Orta Göbek Yalama Oldu

Recep G

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Santos
Kadronun orta göbek yatağı yalama oldu. Alüminyum kadro olduğu için kaynak da yapamıyorum. Dondurucu bir sıvı sürdüp göbeği takıp denedim. Ertesi gün baktım işe yaramamış.
Ne yapılır acaba bu durumda? Kadro çöp mü olacak?

https://i.hizliresim.com/ZLlPMz.jpg

Scudo

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Biraz daha yakın fotoğraf koyun birde öyle bakalım.

Recep G

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Santos
@mehmet ulaş
Farklı bir yapıştırıcı ile denedik şimdi ama tutacağını sanmıyorum. Şuan göbek takılı hali;

https://i.hizliresim.com/39kn7O.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Alüminyum kaynağı yapılıyor sanayilerde . Sonuc da o kadroyu kaynakla birlestirilerek usretmisler , oksi - gaz kaynağı ile sorunun cozulebilir belki sanayide koportacilara bir goster istersen ..

Recep G

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Santos
@fishman
Kadro alüminyum ama göbek çelik. Kaynak olurmu ki?
Başka bir yol varmıdır acaba?

kingoffuh

Üye
Tepki
105
İsim
Oğuz
Bisiklet
Merida
Dün bu sorunla ilgili birebir aynı problemi yaşadım , anahtar dişliyi sıyırdı ve orta göbek dişlerini yedi, şu an anahtar göbeğe oturmuyor parça kullanılamaz halde zaten,hadi parçayı bir şekilde temin edebilirim diye düşünüyorum ama o göbeği nasıl sökerim , bir tornacıya mı gitmeli acaba , bilgisi olan var mı bu durumla ilgili.. benim morali sıfır

ERDİNÇ DURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
928
İsim
ERDİNÇ DURAN
Bisiklet
Peugeot
Alüminyum kaynağı yapan yerler ver...
bu tip durumlar için ayrıca bir göbek kasedide var...bisikletçilerde bulabilirsin..akşam unutmazsam evde fotoğrafını çekip gönderirim...

• Beğen
Tepkiler: kingoffuh

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Gobek sokme aparatı ile kullanılan anahtarın kuvvet kolunu uzatmadıkça ve tam yatay konumda kulanmamak bu tip diş/uva sıyırmalarına yol açabiliyor.Göbek sokme aparatını yerine oturtup o sekilde bir mengeneye sıkıstırıp,mengene kolunu anahtar ile aynı anda cok hafif hafif gevseterek acmayı bir deneyebilirsiniz belki hassas bir şekilde @kingoffuh

• Beğen
Tepkiler: kingoffuh

Yunus M.

Forum Demirbaşı
Tepki
287
Bisiklet
Diğer
Keski ve çekiçle tıklatarak ufak ufak açmak daha mantıklı olmaz mı ?

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
@Recep G hocam ilk önce sol tarafı sökün. solu sökmeden sağa giriştiyseniz çıkmaz

kingoffuh

Üye
Tepki
105
İsim
Oğuz
Bisiklet
Merida
Keski ve çekiç olayı denendi o sadece bahsettiğim parçayı yiyor(göbek bileziği,rulman adı neyse artık) ve göbeğe de zarar verebilir bunun denenmesini tavsiye etmiyorum, ileride bu sorunla karşılaşan bir arkadaş olursa kesin çözümü şöyle anlatayım ; yalama olan parçayı bir demirci ya da kaynakçıya götürün , aliminyum , demir kaynakçısı farketmez, o parçaya parça çapı kadar bir demir boru ya da o parçayı çevirebilecek bir somun kaynatmasını söylemeniz yeterli somun kendiniz bulursanız götürün yoksa orada dediğim gibi o çapa uygun mutlaka bir demir bulunur çünkü burada ki mantık göbek bileziğini çevirmek sonrasında kaynağı yapılan parçayı boru anahtarı denen dişli anahtarla (muhtemelen orada vardır yahut farklı tür dişli anahtarlarla)açabilirsiniz(parça çöp bu arada) , ben böyle yaptım çıktım işin içinden, kötü bir tecrübe oldu ama bir bakış açım da tecrübenin iyisi kötüsü olmaz bir daha ki bakımlarda daha titiz olacağım,şimdilik parçayı sipariş edeceğim umarım bu aşamada bir sorun yaşamam :)

• Beğen
Tepkiler: Recep G

ahmetex42

Üye
Tepki
1
İsim
ahmet
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu konu yıllar önce açılmış ama hala bu göbekler için bi çözüm bulunamadı mı acaba bende orta göbeği takayım derken kadrodaki dişleri sıyırdım ne yapmam gerekiyor varmı bi çözüm acaba

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Bu konu yıllar önce açılmış ama hala bu göbekler için bi çözüm bulunamadı mı acaba bende orta göbeği takayım derken kadrodaki dişleri sıyırdım ne yapmam gerekiyor varmı bi çözüm acaba
Yeniden diş açtırman lazım . Uygun kılavuz bulacan vs vs .

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.834
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@ahmetex42 Eski bisikletçilerde (30 yıldır bu işi yapan) orta göbek kılavuzu oluyor. Bulamazsan bir Dremel ile çok mükemmel olmasa da dişleri düzeltecek kadar bir kılavuz yapabilirsin. Kılavuza çevrilecek çanaklar çelik olmalı.

Tepki
0
İsim
AbdullahEsir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba arkadaşlar bisikletin orta göbek vidası (adı her neyse )sağa çevirilip çıkarılan ,Yamuk takılmış ve sıkışmış nasıl çıkartırım ,zorlarsam dişler sıyırır yenisini takamam diye korkuyorum nasıl yaparız bilginiz varmı

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.834
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@AbdullahEsir Onlara "çanak" deniyor. "Sağa çevirilip çıkarılan" demişsin. Böyle dediğine göre zincir tarafındaki çanak olmalı. Saat yönünde çevirerek çıkartırsın. Büyük bir kurbağacık ile tutma oluklarından iyice sıkarak çevirmeye çalış. Oluklar yuvarlanırsa spiral'e (avuç taşlama) inox kesici disk takarak çanağın kenarında karşılıklı iki kertik oluşturup keski + çekiç ikilisiyle çevrilir.

Kadronun dişlerinde bozulma olursa kılavuz gerekiyor. Eski bisikletçilerde bu kılavuzdan halen var. Kılavuzlu bisikletçi bulamazsan yukarıda linklediğim şekilde bir kılavuz yapabilirsin.

Tepki
0
İsim
AbdullahEsir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tamamdır teşekkürler ağabey ben n zolarsam çöp olur diye korktum
Kadro aliminyum sıkıntı olurmu acaba