Orta göbekte rulman değişimi

erhana

Aktif Üye
Başlık
3
Tepki
74
Dıştan yataklamalı orta göbeğe sahip pedal kullanıp da (Shimano M760, M580, M9XX, Truvativ Giga-X-Pipe, Race Face X Type, vs) rulmanları bozulduğunda komple orta göbeği değiştirmek yerine bozuk rulmanları söküp yenisini takan var mı aramızda? Rulmanları piyasadan ucuza bulmak kolay da sökme/takma aparatları iki senede bir kullanmak için çok pahalı. Bu hizmeti veren bir bisiklet mağazası bilen var mı?

Başlık
75
Tepki
9.353
Erhan Abi merhaba

Forumdan Ercan arkadaşımız denemişti sanıyorum bunu. Truvativ ayna kolu için yeni rulman çakmak istiyordu fakat göbeğin sol tarafındaki rulmanın içinde ek bir parça olduğunu (standardın dışında) ve bu ek parçayı sökemediğini söylemişti.

Onun dışında tabi ki uygulanabilir bir yöntem, çoğu rulman satan yer (ki Karaköy'de bolca mevcut) bu uygulamayı yapabilecek bir yer tavsiye edebilecektir diye düşünüyorum.

erhana

Aktif Üye
Başlık
3
Tepki
74
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
Hmm, o zaman önce Ercan kardeş için şöyle bir link verelim, belki daha önce karşılaşmamıştır düşüncesiyle:

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Sanırım o "reducing shim" problem yaratmıştır. Dokümandaki işlem sırasında özel takımlar kullanılıyor ama sanırım genel prosedür aydınlatıcı olur.

Benim derdime gelince, zaten işim gereği fabrikalarda dolaşıp duruyorum ama bu tür küçük çektirmeler pek sık kullanılmıyor, ben de forumda Nasreddin Hoca usulü damdan düşen adamı arayayım dedim.

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Başlık
51
Tepki
252
Bisiklet
Trek
Merhaba..Ben XT ayna kolunnun orta göbeğinin rulmanlarını değiştirdim.hatta kendim söktüm eski rulmanlarıda..çok zor olmadı herhangi bi aparatta kullanmadım tornavida çekiç yardımıyla söktüm ve yenilerini taktım :) şuan gayet memnunum..sorun olmasın diye ikisini birden değiştirdim..ve xt nin orta milinden çıkan rulmanlar cidden çok kalitesiz çin malı..biraz el becerin varsa kendin sökebilirsin bence..

Başlık
0
Tepki
2
Merhaba Arkadaşlar,

Hafta sonu orta göbekten ses geliyordu. Söktüm içinden çıkan rulmanlı göbeğin rulmanını söküp yeni rulman takmak istiyorum ancak nasıl yapabileceğimi bir türlü forum sitesi dahil bulamadım. Resmi aşağıda paylaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Göbek tipi kare orta göbek, Göbek modeli Chin-Haur-CH-52 68

upload_2016-11-7_11-16-42.png

Herkese Selamlar.

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Başlık
1
Tepki
1.007
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
@Ozgurozvaris
Belki benzerlik vardır, verdiğim linkte orta göbek rulmanının yeniden basılması (presleme) tarif ediliyor. Ben bugüne kadar göbekle uğraşmış değilim.

Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.

Başlık
0
Tepki
2
Cemil Bey,

Link için teşekkürler linktede belirtildiği üzere rulman çektirme ve takma aparatlarından başka bir yol bulamadım...

Hakan38

Tourneyli yolcu
Başlık
1
Tepki
182
İsim
Hakan ATABAY
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benimde göbekde sorun var çekiçle nasıl çıkarıcaz rulmanı bilen biri anlatabilirmi

Yukarı Alt