ON NUMARA GÜZERGAH: Bıçkıdere/Kurtköy Keşfi

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Salih Dinçer tarafından paylaşıldı.

 1. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Merhaba,

  Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu bir gezi değildi. Bugün, keşfetmek amacıyla çıktığımız bu yolun, bir süre sonra çok iyi olduğunu (geziye, yol bisikletine ve antrenmana uygun) gördük. Tabiyetiyle bunu en ince ayrıntısına kadar paylaşmak istiyorum. Çünkü bu yolları herkes tatmalı....

  Hepimizin bu yollar, gidenler tepe tepe kullanırlar...:)

  [​IMG] [​IMG]
  Solda Formula 1 yolu / Sağda Göçbeyli Köyü görülmektedir...

  Sondan başlayım istedim çünkü bunlar görebileceğiniz ve hız yapabileceğiniz en güzel yollardan ikisi. Geride ise önemli üç yokuş ve de iki mihenk taşı var. Her ikiside Göçbeyli yolunda. Zaten yukarıda ikinci taşın olduğu yol gözüküyor. Taşlar ile birlikte asıl zorlayıcı ve virajlı yokuşun (Şile yolundakilerden beter!) sonunu büyük olarak göstermeliyim...:eek:

  [​IMG]
  Bıçkıdere Tepesi (eğim %7-8, rakım ~210 m, mesafe ~1 km.)

  [​IMG] [​IMG]
  Solda Bıçkıdere Taşı / Sağda Göçbeyli Taşı görülmektedir...

  Belki de en önemli ayrıntı şu aşağıdaki yol ayrımı! Çünkü hiç bir tabela yok ve su işaretine aldanıp sağdan gitmeye kalktığınızda güzergah dışına çıkıp Ballıca köyüne gidiyorsunuz. Bu köy Ömerli Gölü'ne yakınca ama oraya gidilse bile Kurtköy yoluyla güzergah ile kesişmektedir.

  [​IMG]
  Sol Göçbeyli, sağ Ballıca köylerine gitmektedir...

  [​IMG] [​IMG]
  Solda Göçbeyli Sapağı / Sağda Bıçkıdere Yol Ayrımı görülmektedir...

  Su Yolu Tepesi
  [​IMG]
  Görünüşe aldanmayın! Bu tepe öyle bir tepe ki başlangıcından aldığınız ivme ile sonunu getiriyorsunuz...:)

  Göçbeyli Girişi
  [​IMG]
  Bu tabela bize köye giriş yaptığımızı ve fotoğraf çekmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Soldaki Bahadır Gürel, sağda ise Rıdvan Uğur görülmekte. Ben ise çoğunlukla fotoğraf çeken olarak kadraj dışında kalıyorum...:rolleyes:

  Göçbeyli Köy Meydanı Yolu
  [​IMG]
  Köy meydanına giden yol ok yönünde görünmekte. Bu da bize İstanbul il sınırlarına girmek üzere olduğumuzu işaret ediyor. Bir köylüden üçümüzün fotoğrafını çekmemizi istiyorum. Herkesin tahmin edeceği gibi ortadaki benim.

  Sevgiler, saygılar...
   
 2. #2
  Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Günaydın...:)

  Gece, turun verdiği yorgunluk ile uyuya kalmış ve çok şeyi ihmal etmişim. Hatta yukarıdaki fotoğraflardan birinin üzerine tıklayamıyorsunuz da! Neyse telafi edeceğiz artık ama mazur görün çünkü bu benim hazırladığım ilk kapsamlı tur notlarım...

  Öncelikle bir bağlantı paylaşayım: http://www.komurlukkoyu.com

  Sitenin adından da anlayacağınız üzere bu, Şile yolundan Kömürlük yoluna saptıktan sonra size rehber olabilir. Gideceğiniz yerin haritasına bakmaktan öte mekan hakkında bilgi sahibi olmaktan bahsediyorum. Bilmiyorum sitede yazıyor mu; yolculuğunuzun ilk aşaması sürekli yokuş aşağı 3 km. gitmekle başlıyor. Böylece yorucu bir varış geçirseniz bile mola vermeden kendinizi kömürlüğe atabilirsiniz...:D

  Gerçi benim güzergah (-bknz. aşağıdaki uydu görüntüsü), aç karnına (evet biraz meyve dışında kahvaltıyı ihmal ettim ama gözlemecilerde bu telafi edilebiliyor) Dudullu'daki İMES Sanayi Sitesinden başlamış ve İstanbul Park'daki Formula1 Yarış Pistinde bitmişti. Siz de oturduğunuız yere göre Şile'ye giden herhangi bir yolu kullanabilirsiniz.

