Orijinal olmayan ürünleri nasıl anlarsınız?

Faruk ÇUBUKCU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.232
Bisiklet
Mosso
Ne zamandır vakit bulup da yazmaya fırsatım olmadığı konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Çoğu ürünün sahtesi(halk tabiriyle çakması :) ) piyasada dolaşmakta ve malesef satan kişiler bunu bildikleri halde karşısındaki kişiyi orjinal diye kandırmakta. Evet bu tarz ürünlerin çakmaları uzakdoğudan cüzi fiyatlara getirtilebiliyor ve eğer ürün hakkında pek bilginiz yoksa orjiallerinden ayırmanız çok zor. Böylece "Türkiye'de şu fiyat, bende bu fiyat" diyerek bence haksız kazanç elde edilmekte. Bu arada lütfen eğer yanlış bilgilendirme yaptıysam lütfen düzeltin çünkü ben de bu konuyu hepimizin bilgilenmesi için açıyorum. Çok uzatmadan ürünlere geçelim...

Piyasada çakmasını bulacağınız en çok ürünler başta Ritchey, FSA, Bontrager'dır. Ayrıca Pınarello DOGMA, PRINCE kadrolar da takribi 650$ civarında kargo dahil Türkiye'ye gönderilebiliyor. Bu ürünleri satan bir site ile de karşılatım graphitebicycle.com/ (Ness orjinal olabilir.) Ritchey'in karbon gidonlarını orjinallerinden ayırt etmek gerçekten zor. Benim bariz bulduğum bir hata yok. Fakat karbon lowrise gidonun çakmasıyla hiç karşılaşmadım. Bu resimde gördüğünüz ürünlerin hiçbirisi orjinal değildir. Daire içerisine aldığım yerlerde orjinal olanlarda "Double Butted" yazarken bu üründe "Douole Butted" yazmaktadır. Ayrıca bu gidonu da kullanan birisi olarak zamanla renginin sarıya doğru gittiğini de söyleyeyim. Gidon boğazlarında ise ortasını bu şekilde karbon gördüğünüz boğazların hepsi çakmadır ve ağırlıkları genellikle 155gr gelmektedir.

Dediğim gibi gidon ve sele borularını ayırt etmek pek kolay değil fakat boğazı çok rahatça anlayabilirsiniz. Yalnız şu hususu da belirteyim, bu ürünler çakma olmalarına karşın performans olarak hiçbir sıkıntı çıkartmamaktadırlar. Çakma karbon gidon, sele borusu ben de kullandım ve gayet memnunum. Lütfen sizler de bildiklerinizi, eksik gördüklerinizi paylaşın. Sürç-i lisan ettiysek affola.

Scudo

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
Genelde çakma ürünlerde ilk göze çarpan şey yazım yanlışlarıdır. Bence ilk yapılacak iş yazım yanlışı aramak. Daha sonra da işçilik kalitesi ele verir. Metal ve Plastik eşyalarda çapaklar, tam kapanmayan kapaklar, düz oturmayan yerler vs vs vs. Eğer ürün bunlardan herhangi bir falso vermiyorsa ya orjinaldir, ya da çok iyi bir imitasyondur, ki şahsi kanaatimdir, genelde, bazen iyi yapılmış imitasyonlar orjinalleri ile aynı performansta olabiliyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
gidon boyunlarında genelde kapak kısmı ve yazı farklı oluyo özellikle ritcheylerde sele borularında borunun bittiği kısım düz eğimsiz oluyo..

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
çakma ürünleri anlamanız zor. mesela, bontrager a üretim yapan bir atölye, bontrager a ürettiği serinin aynısını kayıt dışı olarak üretip pazarlayabilir. bu aslında bontrager dır. anlayamazsınız. bir zamanlar, vakko gömlekleri izmirde tamiş üretirdi. gidip atölyesinden onda bir fiyata vakko gömlek alabilme imkanınız vardı :)

sonuçta taklit ürünlerinde kalite çıtası epey yükseldi. artık hiçbirşey evladiyelik olarak alınmıyor. ancak, çok ucuza alınmış bir ürünü, gerçeği ile aynı fiyata satmaya kalakan bir satıcının sütüne ve insafına kalıyorsunuz. bontrager a üretim yapan bir atölyeden kayıt dışı ürünü 5te bir fiyatına alıp, size orjinal fiyatından satan bir satıcının eldiği ettiği haksız kazanç için yapılacak birşey yok maalesef.

• Beğen
Tepkiler: Faruk ÇUBUKCU

Faruk ÇUBUKCU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.232
Bisiklet
Mosso
Dedikleriniz çok doğru. İşte tam da bu durumdan nemalanmak isteyenler var maalesef. Gerçek ile imitasyonlar arasında farklar anlaşılsın ki bu durumu istismar edenler de anlaşılsın. Konuyla ilgili bir uyarı da Pınarello'dan geliyor.

Murat Uluoğlu

Daimi Üye
Tepki
145
orjinal olmayan ritchey karbon gidonun sağ ve sol deliklerinin çapı birbirinden biraz farklı olabilir. gidon tıpasını takarken bizzat farkına vardım.

• Beğen
Tepkiler: Faruk ÇUBUKCU