Ormanlarımızın şirketlere satılması

M.Oonnaayy

Aktif Üye
Tepki
473
İsim
Mert
Ormanlardaki canlı, dikili ağaçları da ‘orman ürünü' kabul edip satışa çıkaran hükümet, ülkenin dört bir yanındaki ormanları büyük şirket ve holdinglere 5 yıl süreyle satacak. TBMM Genel Kurulu'nda oylanıp kabul edilen madde yüzünden devlet ormanlarından sonra şimdi de ‘holding ormanları’ döneminin başlayacağı ifade ediliyor.
Kamuya ait ne var ne yoksa hepsini satmaya çalışan hükümet, son olarak gözünü ormanlardaki dikili ağaçlara dikmişti. Hükümet, Meclis'te yapılan bütün uyarılara rağmen ormanlardaki dikili ağaçların satışından vazgeçmedi. Yeni düzenlemeyle birlikte, artık ormanlardaki canlı ve dikili ağaçlar ‘orman ürünü' sayılarak piyasaya sunulacak. Bugüne kadar bir ağacın orman ürünü olabilmesi için Orman Genel Müdürlüğü tarafından işlenip ‘tomruk' haline getirilmesi gerekiyordu.
images (3).jpeg
ORMANLAR ŞİRKETLERİN İNSAFINA BIRAKILACAK
Tasarının Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen 13'üncü maddesine göre, artık Orman Genel Müdürlüğü ormanları gençleştirmek ya da seyreltmek amacıyla orman ağaçlarını kendisi kesip, işleyip satmayacak. Bunun yerine, seyreltme veya gençleştirme yapmak istediği ormanları ihaleyle en çok parayı veren şirket ve holdinglere 5 yıllığına tahsis edecek. Tahsis süresi bittikten sonra aynı firma aynı yeri eğer isterse tekrar alabileceği gibi daha verimli gördüğü başka bir ormanlık alanı da yine ihaleyle 5 yıllığına alabilecek. Ormanı ihaleyle alan şirketler, önceden işaretlenmiş canlı ağaçları diledikleri zaman kesip diledikleri gibi işleyecek ya da satacaklar.
HOLDİNG ORMANLARI: ‘BIRAKIN VATANDAŞI İSTERLERSE AYIYI BİLE SOKMAZLAR’
Yeni düzenlemeyle birlikte Türkiye'de ilk defa devlet ormanlarının yanı sıra ‘holding ormanları’ bölgeleri oluşacak. Düzenlemeye alan ya da bölge sınırlaması konulmadığı için büyük şirket ve holdingler ülkenin en değerli ormanlarını seçip 5 yıl boyunca sahiplenebilecekler. Tahsisi bir holdinge verilmiş ormana başka hiç kimse giremeyecek. Sözcü'nün haberine göre konuya ilişkin değerlendirme yapan bir orman kooperatifi yöneticisi, “Ülkenin bütün ormanlarının holdingler tarafından paylaşılmasının önü açıldı. Ormanı alan holdingler artık kendi bölgelerine bırakın vatandaşı isterlerse ayıyı bile sokmazlar” dedi.
(link)

Scudo

aytacaltay

Aktif Üye
Tepki
305
İsim
aytaç
Bisiklet
Kron
Nedense hic sasirmadim... Ben iktidara kizmiyorum iktidarin isi zaten bu elde ne varsa satmak benim kizdigim bize vatan severlik satip mecliste hainlige olur oyu veren "millet"vekillerine bu olur oyunu verenler para icin daha neler neler satar hatta nelerini satar kim bilir... Ne demisti AKP mv aday adayi allahin butun vasiflari tayyipin uzerindedir demisti dimi. Rte icin allahi bile satan adamlardan ne bekliyorsunuz ki?

ÇAMKOMLU

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
HASAN
Bisiklet
Diğer
Ayıları sokmazlar anladım da kuşları nasıl engelleyecekler çok merak ettim. ( Başka merak edecek bir şey bulamadın mı diyenlerin hepsi haklı:D Ayrıca ağlanacak halimize güldüğüm için de üzgünüm. Ağlanacak hallerden konuşmak yassak hemşerim.)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

ozips

Aktif Üye
Tepki
309
İsim
özalp
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ağaçtan çok düşmüşler anlaşılan onun için de beyin kalmamış. Tabi onlar için hava hoş nasıl olsa çocukları Türkiye'de yaşamayacak ... daha çok şey yazılır ama aklıma gelen küfürleri buraya yazmakla bitmez.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
balkondaki saksılarınıza sahip çıkın.

• Beğen
Tepkiler: Rip

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
5 sene sonra ormanlarımızı kaskabak teslim ederler, orman vasfından da çıkarırlar alın size rantlık arsa.
" Yaş kesen baş keser" derdi Fatih Sultan Mehmet Han.Osmanlıya da ayar çekiyorlar.Hiçbir şeye saygıları yok.Allah ıslah etsin.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.903
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
şirketler, önceden işaretlenmiş canlı ağaçları diledikleri zaman kesip diledikleri gibi işleyecek ya da satacaklar
Orman memuru bir arkadaşa durumu sordum. Sadece ağaçların kesim, toplama, taşıma, satış işi özelleştiriliyormuş. Kesimlik ağaçların tespit ve işaretlenmesi aynen kendilerinde devam edecekmiş. Tehlike geçti arkadaşlar :)

M.Oonnaayy

Aktif Üye
Tepki
473
İsim
Mert
@Özcan.
Tehlike geçmedi asıl şimdi başlıyor.Devlet maliyet külfetinden kurtulmak için şirketlere açıyor.Peki devlete maliyetli olan şey şirkete olmayacak mı?Tabi ki olacak.Şirketler kâr için daha çok ağaç kesmek istiyecek.Bunun denetimi nasıl olacak her ağacın başına polis mi atayacak ayrıca bir rüşvet parasıyla binlerce ağacın daha tomruk statüsune sokulmayacağının garantisi var mı?

M.Oonnaayy

Aktif Üye
Tepki
473
İsim
Mert
Bir anımı anlatayım.Lise yıllarımda Bir göl kenarinda yapılacak olan restoranın inşaatında çalışıyordum ve restorant sahibi alanı genişletmek istedi ve (önümuz göl arkamız ormanlık) orman müdürünü lüks bir yere yemeğe götürdü.Ertesi gün işciler yüze yakın ağacı kestiler ve o alana ek bina yaptık.Devlet ormanı korumakla yükümlüyken tek amacı kâr etmek olan şirketlere peşkeş cekiyor.Bu iş madem kârlı devlet neden kendi yapmıyor yok maliyetli ise şirket neden maliyetli ve kârı az bir iş yapmak istesin???