Ön-Arka vitesleri ayarlama sorunu

Tepki
15
Hem ön hem arka artırıcılarda sorun var. Bisiklet sedona borla, arka artırıcı: Shimano TX-50, ön aktarıcı: shimano sis olması lazımdı.

Arkadaki sorunlar:
- Vites 1. vitese gelmiyor, vites kolunda 1 gözüküyor fakat rublede 2. dişlide
- Vites orta numaralardayken(3-4 falan), arka artırıcı hangisini seçeceğine karar veremiyor, pedal çevirirken bazen 3e bazen 4e geçiyor. Galiba tam ortada falan kalıyor.

Ön aktarıcıdaki sorun:
-Ön vites 2 ve 3 deyken zincir ön aktarıcıya sürtüyor, aktarıcıyı aynakola kaydırabilirsem sorun çözülecek gibi.

Erdoğanlardan bisikleti alırken bisikleti biraz kullan daha sonra tellerde falan esneme olur, bu yüzden bakım yapılması lazım demişti, fakat erdoğanlar bisiklete süremem, kondisyonum yok :D

Ben bu sorunları bisikletçiye gitmeden çözmek istiyorum, bunun için hangi ayarlarla oynamam lazım? Hangi vidaları hangi yöne çevirmem lazım :) Vites kablosuyla hiç oynamak istemiyorum, fakat çözüm kablolardaysa oynacaz mecbur :)

http://bicycletutor.com/images/bike/rear-derailer.jpg

http://bicycletutor.com/images/bike/front-derailer.jpg

Scudo

sskurumlu

Üye
Tepki
0
arkadaşlar site yöneticileri, yada bu işin uzmanı arkadaşlar yukarıdaki konudan bende muzdaribim...lütfen vites ayarlarının nasıl yapılacağı ile ilgili resimli olsa daha iyi olur hatta video olsa daha iyi olur bir çalışma yapabilirmisiniz...ingilizce var birtane linkini vereceğim yada onu türkçeye çevirebilirmisiniz....teşekkürler

(link)

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Yeni bir konu açmadan önce, geçmişte açılmış olan konulara bir göz gezdirin. Eminim ki aynı sorunlar daha önceden dile getirilmiş, konusu açılmış ve konuşulmuştur. ;)

Bu vites sorunu da daha önce konuşulmuş konular arasında.

Kendi vites ayarlarımızı nasıl yapacağımız (link) anlatılmış daha önce.

Verilen cevapları dikkatlice okuyun ;)

Resimli anlatım için (link) da tıklayabilirsiniz

Kolay gelsin.