Önce kalite, fiyat ve performans

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında akifberkant tarafından paylaşıldı.

 1. akifberkant

  akifberkant Bisikletkolik

  Kayıt:
  3 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.181
  Beğeniler:
  1.285
  Şehir:
  -Kırklareli-İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bu yazımı başka bir konu başlığına cevap olsun diye yazmıştım Fakat kalitenin önemi, fiyat ve performans hakkında yaşadıklarımızı, düşüncelerimizi paylaşacağımız ayrı bir konu başlığının olmasının faydalı olacağını düşündüm). Evet 'ayağını yorganına göre uzat' demiş atalarımız. Bütçeyi sarsmamak gerekli. Ama diğer yandan önemli bir olay daha var, 'kalite'. İngilizler 'ucuz mala para verecek kadar zengin değilim' derler. Yani bu yandan baktığımızda ucuz diye aldığımız kalitesiz bisiklet ya da malzeme, daha büyük harcamalar yapmamıza hatta hayati riskler almamıza neden olabilir.

  Kalite ve güvence farkı;
  Ben bisiklete başlarken Bianchi Speed modelini alıştım. Bianchi'nin en alt seviye tourney vitesli bisikleti. Beni hiç yolda bırakmadı ve hiç arıza çıkarmadı. Evet düşük seviye bisikletti ama yine de belli bir kalitesi vardı. Bir gün Belgrad'a tura gittim. Üst seviye bisikleti olan, daha hafif, daha iyi donanımı olan bisikletlerin ne kadar fark ettiğini yokuşları çıkmaya çalışırken çektiğim ızdırapla anladım. Ama yine de avm lerde ya da marketlerde satılan bisikletlerden kaliteliydi. Servisi bırakıp her gün işe bisikletimle gidip geliyordum. Bisiklette tık yok.

  Derken bir gün ne oldu biliyor musunuz? Bir araç sürücüsü -hiç unutmam beyaz şahin ve içindeki kalsik dallama- 1, 85 boyundaki beni görmedi ve önünden geçerken gaza basıp çarptı. Hemen atladım ve bisikleti de kaldırıma aldım. Bana bir şey olmadı ama arka jantım yamuldu. Jantı yaptırdım, kadroda bir şey yok gibi duruyordu. Bir ay sonra kadroda çatlak fark ettim. (Üstelik kadro boyu da küçük kaldığından, sele borusunu fazla kaldırdığım için sele kelepçesinin altında bir çatlak daha vardı) Bianchi'yi arayıp durumu dürüstçe anlattım. Bana yardımcı oldular. (Bunu da unutmuyorum, telefonda konuştuğum kişinin adı Muhlis Dilmaç'tı, hemen yardımcı olmuştu) Bir hafta sonra sıfır ve boyuma uygun kadromu serviste toplattım.

  İşte kalite, güvence ve marka olayı bu. En başta muhatabınız var. Forumda pek çok markanın (mesela kadro çatlamaları, kırılmaları durumunda) nasıl yardımcı olduklarını gördük. Olmayanlarsa kalp kırdılar.

  İkinci el, performans ve parça değişimi;
  .........bir süre sonra nakite sıkışmış birinin bisikletini sattığını duydum. 3 aylık, 100 km anca kullanılmış Sedona 741. Ben hep uygun fiyatlı ama kaliteli ve ihtiyacımı görecek bir bisiklet düşünüyordum. Bisikleti pazarlıksız yarı fiyatına bıraktı. Onun da işi görüldü, benim de. Ben de Bianchi bisikletimi çok cüzi bir fiyata isteyen bir arkadaşa verdim. İkinci el eğer güvenilir ve temiz bir ürün bulursanız gayet mantıklı, hesaplı ve güzel.

  Sözü parça değişimine getireceğim. Çok ama çok temiz epicon maşa, xt aynakol, xt aktarıcılar ve fren vites kolları aldım. Hepsi de yarı fiyatından ucuza geldi. Ben de bisikletimden çıkan parçaları yine yarı fiyatından ucuz ihtiyacı olan arkadaşa bıraktım. Bisikletim kadrosu ve donanımlarıyla çok daha güzel ve verimli oldu. Yaptığım masrafa kesinlikle değdi ve bir kere yolda bırakmayı bırakın en ufak ayar sorunu bile olmadı. Mesela xt aynakolun akıcılığını gördükten sonra, farkı görüyor ve fiyatı anlıyorsunuz. Tüm bunları bisiklet forum ve forumdan edindiğim dostlar sayesine yaptım. Burdan hepsine teşekkür ederim. Şimdi bayır tırmanmak beni korktmuyor en basidi.

  Söylemek istediğim; kalite bir yaşam tarzıdır. Mümkün olan en düşük masrafla; ihtiyaçlarımız, kulvarımız ve limitlerimiz doğrultusunda hareket etmeliyiz. Kısaca bütçemizin el verdiği en kaliteli malzemeyi, en uygun fiyata bulmalı, ve düzgün şekilde kullanmalıyız. Yani kalite+ fiyat/performans. Bu noktada ihtiyacı ve kısıtlı bütçesi olan bir arkadaşın gereksiz masraflar yaparak sıkıntıya düşmesi hepimizi üzer. Aynı şey kalitesiz malzeme alıp ta sürekli sıkıntı yaşan arkadaşlar için de geçerlidir.

  Çok şeye sahip olmak sanıldığı gibi insanı mutlu etmez, aksine mutlulukla ters orantılıdır. Sahip olmayı değil varolmayı seçmeliyiz. Bu durumda jeeplere değil de bisiklete merak sarıp, bir insanın bisiklet kullanması bana çok anlamlı geliyor.Bu gün tapınaklara dönen alış veriş merkezleri, tüketim çılgınlığı ve insanların hepsini aynılaştıran içinde bulunduğumuz sistem, gereksiz ihtiyaçlara ve harcamalara bizi alıştırmaya çalışıyor. Dilerim bir düşünürün dediği gibi, önümüzdeki yıllarda insanlar için en büyük tehlike 'robotlaşmak' olmaz.

  Hepimize Kaliteli, tüm yönlerimizle kendimizi 'var' ettiğimiz bir yaşam diliyorum.

  Selamlar.
   
 2. Cihat Özinan

  Cihat Özinan Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2011
  Mesajlar:
  144
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Güzel bir yazı.Tebrik ediyorum.
   
 3. dinçer karadayı

  dinçer karadayı Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  259
  Beğeniler:
  180
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Çok güzel bir yazı ellerinize sağlık..
   
 4. Samet Demirtaş

  Samet Demirtaş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  215
  Beğeniler:
  81
  Seviye:
  ellerinize sağlık okurken sanki bir yazarın yazılarıymış gibi oldu.her konuda teker teker haklısınız dicek bişey yok teşekkürederiz.
   
 5. Berkay Çolak

  Berkay Çolak Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  23
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Çok güzel yazmışsınız, benim gibi yeni bir bisiklet arayışı içinde olan ve bisikletlerin ekipmanlarından hiç anlamayanlara iyi bir öneri olmuş :)
   
 6. serkan TORAMAN

  serkan TORAMAN Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  istanbul
  tebrikler.........
   
 7. orhandemir

  orhandemir Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  25
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  hocam ağzınıza sağlık...
   
  akifberkant bunu beğendi.
 8. Halitkin

  Halitkin Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Nisan 2011
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  37
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  aynen katılıyorum
   
  akifberkant bunu beğendi.
 9. yiğit han güner

  yiğit han güner Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  60
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  güzel yazı
   
  akifberkant bunu beğendi.