYILDIZ

Barbaros

Forum Demirbaşı
Kayıt
16 Eylül 2004
Mesaj
593
Tepki
193
Şehir
İstanbul
Crash gerçekten cok guzeldı ben ızlemıstım cok once.. Oscarı hak etmıs. İzlemeyenlere siddetle öneriririm.
 

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Mart 2005
Mesaj
1.151
Tepki
2.733
Şehir
Fatih / İstanbul
Oscar ödüllerinin sürpriz filmi Crash / Çarpışma, izleyemeyenler için bu hafta tekrar vizyona çıkıyor...

 
  • Beğen
Tepkiler: Derya AKYILDIZ