Ön attırıcı büyük dişliye sürtüyor

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba geçen gün bisikletimi taşırken pedal hafifçe merdivene çarptı (ben sorunun bundan sonra başladığını düşünüyorum ama attırıcıyada çarpmış olabilirim yani tam emin değilim) ön en büyük dişlideyken pedalı çevirdiğimde ses geldiğini farkettim. Sürekli bir ses değil bunu belirteyim. Pedalı 1 tur dündürüşümde 2 kez gelen bir ses. Önce zincirin attırıcıya sürttüğünü zannettim fakat dikkatli baktığımda attırıcının ön uç alt kısmına büyük dişlinin, 2 dişinin uç kısımlarının temas ettiğini gördüm. Hatta attırıcıya aşağıdan hafifçe bastırırsam temas etmediği için ses gelmiyor. Büyük dişli ile attırıcı arasındaki dikey olarak mesafe okadar az ki anca araya 1 saç teli girebilir. Fakat o 2 diş diğer dişlere göre milimetrik hatta milimetrik bile diyemeyeceğim oranda daha uzun olacak ki attırıcıya hafifçe temas ediyor. Attırıcının dikey olarak büyük dişliye mesafesi ne kadar olmalı ve en önemlisi bu mesafeyi attırıcının neresinden ayarlayabilirim? (Attırıcı shimano tourney)

Scudo

Eray Helvacı

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Scott
sizin için en iyi şey bence bir bisikletçiye gidin sorunu kökten çözsün bence en mantıklısı bu :)

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Eray kardeş bisikletçiye gidin demekle olmuyor dimi kardeş:D.

Neyse soruna gelince;kenan kardeşin sorusunda az çok çözümünü söylediği şöyledir;Ön attırıcıyı en alt dişliye indirin ve vites telini sökün.
Daha sonra ön attırıcıyı kadroya bağlayan kelepçeyi gevşetip,attırıcıyı hani "hafif bastırıyordum,sorun kalmıyordu"dediğiniz gibi hafiften sorunsuz bölgeye çok az kaydırın ve kelepçeyi sıkın.
Vites telini de anahtar ve pense yardımıyla hafiften çekerek attırıcıda sabitleyin ve durumu kontrol edin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ayar yaptırmak için bisikletçiye gittim (bu arada ilkay bey ayar ile ilgili bilgilendirme için teşekkür ederim bundan sonra kendim yapmaya çalısacağım) ön attırıcı ayarında sorun varmış bisikleti astı ayarı yaptı fakat aynakolda yamukluk var gibi değişmesi lazım dedi (değiştirmedim) bütün viteslerde aynakolu test ettim, dişlinin zincire geçtiği noktalara baktım fakat ne bir sürtme sesi nede vites atlatırken zorlanmayla karşılaştım. Bunun üzerine başka bisikletçiye gittim kontrol ettirdim aynakolda hiçbir problem yok bu aynakollarda dişliler vites atlatırken zincir rahat geçebilsin diye hafif yamuk gibi görünür tam düz olmaz bu yüzden yamuk zannetmiştir dedi. Birkez içime kurt düştü yeni aynakol almalımıyım yoksa bunu kullanmalımıyım? Zincirin kopmasına neden olsun istemiyorum.

U.Gökcen

Üye
Tepki
1
(link)
Aynı kuşku bende de var. Yukarıdaki başlıkta yanıt arıyorum.2 farklı bisikletçi, 2 farklı yorum yaptı. Deneyimli arkadaşlardan görüş bekliyorum ben de.