  [​IMG]

  (Not:Yolu kolaylaştırmak ve yoğun trafikten uzak kalmak için Baraj yolunu kullandım.)

  Yukarıdaki harita GPS kaydı ile çıkarıldı. Toplam yol zamanına (mollar hariç) göre bilgileri şu şekildedir:

  Rakım farkı (yukarıda toplam AD=437 m. şeklindedir) başladığınız güzergah göre değişiklik gösterecektir. Ama 250 metrelerin üstüne çıkmaya hazırlanın. Çünkü en basitinden Ömerli'de neredeyse rakım deniz seviyesinde olmaktadır. Ama bir çok yerde su çeşmeleri mevcut. Hatta Göçbeyli köyünde damacana doldurma tesisi mevcuttu.

  Dip Not: Buraya düzenlenecek gezileri, öğle sıcakları gelmeden (12-13:00 arası) Göçbeyli köyünü geçecek şekilde tertiplemenizi önemle belirtmeliyim. Çünkü bu köye ulaşma yolu uzun ve bir o kadar çetindir. Bazı yerlerde tepe çukurluğu, yüksek ağaç gibi size gölge sağlayacak yerler yoktur ki güneş tam tepede olduğunda bunun önemi kalmıyor. Özellikle Tepe1'i geçtikten sonra. Çok geç kaldıysanız Bıçkıdere'de öğle sıcaklarının geçmesini bekleyiniz. Tepelerde telefon (3G hariç) çekiyor ama ambulans çok geç ulaşabilir!

  Kazasız pedallamalar...
   
 3. Burhan Özyılmaz

  Burhan Özyılmaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2011
  Mesajlar:
  304
  Beğeniler:
  149
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  İyi tur iyi :D
   
  Salih Dinçer bunu beğendi.
 4. Bora Yurttutan

  Bora Yurttutan Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  151
  Beğeniler:
  85
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Güzel tespit yapmışsınız
  inşallah günün birinde bize de kısmet olur
  teşekkürler
   
  Salih Dinçer bunu beğendi.
 5. Ahmet_Gürkan

  Ahmet_Gürkan Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Mart 2010
  Mesajlar:
  10
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  Ankara-Batıkent
  Seviye:
  Güzel tur olmuş gerçekten imreniyoruz böyle resimleri gördükçe :D ANKARA'da değişik tur yapacağımız pek fazla yerler yok, aynı yerleri gezmek durumunda kalıyoruz. İnşallah kurtulursak ANKARA'dan bizde imrendireceğiz. :)
   
  Salih Dinçer bunu beğendi.
 6. Rıdvan UĞUR

  Rıdvan UĞUR Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2011
  Mesajlar:
  171
  Beğeniler:
  159
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çok keyifli bir turdu
  ama iki tane yorumcuk ekleyeyim bu turu buradan görüpte denemek isteyecek arkadaşlar için.
  1.tura başlamadan önce kahvaltı yapmayıp melemencilerde melemen yerim planı dünyanın en saçma planlarındandır. heleki tek başınıza çıkmıyorsanız ve yanınızda arkadaşlarınız varsa ayıpta bişey olabilir.
  2.tur okadarda kolay değildir. ben yavaş yavaş giderim akşama dönerim derseniz akşamın köründe ancak varırsınız eve. zira biraz performansı bu anlamda zorunlu kılan bir turdur.
  3.üçüncüsü bütün çeşmeler su çeşmesidir zaten:) başka ne çeşmesi varki...
   
 7. #7
  Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  İki değil üç eleştiri olmuş ama zannedersem sen bizim menemen yememize taktın? Ama bak ikram da etmiştik sen istemedin n'apalım...:)

  Sonuçta vakit kaybına rağmen öğle sıcakları olmadan (ezan okunmadan) Via/Port'a vardık. Kuşkusuz senin "hadi lay lay lom yapmaya gelmedik" demenin çok etkisi oldu. Bana kalsa bir bu kadar daha fotoğraf çekip yolda oyalanırdım.

