Ön vites değiştirici çalışmıyor!!

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Cüneyt Kılıç tarafından paylaşıldı.

 1. Cüneyt Kılıç

  Cüneyt Kılıç Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Haziran 2009
  Mesajlar:
  554
  Beğeniler:
  245
  Şehir:
  New York
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  merhaba arkadaşlar. henüz bugün almış olduğum sedona borla da ön vites değiştiricisi 20 km gittikten sonra çalışmamaya başladı. Sorun şurda; ön vitesi değiştirdiğim halde vites teli hiç gerilmiyor. yani vites boşa atıyor kısacası. Ön viteste plastik bi yer var çevirince teli sıkıyor ve gevşetiyor. Onu sıktım biraz sonra oldu ama bi süre gittikten sonra yine kalıyor aynı şekilde. Bu arada sürekli kalan vites de 3. büyük dişlide kalıyor. Büyük ihtimal ayarı ordan olacak ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. üstelik çok sert o kısım bazen çok gevşetsem de sıkmakta zorlanıyorum bazen ise çok gergin olsa bile rahat dönüyor. mantığını anlamadım ne yapmam gerekiyor?
   
 2. Hakan Durmuş

  Hakan Durmuş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  368
  Beğeniler:
  224
  Şehir:
  İstanbul / Güngören
  Seviye:
  ayar yapmanız gerekiyor ama yapmayı bilmiyorsanız bir bisikletçiye gidip yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır.
   
 3. Ufuk Şahin

  Ufuk Şahin Üye

  Kayıt:
  14 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  59
  Beğeniler:
  252
  Şehir:
  Tekirdağ-Çorlu
  Seviye:
  Bendede bazı sorunlar vardı ve bugün ayar yaparak işi hallettim. nasıl ypacağını anlatayım;
  Öncelikle vitesi en düşüğe alacaksnız ve o plastik ile telin gerginleştireceksiniz ama fazla değil sadece boşluk varsa boşluğunu alacaksınız.

  Ön değiştiricinin üstünde iki vida göreceksiniz. Bu iki vidanın görevi değiştiricinin alt ve üst hareket alanını kontrol etmek. Aynakol'a yakın olan vida siz ön vitesi en büyük dişliye çektiğinizde değiştiricinin yukarıda en çok nereye kadar gideceğini belirler. Bu vidayı gevşetirseniz daha çok aynakol a doru gider sıkarsanız tam tersi olur. Diğer aynakoldan uzaktaki vida ise siz ön vitesi en düşük dişliye aldığınızda değiştiricinin en alt seviyesini belirler. Gevşeltirseniz daha çok aşağı iner sıkarsanızda tam tersi.

  Bundan sonra ön vitesi en düşük konuma aldığınızda aynakoldan uzak olan vida ile değiştiricinin yerini ideal konuma getirin yani zincire sürtmeyecek şekilde ve en küçük dişlide iken. sonra vitesi en büyük konuma getirin ve zincir en büyük dişlide iken aynakol a yakın olan vida ile ideal konumunu belirleyin. Bunlar olduktan sonra sorun kalcağını sanmıyorum. Ayrıca şunuda söyliyeyim eğer vitesi değiştiremiyorsanız belirli yerden sonra çok sertleşip kalıyorsa ve daha ileri gitmiyorsa iki vidayıda iyicene gevşeltip bu adımlara başlayın.

  Aslında karmaşık görünsede basit bir şey. Elimden geldiğince naltmaya çalıştım. Ama hiç bilmiyorsanız fazla zorlamanızı tavsiye etmem. Zaten bisikletçiler bunun için fazla bir ücret almıyorlar.
   
  S26 ve Cüneyt Kılıç bunu beğendi.
 4. #4
  Cüneyt Kılıç

  Cüneyt Kılıç Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Haziran 2009
  Mesajlar:
  554
  Beğeniler:
  245
  Şehir:
  New York
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Oldukça anlaşılır yazmışsın. hep merak ettiğim bir konuydu eskiden beri teşekkür ederim. Yarın bir bakacağım olmazsa götürürüm servise. zaten garantisi var.
   

İlginizi Çekebilir

Alberto-Contador-009.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
20161014_130509.jpg
14 ekim posta gazetesinin yazısı
cool-down.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...