Rulman değiştirmek

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
Dıştan yataklamalı orta göbeğe sahip pedal kullanıp da (Shimano M760, M580, M9XX, Truvativ Giga-X-Pipe, Race Face X Type, vs) rulmanları bozulduğunda komple orta göbeği değiştirmek yerine bozuk rulmanları söküp yenisini takan var mı aramızda? Rulmanları piyasadan ucuza bulmak kolay da sökme/takma aparatları iki senede bir kullanmak için çok pahalı. Bu hizmeti veren bir bisiklet mağazası bilen var mı?

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Erhan Abi merhaba

Forumdan Ercan arkadaşımız denemişti sanıyorum bunu. Truvativ ayna kolu için yeni rulman çakmak istiyordu fakat göbeğin sol tarafındaki rulmanın içinde ek bir parça olduğunu (standardın dışında) ve bu ek parçayı sökemediğini söylemişti.

Onun dışında tabi ki uygulanabilir bir yöntem, çoğu rulman satan yer (ki Karaköy'de bolca mevcut) bu uygulamayı yapabilecek bir yer tavsiye edebilecektir diye düşünüyorum.

erhana

Aktif Üye
Tepki
72
Hmm, o zaman önce Ercan kardeş için şöyle bir link verelim, belki daha önce karşılaşmamıştır düşüncesiyle:

(link)

Sanırım o "reducing shim" problem yaratmıştır. Dokümandaki işlem sırasında özel takımlar kullanılıyor ama sanırım genel prosedür aydınlatıcı olur.

Benim derdime gelince, zaten işim gereği fabrikalarda dolaşıp duruyorum ama bu tür küçük çektirmeler pek sık kullanılmıyor, ben de forumda Nasreddin Hoca usulü damdan düşen adamı arayayım dedim.

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
Merhaba..Ben XT ayna kolunnun orta göbeğinin rulmanlarını değiştirdim.hatta kendim söktüm eski rulmanlarıda..çok zor olmadı herhangi bi aparatta kullanmadım tornavida çekiç yardımıyla söktüm ve yenilerini taktım :) şuan gayet memnunum..sorun olmasın diye ikisini birden değiştirdim..ve xt nin orta milinden çıkan rulmanlar cidden çok kalitesiz çin malı..biraz el becerin varsa kendin sökebilirsin bence..

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar öncelikle konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum. Yanlış yerde ise doğru yere taşınmasını rica ederim.

Mavic Crossride jant setinin arka rulmanı dağıldı. Değiştirmek gerekiyor. Eski rulmanların sökümü ve yenilerinin yerine takılması konusunda daha önce tecrübe sahibi arkadaşların yönlendirmelerini bekliyorum.

Teşekkürler...

ali can çalış

Daimi Üye
Tepki
163
jant göbeğinden sökmedim ama model uçak motorlarında biz sökerken motor bloğunu fırına koyarız, 80 derecede falan 10 dk ısınır. daha sonra çıkarıp tahta bir masaya hafifçe vurunca rulman çok kolay düşer.bu arada yeni rulmanıda buzluğa koyarsan takmak çok kolay olur:)

sadece fikir verebilir diye yazdım..

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
Ferhat senin verdiğin link bakım bilgileri içeriyor. Youtube veya mavic'in sitesinde de rulman değişimine dair video bulamadım. Sadece dediğim gibi bakım-yağlama videoları var. Ancak Novatec göbekler için oldukça fazla rulman değişim videosu mevcut onlardan yararlanmaya çalışacağız. Teşekkürler. Verdiğiniz güzel bir bilgi teşekkür ederim. Birkaç motorsiklet göbeğinde de değişim sırasında da oksijen kaynağı ile rulman yuvasını dıştan ısıttılar ve kolayca söktüler. Dediğim gibi artık biraz gördüklerimiz biraz da yeteneğimizi kullanıp yapacağız.

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
1 e bir aynı modeli kullanmak zorunda değilsiniz. bi bilgi olaraktan;eğer piyasada bulabilirseniz iç delik çapı,dış delik çapı,rulman uzunluğu ve tipi aynı olan. yani bilyeler dışındaki tüm bileşenleri aynı seramik bilyeli rulmanlar var bunlardan bulabilirseniz yeni setiniz eskisinden daha iyi ve dayanıklı olacaktır..:) basit bi bilgi..

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Bozdağ

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
hatta eskiden paten kaydığım dönemlerde rulmanlarımı çankayadan alıyordum
şu cep telefonu satılan bir cadde gibi bir yer var ordaki rulmancı da gayet fazla çeşit var diye hatırlıyorum

melih20

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Salcano
merhaba arka göbeğimin rulmanlarından sürtünme sesi geliyor rulmanları nasıl değiştirebilirim dt swiss göbek var daha önce rulmanları söküp yenisini takan oldu mu ?

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
Şu konu yardımcı olabilir belki rica ederseniz admin bey anlatabilir belki ayrıntıları

(link)

• Beğen
Tepkiler: melih20

allychatin

Üye
Tepki
0
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Merhaba,Dt swiss XCR 1.7 jant seti ve göbeği kullanıyorum.20 km hızdan sonra göbekler akıcılığını kaybedip hız kesmeye başlıyor.Bu göbek setinin rulmanları değiştirilebilir mi.konuyu bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum .saygılar

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Evet degistrilebilir ama rulmandan olup da lastikten olmadigina eminmisiniz.

allychatin

Üye
Tepki
0
İsim
ali
Bisiklet
Scott
evet çeşitli lastik kombinasyonlarını denedim denediklerimde continental race king 2.2 ,kenda 2,10 ,ırc myhtos 1,90 +2,10,aynı lastikler başka jant takımınta (KTM taurus) çok iyi

allychatin

Üye
Tepki
0
İsim
ali
Bisiklet
Scott
peki değişim nasıl yapılır,cevabınız için teşekkürler

Tepki
2
Merhaba Arkadaşlar,

Hafta sonu orta göbekten ses geliyordu. Söktüm içinden çıkan rulmanlı göbeğin rulmanını söküp yeni rulman takmak istiyorum ancak nasıl yapabileceğimi bir türlü forum sitesi dahil bulamadım. Resmi aşağıda paylaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Göbek tipi kare orta göbek, Göbek modeli Chin-Haur-CH-52 68

Herkese Selamlar.

Dosyalar

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
Belki benzerlik vardır, verdiğim linkte orta göbek rulmanının yeniden basılması (presleme) tarif ediliyor. Ben bugüne kadar göbekle uğraşmış değilim.

(link)

Tepki
2
Cemil Bey,

Link için teşekkürler linktede belirtildiği üzere rulman çektirme ve takma aparatlarından başka bir yol bulamadım...