ön çapraz bağ ameliyatı ve sonrası bisiklet?

grimmjpw

Üye
Tepki
0
Yaklaşık 4 ay önce öçb ameliyatı oldum.bisiklete binmeyi çok seven birisiyim,bu forumdan esinlenerek yol bisikleti kadrosu almıştım 9 ay önce ama toparlamak nasip olmadı.sağ ayağımdaki kas oranı sola nazara yarı yarıya daha az,diz çökemiyor ve koşamıyorum.çok yavaş iyileşiyor.acaba bisiklete binmem artı bir gelişme sağlarmı,iyileşme sürecini hızlandırır mı,bir süre daha beklemeli miyim? açıkcası korkuyorum.sonuçta bisikletten bir ihtimal düşsem çok büyük sıkıntı olur..bu konuda bilgisi olan arkadaşların önerilerini bekliyorum.
bu arada replika pinarello kadrom var.satmayıda düşündüm ama kıyamadım,sağlıkta eskisi gibi olmayınca ne gerek var o kadroyu satıp o fiyata bir bisiklette alabilirim diye düşündüm.bu konudada düşünceliyim yani.
herkese kazasız belasız bisiklet sürme temennisi ile şimdiden teşekkürler.

Scudo
Tepki
96
Bisiklet
Bianchi
Geçmiş olsun, konu hakkında tıbbi bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların cevaplaması daha doğru olur biyandanda hepimizin merak ettiği bir durum.

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
2003 öçb ve açık menisküs ameliyatı oldum. Dizimde büyük menisküs yırtığı vardı. Aynı Sıkıntılar bende de vardı korkarak yürüyordum bir sene sonra bisiklete binmek istediğimde dizim çıkacak gibi oldu ama yavaş yavaş sakin sürerek alıştım. Büyük faydasını gördüm hatta daha kuvvetlendi dizim depar atar oldum. Faydasını görürsün ama yavaş yavaş yüklenmek gerek

grimmjpw

Üye
Tepki
0
1 sene kısa bir süre değil neyseki iyileşmişsiniz.6 sene önce menisküs ve kıkırdaklardan ameliyat olmuştum inanın o ameliyat hiç bir şeymiş 1 haftada ayağa kalkabilmiştim.şimdi ise diz allaha emanet gidiyor.ameliyat parası,70 gün çalışamama,iş yerindeki arkadaşlarım ve müdür bile hiç ameliyat olmamışım gibi,kendilerince abartığımı düşünmeleri,psikolojiye etkisi her şeyiyle zormuş bu ameliyat :(

Chucky-1

Daimi Üye
Tepki
54
Bisiklet
Diğer
Allah büyüktür hiç moralinizi bozmayın. Günahlarınız acılarınızla bir bir dökülür inşAllah.

• Beğen
Tepkiler: cbyrkc

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Yalnız dostum ameliyattan sonra bir ay sonra enfeksiyon oluştu dizimde 2 ay hastanede yattım yere basmam dört ay sürdü. :) normal yürümeye de ay sonra başladım. Egzersizleri birbir uyguladım ama koşamıyordum bacağım çok incelmişti. Yaza doğru bisiklete binmeyi denedimde basamamıştım pedala..Yavaş yavaş sabırla halletim. 1 sene içinde çok sıkıntı yaşadım kısacası

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
diz de çapraz bağ ile menüsküslerin işlev farkı vardı,men. mobilizasyon yaparken bağlar stabilizasyon yapar,ayrıca fizyolojik farklarıda olduğundan bunları yaşamanız çok doğal,onları nasıl yırttınız bilemiyorum ancak bir kırıkta bile 6 ay çalışmayan eklemi açmakta sorun yaşarsınız,eğer ameliyat başarılı geçtiyse sorun yok ,düşük dirençler kullanının,çapraz bağ tıbia ile femur arasında stabile sağlar,yani tıbianın kayıp gitmesini engeller buda demek oluyor ki siz ileri hareketli egzersizler de çok dikkat li olmalısınız.

skapilar

Üye
Tepki
28
İsim
Serhat
Öncelikle çok Geçmiş olsun

--1998 de ön çarpraz ve menisküs ameliyatı oldum, ameliyata girmeden önce ağırlık çalışmıştım, ameliyat sonrası sağ bacağım sol bacağıma göre gözle görülür derecede inceldi, altı hafta üstüne basmadan ve düz şekilde kaldı, daha sonra belli ölçülerde bükmeye başladım, Allah'a şükür şimdi gayet iyi durumda bir adet vida var dizimde, acizane tavsiyem bisikletten önce bol bol yürüyüş daha sonra hafif tempo koşu yapman, kuvvetlendikten sonra bisiklete binmen daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

-- işyerinde yaşadıkların bir çok çalışan gibi benimde başıma geldi ben futbol oynarken sakatlandım, yapacak çok fazla bir şey yok işveren yada üst düzey yönetici konumunda olan kişiler (içlerinde çok güzel insanlar var onları tenzih ederim) bu konularda çok duyarsız. Allah yardımcın olsun.

Halduns

Üye
Tepki
6
İsim
Halduns
Bisiklet
Trek
Mrb Ortopedi doktoruyum. Sıklıkla ÖÇB operasyonu yapmaktayım. İlk 3 aylık dönem kemiklerin içine yerleştirilen ÖÇB yi taklit eden tendonların kemiklere yapışma süresidir. Bu nedenle ani hareketler gerektiren ( durma, hızlanma, düşme vs) dış ortamda yapılan yol ve dağ bisikletini özellikle 4. aydan sonra öneririm. 2. Aydan itibaren salon bisikletlerini kullanmak özellikle hastalarımın yapmasını istediğim "kapalı zincir egzersizleri" dediğimiz ayağın bir yere basarken yapılan egzersizleri sağladığı için öneririm. Ancak tüm bu egzersizleri 6. Aya kadar hafif tempoda fazla kadansla yapmanız iyi olur. Uygun sele boyu da çok önemli unutmayalım.