  Bu arada çeşme olayını anlamadım? Sonuçta camilerde abdest alınan ve suyu içilmeyen depo suları var ki ben onlaradan mataramı özellikle doldurmadım! Ayrıca hayvanları yalakları var. Eee çeşit iste bulursun yahu...:D

  Hatta senin sorduğun su işletmesi yanından akan üretim fazlası da bir çeşme sayılır ki onu n'apıyorlar bak merak ettim şimdi. Herhalde doğaya salıveriyorlar...

  Dip Not: Ben de çok dikkat eden biri (öyle ki çöp bulana kadar çantamda taşırım) olsam da yolculuğumuz boyunca hiç bir pet şişe yol kenarına atmadık. Bir ara Rıdvan'ın 90 sene boyunca orada duracağını söylemesi ibretlik bir cümleydi. Belki de gezilerimizde sağlığımız kadar en az çevremize de bu şekilde dikkat etmeliyiz.
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 8. Rıdvan UĞUR

  Rıdvan UĞUR Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2011
  Mesajlar:
  171
  Beğeniler:
  159
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  1. kendimi tutamamışım 3. maddeyide eklemişim:) (açıklık getireyimde:) bir iki yorumcuk dicekken o biri yazmamaışım. neyse komik:))
  2.çeşme konusunda haklısın çeşit bolda yukarda "su çeşmesi" demişsin ya:) sonuçta çeşit çeşit ama hepsi su çeşmesi:) hiç şerbet çeşmesi görmedim mesela:p
  3. Doğayı sev çevreyi koru. :sloganımıdaattım: :çevreyikirleteninağzınaağzınavururum:
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 9. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.086
  Beğeniler:
  8.180
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Salih selam, Bıçkıdere keşfini detaylı yazıp fotoları paylaştığın için sağol. Paylaşmanın ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılıyor. Çünkü hiçbir bilgi paylaşmaksızın yapılan performans turlarının foruma da hiçbir katkısı olmuyor. Tabii keşif sırasında fotolar çekmeni, başta performans turunda böyle olmaz diye bakıyorken şimdi bunun ne kadar anlamlı olduğu daha iyi anlaşılıyor.

  Ben öncelikle bir şeyi belirteyim: Cuma günü Bıçkıdere olayı Pazar yapılacak daha zorlu Bıçkıdere performans turuna yardımcı olması için keşif amaçlıydı, yani maksimum hızda en kısa sürede gitmek değildi. Zaten bir gün arayla iki defa Bıçkıdere performansı olmaz. Özellikle Pazar günü uçacağız, basacağız, öleceğiz nidalarıyla yapılacak bir tur için Cuma'dan ölmenin anlamı olmaz. Tabii Ömerli civarında, benim Pazar turuna katılamayacağımın netleşmesi üzerine bu defa ben de durmaksızın gitme olayına döndüm. Yani ordaki kahvaltı öncesi farklı bakıyordum sonrası farklı bakmaya başladım, hata bende var, çünkü senin niyetin baştan itibaren yolculuktan keyif almaktı.
   
  Salih Dinçer bunu beğendi.
 10. #10
  Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Estağfirullah Bahadır ağabey, ne hatası...

  Ben olaya her zaman iyi yönde bakmaya çalışıyorum ki en kötü durumda bile bu yön biraz düşünülürse her zaman vardır. Örneğin Rıdvan sözleriyle beni gazlamasa ben daha çok sana eşlik edip arkada kimseyi bırakmayacaktım. Aynı şekilde senin de sağlık sorunun bastırmasa belki sele üzerine daha çok vakit geçirecektin...:)

  Hani derler ya her şeyde bir hayır var diye işte olay budur ki biraz düşününce çok hayır bulunur!

  Kahvaltı olayında ise (-ki kimseyi zorlamadım, çoğunluk ne derse o dedim) vakit kaybının önemsiz olduğunu varınca anladık. Hazım sırasında zararı oldumu bilmiyorum ama ben topu topu kibrit kutusu kadar kepekli ekmek yedim. Zaten menemende yumurtadan çok domates vardı. Diyebilirim ki biz daha yokuş aşağı inerken hazmetme olayı bende bitti ve yine bende açlık başladı. Eee tabi mideyi et ve gözleme gibi geç hazmolan bir şeyle doldursaydık o malum yokuşta ben biterdim mutlaka.

