Orta göbeği sökmek ve takmak

Kürşat AKINCI

Forum Bağımlısı
Tepki
710
Bisiklet
Giant
Aynakola yüklenince orta göbeğimden çat çaat diye ses geliyordu beni rahatsız eden bu sesin önüne nasıl geçebilirim diye düşünürken kendi işimi kendim yapmam gerektiğini farkettim ve 2-3 alet alarak işe koyuldum, neler yapmışım ve mutlu sonuca varmışmıyım birlikte görelim. Orta göbeği sökmek için gereken başlıca aletler bunlar. İlk olarak alyan anahtarı ile aynakolu göbeğe sabitleyen vidaları söküyoruz bunun için saat yönün tersinde çevirmemiz yeterli. Aynakolu sökmek için aynakol anahtarı üzerindeki bulunan mıknatıs yardımı ile tutunan bu parça ne işe yarar belirteyim bu parça ve bu parçasız 2 çeşit aynakolu sökebiliriz eğer kasetli bir göbeğiniz varsa bu parçayı kullanmayacağız. Burada aynakol anahtarı ucundaki parçayı saat yönünde çevirerek ucuna kadar getiriyoruz. Şekilde görüldüğü gibi aynakol anahtarını aynakola takarak elimizle sıkabildiğimiz yere kadar sıkıyoruz 2 resimde görüldüğü gibi 2 tane anahtarı çevirmek için yerimiz var soldaki aynakolu tutan parcayı sıkıştırmak için, sağdaki ise aynakol iticisini skıştırmak için.

İlk olarak aynakolu tutan parçayı saat yönünde sıkıştırmalıyız fakat çok sıkıştırmaya gerek yok. Sonrasında aynakol ittiricisini şekildeki gibi saat yönünde çevirerek aynakolun çıkmasını sağlıyoruz. Resimde görüldüğü gibi aynakol çıkmış vaziyette ve aynakol anahtarının ittiricisi öne doğru gelmiş aynı işlemi diğer kolada yaparak çıkarıyoruz. Gelelim orta göbeği sökmeye bunun için orta göbek sökme anahtarını ingiliz anahtarına takıyoruz. Resimde görüldüğü gibi birleştirdiğimiz anahtarı orta göbeğe yerleştiriyoruz ve saat yönünde çeviriyoruz unutmayalım ki dişlilerin olduğu taraf saat yönünde açılır diğer taraf ise saat yönünün tersinde açılır.

Sonuç olarak son resimde orta göbek üzerinde gösterdiğim yer orta göbeğin girdiği yuvaya tam sıkışmadığını ve buna karşı tarafındaki orta göbeğin vidasının önce sıkılmasından kaynaklandığını anlıyorum ilk olarak orta göbeği iyice sıkarak sonrada diğer taraftaki orta göbek vidasını sıkarak işimi bitiriyorum. eee sese ne oldu diye sorarsanız çat çaat sesi artık yok. paylaşımım işinize yaraması dileğiyle herkese bol pedallar...

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Emeğine sağlık Çok teşekkürler Eminim verdiğin bu bilgi birgün banada lazım olacak

Kadir.Celik

Forum Demirbaşı
Tepki
75
Çok teşekkürler, bir ara ben de çok araştırmıştım. Resimlerle anlatmanız çok faydalı olmuş.

• Beğen
Tepkiler: Kürşat AKINCI

Şafak Başlar

Forum Demirbaşı
Tepki
347
Bisiklet
b'Twin
Teşekkürler. Ben de orta göbeği sökmeyi planlıyorum, ama hiç alet yok elimde Resimler ve anlatım oldukça işe yarayacak.

• Beğen
Tepki
15
Elinize sağlık, ben de göbeği sökmeye çalışıyorum ama aynakolu söktükten sonra daha ileri gidemiyorum. Göbeği bir türlü sökemedim, çok fazla kuvvet de uyguluyorum ama olmuyor, anahtar atıyor. Nedir acaba bunun kolay yolu?

• Beğen

Kürşat AKINCI

Forum Bağımlısı
Tepki
710
Bisiklet
Giant
@Umut Karataş

herhangibir pass sökücü yada WD-40 kullanarak. Kırmızı ile belirttiğim yazıyı dikkate alarak biraz zorlayarak açabilirsiniz. Tekrar yazayım aynakolun olduğu taraf ters diştir tersten açılır saat yönünde çevirerek açıcaksınız.

• Beğen
Tepkiler: Umut Karataş

tolga çalışır

Aktif Üye
Tepki
65
vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşk...emeğinıze sağlık...en kısa zamanda bu malzemelerden temın edeceğim...bence de en guzelı kendın pişir kendın ye:)

• Beğen

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Octalink aynakolumda vidaları söktüm.Ama göbek boşluğunu kapamak için takılan parça yok o parçanın yerine ne koyabilirim.?

• Beğen

A.Kadir Ünal

Forum Demirbaşı
Tepki
187
Kürşat Bey paylaşım için Teşekkürler.
Bu şekilde teknik bilgileri Sökme takma veya bakım gibi yardımcı olabilecek konuları sabit yapmak bence çok yararlı olucaktır. Yada ayrı bi Başlık altında toplanması Bisiklete yeni başlıyan arkadaşların veya Teknikbilgisi olmuyan arkadaşların yardımına daha çabuk koşacaktır.Yetkililere Duyurulur.Bisiklet Püfleri Bence Teknik ve Genel konular olarak 2ye ayrılabilir.

• Beğen

Cosar

Üye
Tepki
9
İsim
Coskun Dundar
Bisiklet
Trek
Evet ben de geçenlerde bu konudan edindiğim bilgiye göre orta gbeğimi sökebildim.

• Beğen
Tepki
37
İsim
Mustafa
Bisiklet
Carraro
Orta gobegi bir turlu sokemiyorum. Cok fazla sıkı sanirim. Bu durumu nasil asabilirim

• Beğen

Kürşat AKINCI

Forum Bağımlısı
Tepki
710
Bisiklet
Giant
@İzmirlioğlu

Anahtarı doğru yöne çevirdiğinizden emin olun ve WD40 gibi pas sökücü özelliği olan bir sprey sıkarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz..