Organik-Metal Balata

kafnun

Üye
Tepki
76
İsim
Sefa Bulut
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, bisikletimde Shimano M355 HD fren seti var. Kullandığı balata B01S Resin balata. Zamanla kullanımımdan dolayı balatalar eridi ve yeni balata almak için Delta Bisiklet Emek şubesine gittim. Orjinal ürünün ellerinde kalmadığını ancak Promax marka verebileceklerini söylediler. Bende balataları satın aldım. Orada aklıma hiç gelmedi sormak ancak eve gelince baktım ki verdikleri balatalar mekanik.

Normalde sorun olmazdı ama rotorların üzerinde resin only yazıyor. Delta bisikleti aradım. Durumu anlattım. Bunun sorun olmayacağını, metal balataları bu disklerde de kullanabileceğimi söylediler.

Sizce metal balata diskime zarar verir mi? Ya da performans düşmesi oluşturur mu?

Delta bisiklete gidip değiştirmeleri ya da para iadesi konusunda ısrar etmeli miyim?

Scudo

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Metal balatalar Organik balatalara göre daha fazla bir fren performası sunuyor ama bunun yanında fazla ısı açığa çıkarıyor organiklere göre.Shimano üst seviye frenlerinde havalandırmalı metal balata kullanmakta buna bağlı olarak rotorlarını paslanmaz çelik / alüminyum / paslanmaz çelik olarak 3 kat halinde üretip ortadaki alüminyum kat ile fazladan ısı transferi ile 40 ile 100 dereceye kadar soğutma sağlamakta böylede metal balataların fazla ısınma sorununu çözüyor ama sizin kullandığınız rotorlar bildiğim kadarı ile standart ise 2 parça çelikten oluşmakta ve eğer metal balata kullanmaya devam ederseniz ve eğer uzun zamanlı / devamlı frenlemeler yapıyorsanız mesela iniş için kullanıyorsanız rotorlarınız büyük ihtimal mavi veya siyah bir renk alacaktır yanı yanık izleri olacaktır buda zaman içerisinde rotorunuzun işlevini yapmasını engelliyebilir en önemlisi uzun vadede gözle görülür rotorda incelme ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer bisikletinizi sadece şehir içinde kullanıyorsanız belki problem yaratmayabilir.Ama bir ürünün kullanımında markanın bize önerdiği şekilde kullanılması en doğrusu.

• Beğen
Tepkiler: amoush00

Samsam

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
ENES
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba bisikletim balatasi son derece azaldı. Hali hazırda kullanmış olduğum shimano organik balata yerine metalik balata alsam mı diye düşünüyorum. Metalik balatanin frenleme gücünün daha fazla olduğu söyleniyor. Onun haricinde sizce sesi vs. rahatsız eder mi?

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba bisikletim balatasi son derece azaldı. Hali hazırda kullanmış olduğum shimano organik balata yerine metalik balata alsam mı diye düşünüyorum. Metalik balatanin frenleme gücünün daha fazla olduğu söyleniyor. Onun haricinde sizce sesi vs. rahatsız eder mi?
Kullandığınız rotorun/kaliperin modeli nedir?
Bazı modeller metal balata ile uyumluyken bazıları uyumsuz. (link)
Uyumlu olanlarda metalik balata kullanılabilir.
Normalde ses çıkmıyor ama rotor kirlenecek olursa çok ciyaklıyor.

• Beğen
Tepkiler: Samsam

Samsam

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
ENES
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tektro TR140-35 Centrelock 140mm Disc Rotor
Rotorun modeli bu. Listede shimano olmadığı için gözükmüyor herhalde, zaten öyle çok da iyi bir şeye benzemiyor.
@gezgin gezer .

Spartacuss

Üye
Tepki
127
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Swissstopun sarı balatalarından alın hem ses azalır hem fren performansı artar. Downhill yapmıyorsanız metal balatalar çekilcek çile değil.

Samsam

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
ENES
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SpeedHunter Evet yol bisikletinde kullanıyorum. Yorumunuz için teşekkürler. Sanırım eski sistem devam edeceğim.
@gezgin gezer Sende sağol Abi.

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
Neden böyle bir soru sormak istedim çünkü "Sedona 325" bisikletimi ilk aldığımda balatalar organikti daha sonra aynı rotorlarda uzun yıllar metal balata kullandım şimdi ise tekrar organik balataya geçmek istiyorum ancak daha önce orjinal shimano organik denemiştik fakat frenler hiç bir şekilde tutmuyordu tekrar metal balataya geçmek zorunda kaldım.
Fikirleriniz nedir arkadaşlar?

BilalKorukcu

Aktif Üye
Tepki
290
İsim
Bilal Korukcu
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Elbette olur, her rotora metal olmaz ama organic olur fakat bence sen “bedding” i dogru yapamamissindir o yuzden fren tutmamistir. Her yeni pad icin birkac km yavasca freni sikip birakmalisin.bu islem rotorla balatalarin uyum saglamasi icindir. Bunu yapmazsan balatanim yuzeyi parlak bir hale gelir ve ozelligini yitirir

• Beğen
Tepkiler: Arseyus ve Atasoy

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Metal balatayı yağı emmesın performans kalıcı düşmesin diye aldım ama sonuç değişmedi. Acaba seramik çözüm olur mu. Şuan iki frenımden de memnun değilim anı bi durum olsa ikisinide kilitlemek çok zor olacak. Temizleme önerisi olan var mı? Gerekirse 1 gün yağ çözücü içinde tutayım. Suda kaynatma ateşte yakma vs tam çözüm olmuyor bi miktar iyileşme oluyor sadece

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Disk fren olayından oldukça uzağım. "Seramikten nasıl balata olur yahu? Sert bir materyal sonuçta. Diskleri tutmaz ki" dedim, ama hakkaten adı "seramik balata" olarak geçiyormuş. Bildiğimiz yemek tabağı gibi, tek parça dökülmüş seramikten mi oluşuyo bu balatalar? Yoksa seramik tozları reçinemsi bir materyal ile hamur haline getirilip o şekilde mi şeklini alıyor?