  Neyse kazasız, belasız bitirdik ve fotoğraf çekildik ya mesele budur...
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 11. mehmet ankaralı

  mehmet ankaralı Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  276
  Beğeniler:
  99
  Şehir:
  sultanbeyli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  bIZ grup olarak gittik oralara gerçekten mükemmel bi yolu var benim ilk uzun turum bu guzergahdı dönüşte bu yolu kullanmayıp şile yolu üzerinden geldik o yol da sürat daha mükemmel paylaşım için teşekkürler o günü tekrar yaşadım umarım birgün beraber gideriz
   
  Salih Dinçer bunu beğendi.
 12. mehmet ankaralı

  mehmet ankaralı Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  276
  Beğeniler:
  99
  Şehir:
  sultanbeyli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Biz melemen değilde ekmek buluruz diye göçbeyli köyüne kadar gittik amaç balık tutmaktı malesef fırın diye birşey yoktu oradaki yanlız yaşayan bir teyze bize ekmek soğan börekler verdi yani bizim gibi piknik amaçlı ve gezi amaçlı gidenlere duyurulur yardımcı olabildiysem ne mutlu :)
   
  Rıdvan UĞUR bunu beğendi.
 13. mehmet ankaralı

  mehmet ankaralı Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2011
  Mesajlar:
  276
  Beğeniler:
  99
  Şehir:
  sultanbeyli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  biraz çok konuştum ama bağışlayın :) :) ışte bizim yapmış olduğumuz tur fotoğraflar da bizden gidecek olan arkadaşlara tekrardan başarılar ayrıca konuyu açmış olan ve gezide bulunan tüm arkadaşları tebrik ediyorum çok pedallar ışte link : www.bisikletforum.com/showthread.php?t=83050
   
 14. Rıdvan UĞUR

  Rıdvan UĞUR Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2011
  Mesajlar:
  171
  Beğeniler:
  159
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bişey demeyeyim diyorum ama gene dayanamıyorum:)
  1.Kahvaltı olayına kimseyi zorlamadım diyosun ya. kahvaltı yapmamışsın çoğunluk gidelim diyemezdi zaten. bu hayati bi hata olabilirdi. seni okadar kilometre boyunca bisiklete bindirmek. hem binebilsen bile o enerjisizlikle çok gerilerde kalıp ayakbağı olurdun bize. (Bakınız: Polonezköy)
  Hem zaten şöylede birşey var kardeşim. çoğunluk dediğin insanlar, yani dediklerine uydum dediğin insanlar Bahadır ve bendik. bu iki kişiden bir çoğunluk kararı çıkmadı. birimiz kahvaltı yapalım dedik birimiz yapmayalım dedik. sende yapalım diyince oturuldu. bu durumda 2kişiye karşı bir kişi kalan "ben" çoğunluğa uymuş oluyorum. sen değil.

  2.vakit kaybının önemsiz olduğu sonucuna vardık demişsin ya. ordaki 1. çoğul şahısla çekimlenmiş olan fiildeki şahıslar kimler. bildiğim kadarıyla ben değilim. kimler karar verdi vakit kaybının önemsiz olduğuna. üstelik benim adımada karar verilmiş. merak ettim kimler benim adıma karar veriyor. çünkü bence gayet önemliydi zaman kaybı. orda oturmak. ısınmış vücudun soğuması. öğle sıcaklarında yollarda olup bir saat daha erken dönebilecekken dönememek mesela. bence önemli şeyler bunlar. 80km lik bisiklet turuna evde kahvaltı yapmadan çıkmak hatadır. ve bu hatanın ve bu hatadan kaynaklanan zaman kaybının önemsiz olduğunu söylemekte bence kimsenin haddi değildir.
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 15. #15
  Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Merhaba Mehmet,

  Turun (sizin 30 Nisan'da yaptığınız) fotoğraflarına baktım da bravo vallahi. Sanırım yerlerin ıslak olduğu bir zaman gitmişsiniz. Üstelik Bıçkıdere önceki sapak (bizim gözlemecide çoğunluk kararıyla niyetlendiğimiz ama geçtiğimiz) yere girip Esenceli'ye kadar gitmişsiniz. Herhalde gölü de görmüşsünüzdür?

  Ne diyim yahu bir taşla ne çok kuş vurmuşsunuz, helal olsun. Göçbeyli çıkışı zordu ama öyle değil mi? Orayı bir seferde çıkabildiğime ben hayret ettim doğrusu. Tebrik ederim, bir gün beraber pedallayalım inşaallah.

