Orjinal olmayan ürünleri nasıl anlarsınız...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Faruk ÇUBUKCU tarafından paylaşıldı.

 1. Faruk ÇUBUKCU

  Faruk ÇUBUKCU Bisikletkolik

  Kayıt:
  6 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.085
  Beğeniler:
  1.360
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Ne zamandır vakit bulup da yazmaya fırsatım olmadığı konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Çoğu ürünün sahtesi(halk tabiriyle çakması :) ) piyasada dolaşmakta ve malesef satan kişiler bunu bildikleri halde karşısındaki kişiyi orjinal diye kandırmakta. Evet bu tarz ürünlerin çakmaları uzakdoğudan cüzi fiyatlara getirtilebiliyor ve eğer ürün hakkında pek bilginiz yoksa orjiallerinden ayırmanız çok zor. Böylece "Türkiye'de şu fiyat, bende bu fiyat" diyerek bence haksız kazanç elde edilmekte. Bu arada lütfen eğer yanlış bilgilendirme yaptıysam lütfen düzeltin çünkü ben de bu konuyu hepimizin bilgilenmesi için açıyorum. Çok uzatmadan ürünlere geçelim...

  Piyasada çakmasını bulacağınız en çok ürünler başta Ritchey, FSA, Bontrager'dır. Ayrıca Pınarello DOGMA, PRINCE kadrolar da takribi 650$ civarında kargo dahil Türkiye'ye gönderilebiliyor.

  Bu ürünleri satan bir site ile de karşılatım www.graphitebicycle.com/ (Ness orjinal olabilir.)

  Ritchey'in karbon gidonlarını orjinallerinden ayırt etmek gerçekten zor. Benim bariz bulduğum bir hata yok. Fakat karbon lowrise gidonun çakmasıyla hiç karşılaşmadım.

  Bu resimde gördüğünüz ürünlerin hiçbirisi orjinal değildir. Daire içerisine aldığım yerlerde orjinal olanlarda "Double Butted" yazarken bu üründe "Douole Butted" yazmaktadır. Ayrıca bu gidonu da kullanan birisi olarak zamanla renginin sarıya doğru gittiğini de söyleyeyim.

  [​IMG]

  Gidon boğazlarında ise ortasını bu şekilde karbon gördüğünüz boğazların hepsi çakmadır ve ağırlıkları genellikle 155gr gelmektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Bu resimde gördüğünüz ürünler de orjinal değildir. Dediğim gibi gidon ve sele borularını ayırt etmek pek kolay değil fakat boğazı çok rahatça anlayabilirsiniz.

  [​IMG]

  Orjinal Fsa K-Force sele borusu

  [​IMG]


  Çakma Fsa K-Force sele borusu

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yalnız şu hususu da belirteyim, bu ürünler çakma olmalarına karşın performans olarak hiçbir sıkıntı çıkartmamaktadırlar. Çakma karbon gidon, sele borusu ben de kullandım ve gayet memnunum. Lütfen sizler de bildiklerinizi, eksik gördüklerinizi paylaşın. Sürç-i lisan ettiysek affola.
   
 2. Tunafish

  Tunafish Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2011
  Mesajlar:
  308
  Beğeniler:
  349
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Genelde çakma ürünlerde ilk göze çarpan şey yazım yanlışlarıdır. Bence ilk yapılacak iş yazım yanlışı aramak. Daha sonra da işçilik kalitesi ele verir. Metal ve Plastik eşyalarda çapaklar, tam kapanmayan kapaklar, düz oturmayan yerler vs vs vs. Eğer ürün bunlardan herhangi bir falso vermiyorsa ya orjinaldir, ya da çok iyi bir imitasyondur, ki şahsi kanaatimdir, genelde, bazen iyi yapılmış imitasyonlar orjinalleri ile aynı performansta olabiliyor.
   
  Barış TURAN ve Faruk ÇUBUKCU bunu beğendi.
 3. yasinduran

  yasinduran Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2012
  Mesajlar:
  233
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  KONYA
  Seviye:
  eyvallah faruk bu bilgiler için saolasın ;)
   
  Faruk ÇUBUKCU bunu beğendi.
 4. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  896
  gidon boyunlarında genelde kapak kısmı ve yazı farklı oluyo özellikle ritcheylerde sele borularında borunun bittiği kısım düz eğimsiz oluyo..
   
  Faruk ÇUBUKCU bunu beğendi.
 5. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.003
  Beğeniler:
  2.159
  Seviye:
  çakma ürünleri anlamanız zor. mesela, bontrager a üretim yapan bir atölye, bontrager a ürettiği serinin aynısını kayıt dışı olarak üretip pazarlayabilir. bu aslında bontrager dır. anlayamazsınız. bir zamanlar, vakko gömlekleri izmirde tamiş üretirdi. gidip atölyesinden onda bir fiyata vakko gömlek alabilme imkanınız vardı :)

  sonuçta taklit ürünlerinde kalite çıtası epey yükseldi. artık hiçbirşey evladiyelik olarak alınmıyor. ancak, çok ucuza alınmış bir ürünü, gerçeği ile aynı fiyata satmaya kalakan bir satıcının sütüne ve insafına kalıyorsunuz. bontrager a üretim yapan bir atölyeden kayıt dışı ürünü 5te bir fiyatına alıp, size orjinal fiyatından satan bir satıcının eldiği ettiği haksız kazanç için yapılacak birşey yok maalesef.
   
  Faruk ÇUBUKCU bunu beğendi.
 6. #6
  Faruk ÇUBUKCU

  Faruk ÇUBUKCU Bisikletkolik

  Kayıt:
  6 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.085
  Beğeniler:
  1.360
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Dedikleriniz çok doğru. İşte tam da bu durumdan nemalanmak isteyenler var malesef. Gerçek ile imitasyonlar arasında farklar anlaşılsın ki bu durumu istismar edenler de anlaşılsın.

  Konuyla ilgili bir uyarı da Pınarello'dan geliyor.
  [​IMG]
   
 7. Murat Uluoğlu

  Murat Uluoğlu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2010
  Mesajlar:
  238
  Beğeniler:
  150
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  orjinal olmayan ritchey karbon gidonun sağ ve sol deliklerinin çapı birbirinden biraz farklı olabilir. gidon tıpasını takarken bizzat farkına vardım.
   
  Faruk ÇUBUKCU bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

1.jpg
www.britishcycling.co.uk adresinde yayınlanan bir makalede uzun antrenman sürüşleri ve yarışlar için doğru beslenme mevzusu oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Sürüşlerin bir gün öncesinde...
bicycling-team-2-600x4501.jpg
1-Vücudunuzdaki büyük kas gruplarını çalıştırır. [ATTACH] Vücudunuzdaki en büyük kas grupları bacak bölgesinde bulunur. Böylece bacak kaslarının çalışması ve güçlenmesi yağ yakım hızınızı...
robert-forsteman-2010-3-27-9-6-8.jpg
arkadaşlar bildiğimiz gibi dayanıklılık bisiklet yarışlarında bisikletçilerin vücudu çok ince ve pist yarışçılarıyla aralarında büyük farklar var. yol yarışçılarının üst tarafı neredeyse yok gibi,...