ön maşada boşluk

pulpa

Üye
Tepki
1
İsim
serhat tekin
Bisiklet
Mosso
arkadaşlar geçen hafta mosso 2670 bisiklet aldım ama ön maşada ön freni basıp direksiyonu itince tık tık boşluk var bunu maşanın üst bağlantısının göbek vşdasından sıktım buseferde direksiyon çok dönmez oldu boşluk gitti ama direksiyon sıkılaştı bunun tam ayarı bu orta göbek vidadan mı oluyor ve elle yumuşak dönecek şekildemi ayarlanmalı ? göbekteki boşluğu mutlaka almalı deilmi?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Furş denilen parçanın alyanla sıkılan vidasından bahsediyorsunuz. Çok boşluk varsa maşa şaft borusuna spacer eklenebilir. Yoksa alyanla gerektiği kadar sıkılarak boşluk alınır.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.286
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ustteki alyani gevset ve gidon bigazinin yanlardaki vidalarini gevset.
Ondan sonra ustteki alyani iyice siktiktan sonra yan vidalari sık, sorun duzelecek.
Duzelmezse sorun furş takiminda diyecegim ama sifir bisiklette oyle bir sorun olacagini sanmiyorum. Ikinci bir ihtimal olarak sadece...

pulpa

Üye
Tepki
1
İsim
serhat tekin
Bisiklet
Mosso
resme göre üstteki ve yandaki vidaları gevşetiyorum sonra üstteki vidayı çok sıkınca direksiyon dönmez oluyo çok sıkışıyor bu maşa denen yerde bilya vs sistemi yokmu? benim yıllar önce pinokyo bisikletimde bile bilya sistemi vardı burada şimdi hiçbişey yok bende vidayı boşluk çok azalıp direksiyonda rahat dönecek şekilde ayarladım sonrada yan vidaları sıktım ama hala biraz boşluk var o boşluğu alınca maşa dönmez oluyo anlamadım gitti..

birde bisikletçide 15 yaşındaki çocuklar kuruyo bisikleti hiç bişeyden anladıkları yok kafalarına göre yapıyorlar.image.jpg

• Beğen
Tepkiler: cagugur

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
Adam 3k ya bisiklet alıyo sorun yaşıyo way be

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@pulpa

Bisiklet sert ve düz bir zeminde olsun. Üstteki vidayı önce iyice gevset. Gidonu boşluk kalmayacak şekilde yerine oturt. Sonrasında üstteki vidayı sık ama sonuna kadar sıkma (çok sıkma yani) (bu vida sadece boşluğu almak içindir esas sıkma işini yan vidalar yapar), sonrasında yan vidaları iyice sık. Boşluk geçecektir. Sıkma sırası önemli.