  Selam Rıdvan,

  Turdan beri bu ne memnuniyetsizlik anlamıyorum, başka bir sebebi mi var? Bazen tek memmun olan tarafın kendim olduğunu düşünüyorum. Gerçi Bahadır ağabeyin sağlık sorunu nedeniyle bir sıkıntısı oldu ama senin ne sıkıntı var anlayamadım? Polemiğe girip bu güzellikleri kirletmeyelim istersen. Ne derdin varsa özelden veya bir gün bir yerde oturup konuşalım halledelim olmaz mı? Hatta bak, işin yoksa yarın Üsküdar'a pedallayacağım birlikte yapalım.

  Adıma karar vermişsin falan demişsin özür dilerim ama sende benzer bir şey yapıyorsun! Konuya yabancı olanları yanıltmamak için belirtmeliyim:

  Polonezköy'de veya bu turda kimseye ayak bağı olmadım olamazdım. Bir kere oradaki şartlar Ramazan ayı oruç ayı olması hasebiyle farklıydı ki tam öğle sıcağında dönüş yoluna geçildi. Ben de hayatımı riske atmamak ile kimseye ayak bağı olmadığımı düşünüyorum. Keza köye gidiş yolunda de hiç bir zaman en sonuncu kalmamıştım. Bir tek sahil yolunda oldu orada da moralimi bozan bir şey olmuştu. Dediğim gibi polemiğe girmek istemiyorum ki her ortamda bir muhalefet çıkıyor. Ama söz hakkı doğduğu için cevap yazmak zorunda kaldım.

  Sevgiler, saygılar...
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 16. Rıdvan UĞUR

  Rıdvan UĞUR Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2011
  Mesajlar:
  171
  Beğeniler:
  159
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Salih kardeşim
  turla ilgili genel olarak bir memnuniyetsizliğim yok tabikide
  kendi adımada çok güzel bir turdu
  zira bunu sende çok iyi biliyorsun
  tek memnuniyetsizliğim sizin kahvaltı yapmamanız (kusura bakma ama bu bir sorumsuzluk örneğidir), bu nedenle benimde sizinle beraber beklemek zorunda kalmam, ve senin bu duruma karşı kayıtsızlığın ve rahatlığın.

  Bunları açık açık yazmamın sebebide zaten buranın herkes tarafından acık acık okunuyor olması. herkes görsün, bizim deneymlerimizin nelere yol açtığını bilsein istemem. zaten forumun var oluş nedenide bu. yoksa asla kişisel bir kin yok aramızda. burada günahlarıda sevaplarıda paylaşmaya çalışıyorum.

  senle üsküdara pedallamayı çok isterdim kardeşim ama maalesef yarın iş başı yapmak zorundayız. başka zaman inşallah.

  Not:polonezköy konusuna girmiyorum.
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 17. Hasan Bahri Toros

  Hasan Bahri Toros Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Nisan 2009
  Mesajlar:
  572
  Beğeniler:
  935
  Şehir:
  İstanbul Avrupa Yakası
  Seviye:
  FERRUH GÜRYALIN bunu beğendi.
 18. nihat yildir

  nihat yildir Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2011
  Mesajlar:
  325
  Beğeniler:
  172
  Şehir:
  Cevizli, Kartal, İstanbul
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  güzel tur olmuş. salih tur ayrıntıları için ayrıca teşekkür ederim.
   
 19. #19
  Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Zafere Doğru projesine destek olmamak olur mu? Nasipse gelmek istiyorum. Artık Şile'ye kadar gitmemek olmaz. Onlar o kadar 15 bin km. yol katedecek değil mi ya? Gönül ister ki kamp yapıp Ağva'ya da gitmek ve hatta bütün tur boyuca pedallamak...:)

  Çavuş'un dediği gibi:

   
 20. Hasan Bahri Toros

  Hasan Bahri Toros Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Nisan 2009
  Mesajlar:
  572
  Beğeniler:
  935
  Şehir:
  İstanbul Avrupa Yakası
  Seviye:
  Salih dostum pazar günü pedallarımız Zafere Doğru projesine destek için çevrilecek görüşmek üzere :in:
   
  FERRUH GÜRYALIN bunu beğendi.