Ordu'da Bisiklet Yolu Açıldı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Aykut Subaşı tarafından paylaşıldı.

 1. Aykut Subaşı

  Aykut Subaşı Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.015
  Beğeniler:
  498
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı'nın (Tema) Küresel Isınmayla Mücadele Projesi Kapsamında Bisikletin Önemini Vurgulaması ve Bisiklet Severler İçin Güzergah İstemesine İlgisiz Kalmayan Ordu Belediyesi, 2 Kilometrelik Bisiklet Yolunu Törenle Açtı.

  Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı'nın (TEMA) küresel ısınmayla mücadele projesi kapsamında bisikletin önemini vurgulaması ve bisiklet severler için güzergah istemesine ilgisiz kalmayan Ordu Belediyesi, 2 kilometrelik bisiklet yolunu törenle açtı.

  Son yıllarda küresel ısınmanın tehlikesini hissettirmesi üzerine bisikletin insan ve çevre yararını ön plana süren TEMA'nın girişimleri sonucu Ordu'da bisiklet severlerin bir güzergahı oldu. Çevre politikalarına her fırsatta destek veren Ordu Belediyesi, deniz kenarında Gazi Köprüsü ile rıhtım arasında bulunan 2 kilometrelik güzergah üzerinde yürüyüş parkurunun yanına bisiklet yolu inşa etti. Bisiklet severlerin takdirini kazanan yol, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

  Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Belediye Başkan Yardımcısı Özer Karadağ, TEMA Ordu Temsilcisi Nilgün Gözükan, TEMA temsilci yardımcısı Fahrettin Gözükan, TEMA Eğitim Sorumlusu Muzaffer Köksal ve bisiklet severler katıldı. Törende bir konuşma yapan TEMA Ordu Temsilcisi Nilgün Gözükan, dünya ikliminin giderek değiştiği ve sürdürülebilir yaşamın giderek denge kaybettiği günümüzde küresel ısınmanın etkilerini en az seviyeye indirebilmek için insanlığın yeni çareler aradığını hatırlattı. Bilim adamlarının sık sık sözünü ettiği 'sera gazları ve emisyon hacmi' ifadelerinin gerçek sebebi motorlu taşıtların havaya bıraktığı karbondioksit olduğunu belirten Gözükan, motorlu taşıt kullanımını azaltmak veya en aza indirmek için bisikletin önemi her geçen gün daha da arttığına işaret etti. Bugün gelişmiş ülkelerde ev ve işyerine bisikletle gidenlerin, bisikletle dünya turuna çıkanların sayısı her geçen gün çoğaldığı gibi, otoparkların yerini de bisiklet parklarının aldığı bir tablo ile karşılaştıklarını kaydeden Gözükan, "Bu tablonun Karadeniz'in en güzel ve bozulmamış sahil kentlerinden Ordu'da da olması bir süredir gündemimizdeydi. Bir süre önce TEMA'nın sponsorluğunda dünya turuna çıkan Bisikletema ekibinin Ordu'ya uğraması sırasında bu düşüncemizi destekleyerek bisiklet yolu sözünü veren Ordu Belediye Başkanı sayın Seyit Torun'a ve desteklerini esirgemeyen Başkan Yardımcısı Özer Karadağ'a teşekkürü borç biliyoruz. Daha birkaç ay önce ortaya atılan bu fikri ve projeyi destekleyerek bisiklet sevgisini, temiz bir dünya ve çevre projesini Ordulularla paylaşan Başkan Torun ve ekibine bu geniş vizyonu ve geleceğe olumlu bakan ufkunu takdir ediyor, başarılar diliyoruz" dedi.

  Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun da dünyada insan yaşamı için önem taşıyan kaynakların her geçen gün tükendiğini bu durumda enerjiyi en iyi şekilde değerlendirmek gerektiğine dikkat çekti. Başkan Torun, "İlimiz bisiklet açısından oldukça müsait. Aynı zamanda bir hobi olan bisiklet sevgisini geliştirmemiz lazım" diye konuştu.

  Konuşmaların ardından Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Belediye Başkan Yardımcısı Özer Karadağ, İl Çevre Orman Müdürü Emin Akça bisiklete binerek 2 kilometrelik güzergahta pedal çevirerek yolu hizmete açtılar.
   
 2. ÇELEBİOĞLU

  ÇELEBİOĞLU Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  38
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  Bisiklet yolu inşa edilmemiş,sadece sahilde normal yürüyüş yolunun 1 metre eninde bir bölümü çizgi ile ayrılmış.Bisiklet yolu yapılmış ama 2 bisikletli yanyana gidemez maalesef...
   

İlginizi Çekebilir

1430319843263-1tem865pty2hw-630-354.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...
upload_2017-2-6_15-36-24.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
image.jpg
1 haftalık çalışma sonrası roller Yaptım. Profil demirler, akıllı Alman rulman yatakları ve rulmanlar, rulmanlı merdaneler ve gerginleştirilmiş makine zinciri ile Bayır tadında Sürüş zorluğu :)...