Orta göbekte sorun

Tepki
0
Vites değiştirirken birden zincir sıkıştı pedal dönmedi. Yardımlarınızı bekliyorum .. Nasıl halledebilirim bu sorunu ?

Scudo
Tepki
44
Hiç bir yere zarar vermemek için bir bisikletçiye götürün. Ancak ekipmanınız varsa şu yolu takip edebilirsiniz.

1- Zincirin sıkıştığı taraftaki kolun ortasındaki tıpayı çıkarın ve oradaki vidayı alyen (veya anahtar ile) sökün

2- Çektirme aleti ile kolu yerinden sökün ve zinciri oradan kurtarın.

3- Eğer ayar yapmayı İYİ biliyorsanız yapın, bilmiyorsanız İYİ bir bisikletçiye yaptırın.

Kaos.

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Peugeot
16 Ağustos'ta yeni bisiklet almıştım. Peugeot GTR980. 2. gün binerken bisikletten bir ses geldiğini fark ettim. Kaldırıp salladım, ses gelmeye devam ediyordu. Aldığım yere götürdüm. Aksilik bu ya, kaldırdık salladık. Çıt yok :D İçten geçen kablolardandır ya da kadronun içinde küçük bi karbon artığı vardır dediler. Ses de çıkmadığı için bir şey yapmadan geri döndüm. Birkaç gün önce bisikleti yıkarken aynı ses tekrar gelmeye başladı. Bu sefer kaldırıp salladığımda alt borunun içinde bir şeyin oynadığını fark ettim. Ön teker aşağıda kalacak şekilde baş aşağı tutup salladığımda, o şeyin, maşanın kadroya girdiği noktaya geldiğini hissediyordum. Maşayı söktüm ve alt borunun içinden, ta taaa....

187305 ( Shimano sealed cartridge unit )

bu çıktı. Evet biliyorum, hiç de komik bi durum değil. Aradım Metin bisikleti. Montajda içinde unutulmuştur, bizden kaynaklanan bir durum değil, getirin yerine takalım dediler. Tamam, peki. Ben aylardır bisiklete orta göbeğin etrafında bu koruyucu kapak olmadan biniyorum, bu olumsuzluk yaratacak bir durum değil mi diye sordum. Bu kapak sadece, olur da kadronun içine toz ve su girerse orta göbeği korumak içindir. Onun haricinde bir sorun çıkartmaz, dediler.

Şimdi sormak istediğim şu:

Götürüp taktırayım mı, yoksa böyle mi kalsın ? Böyle kalması seçeneğini düşünmeye iten nokta şu; orta göbeğin çıkartılıp tekrar yerine takılması, o noktada bir gevşeme / yalakalaşmaya yol açmar mı ? Bu göz önüne alınacak bir risk mi ? Ayrıca karbon kadro bu işlem sırasında nasıl bir rafa oturtulmalı ? Bu işlemi yaptırmakta bir risk varsa bisikleti olduğu gibi kullanmaya devam etmek daha doğru bir seçenek olur mu ? Tecrübeli arkadaşlardan görüşlerini bekliyorum. Ona göre hareket edeceğim.

Teşekkürler.

Kaos.

Aktif Üye
Tepki
127
Bisiklet
Peugeot
Sanırım sorum anlaşılmadı. Alt borunun içinden çıkan
187316 bunun orta parçası, yani şu:

187317

Düşününce de, aklıma şu ihtimal de geliyor. Alt borunun içinden çıkmış olması, asıl olması gereken yerde, bir tane daha olmadığı anlamına gelmiyor. Yani, benim bulup çıkarttığım parça benim bisiklete takılması unutulmuş parça değildir. Benim bisiklette zaten vardır. Bulduğum parça montaj sırasında alt borunun içine bir şekilde girmiş extra bir parçadır ???

Ne saçma bi durum.

GCN'den seyrettiğim videolar da, doğru aletler olmadan, eski usullerle karbon gövdede, press fit orta göbeğe müdahale etmeyin diyor.