Ön viteste ses ve vidalarda gevşeklik durumunda ne yapılabilir?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Semra tarafından paylaşıldı.

 1. Semra

  Semra Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ön viteste ses ve vidalarda gevşeklik durumunda ne yapılabilir?

  Ön vites geçişinde sesler çıkıyor ve geçiş gecikerek oluyor. Konu ile ilgili forumda birkaç yeri okuyabildim; acaba 1’den 3’e ya da 3’ten 1’e mi geçmeye çalışıyordum diye düşündüm. Başka sebep(ler) ne olabilir? Ne yapmalıyım? Ama arka vites çok daha rahat geçiyor.

  Ayrıca en önemlisi ön vitesin olduğu zincirin bulunduğu yerde (sanırım aynakol deniyor) 2 küçük vida var ve gevşek durumda, yeni fark ettim. Yukarıdan bakıldığında büyük dişliyle aynı hizada bu vidalar ve dışa doğru olanı sıkıştırınca altı boş ve bir şeye değmiyor. Eğer diğerini yani bisiklete doğru olanı sıkıştırırsam altta bisikletin bilmediğim bölümlerine baskı yapma durumu sözkonusu sanırım ve sıkıştırırsam eğer binme anında bir yerlere olumsuz bir şeyler yapmış olabilir miyim?

  Torktan bahsediliyor? Vites-limit ayarı nasıl yapılıyor? Bahsettiğim vidaların bununla bir ilgisi var mı?

  Ve yine bahsettiğim yerde (ön vites bileşenlerinin olduğu yerde) kumlar birikiyor. Sık yıkanmamasından da bahsediliyor. Eğer yıkarsam o kısımlar yağlı ve ben de hemen yağlamalı mıyım? Yoksa sık yağlanması gereksiz mi; deterjanla yıkanmasına rağmen?
  Zincir için yağ olarak Finish Line Dry Teflon Lube Fuluorepoltmer (yaz için olanıymış) aldım. Bu yağ da zincir dışında burada kullanılabilir mi? Ve başka bu yağı bisikletin nerelerinde hangi durum(lar)da kullanabilirim?
  Makine yağı kullanılmasından bahsediliyor; bisikletçilerde bulunabilir mi, başka bir yerden mi alınmalı?

  Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  Telefonumu yazıyorum. Geç saatlerde de aranabilirim. Ben de sizi arayabilirim, bilgi bırakılabilirse. Mail adresime açıklama bırakılırsa daha rahat ulaşabilme olanağım olabilir.
  semrag2006@yahoo.com
  Ev:212-8529231
  Şimdiden teşekkürler.
  Semra G.
  Not: Ve bisikletim eğer gerekebilirse diye; Trek.
   
 2. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  886
  İlk önce makine yağı ( dikiş makinesi yağı olarak satılıyo ) sonrda hafif sarı gres. ;)
   
 3. Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.267
  Seviye:
  sorularınıza cevap bulabildiniz mi bilmiyorum ama gevşek vidaları sıkmanızı öneriyorum. muhtemelen aynakolun yapraklarını (yani her bir dişlisi) birbirlerine sabitleyen vidalardan bahsediyorsunuz.bunların gevşek olması ses yapar elbette ve gevşek vidalar zincirin akışını bozabiliyor ve vites geçişlerini zorlaştırabiliyor.

  gelişmelerden haberdar ederseniz yardımcı olmaya çalışırız.
   
 4. #4
  Semra

  Semra Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Henüz sorularıma bir cevap alamadım.
  Her bir dişliyi (o 3 yuvarlaktan bahsediyorsanız) birbirine bağlayan ve pedalla ilişkilendiren bölümden bahsetmiyorum. Ön vitesle ilgili donanımı kadro denen yere bağlayan büyük bir vida var ve ondan da bahsetmiyorum.

  Benim bahsettiğim ön vitesin (kablosunun) de geçtiği yerle zincirin önde içerisinden geçtiği bir metal kısım var; bu ikisi arasında bağlantı yapan 2 küçük vidadan bahsediyorum. Sanki sabit duruyor gibi. Ben gene de sıktım fakat iyice sıkarsam vites değişiminde dokunan biryerleri, işe karışan biryerleri oluyor muduru anlayamıyorum.

  Bir de “Bisiklet Parçalarının Türkçe Karşılıkları” kısmını okudum. Burası daha detaylandırılarak ve bisikletin her iki tarafının resmi üzerinde, bu işlerden iyi anlayan sizler tarafından, bunlar ayrıntılı gösterilse çok iyi olur. Ben de parantez içinde garip açıklamalar yapmak zorunda kalmazdım diye düşünüyorum (belki de forumda vardır ama ben ulaşamadım henüz yönlendirilebilirsem bakarım).
  Ya da piyasada bu konuları da içeren (bakım, onarım, vb.) önerebileceğiniz iyi bir kitap bulunur mu?

  Umarım durumu açıklayabilmişimdir ve sorunlarım giderilebilir.
   
 5. Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.267
  Seviye:
  yanılmıyorsam eğer bahsettiğiniz vites ayar vidaları..fotoğrafta görülen vidalardan bahsediyorsunuz..bunların ayarında değişiklik yaptı iseniz vites ayarlarını bilen bir tanıdığınızdan veya bir atölyeden yardım almanızı öneriyorum.


  [​IMG]
   
 6. #6
  Semra

  Semra Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-25_19-39-23.png
Daha önce açtığım konularda periyodizasyon ve antrenman planlamadan bahsetmiştim. Aynı şeyleri tekrar etmemek için açtığım konuların bağlantılarını verip, konuda anlattıklarımdan kısaca özet...
upload_2017-5-5_22-41-4.png
Amerikalı Amber Neben kadınlarda TT kraliçesi. 15 yıllık geçmişinde 2 Olimpiyat, 2 Dünya, 2 Ulusal ve 2 Pan American şampiyonluğu bulunuyor. Amber hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitesinden...
upload_2016-11-16_14-35-2.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...