Ön-Arka vites grubunu değiştireceğim (Yardım)

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
Merabalar. Bende 29 inç salcano astro var. Donanımı hoşuma gitmediği için yükseltmek istiyorum. Önceliğim ARKA SİSTEM. Şimdilik Bir sorum var.
1. İlk yükseltmem gereken nedir? Arka ruble mi, göbek mi, aktarıcı mı, vites kolları mı yoksa başka bişey?
Bisikletin donanımı, http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/01/15/5a530906141d2731526a061adb7629b9.jpg

Scudo

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Oncelikle 24 vites daha ust bir sistem mi istiyorsunuz, yoksa vites sistemini 9, 10, 11 li ye cikartmak mi istiyorsunuz?

Yapmak istediginize ve butceye gore degiskenler artar...

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
@suat akman
Bunu düşünmemiştim. Ben şöyle söyleyeyim, yapacağım geliştirmeye göre bütçe ayarlayacağım. Yani 9 lu almam daha mantıklı en azından adam akıllı gelişir :)

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
Bisiklette yetersiz gördüğün yer neresi? tam tarif edersen daha verimli öneriler gelir. yani ne istedin de bisiklet yapmadı :D

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Bisikletinizi geliştirecekseniz önce dönen aksamda iyileştirme yapın. En büyük farkı bu şekilde hissedersiniz.

Bisikletinizin özelliklerinde jant seti ve jant göbekleri bilgisini bulamadım. Öncelikle jant göbekleri ve seti, sonra lastikler, sonra maşa, sonra aynakol, sonra vites kolları, sonra vitesler en son diğer kadro parçaları şeklinde değişim yaparsanız en yüksek verimi alırsınız.

Yoksa düşük seviye jantlara XTR set de düzseniz tam verim alamazsınız.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
9'lu set almaniz demek yeni ruble, yeni zincir, yeni aynakol, yeni arka aktarici ve yeni vites kollari almaniz demektir. Hepsi 9'lu uyumlu olacak!
Eger arka teker gobeginiz dokuzlu ruble kasete uygun degilse arka teker gobegi alacak ve yeniden jantta orecek/ordureceksiniz.

Altus'un ustu modeller Shimano'da sirasiyla:
Acera
Alivio
Deore
XT
XTR
olarak gidiyor. Siralamada hata varsa duzelten bulunur muhtemelen ;)

Bu modellere gore 8 li, 9 lu, 10 lu parcalarin fiyatlarini arastirabilirsiniz.
Iscilik size veya bir arkadasiniza ait olursa sorun degil. Yoksa bir de bisiklet servislerinden tahmini rakam almaniz gerekecek...

@hsnbykkls

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
@suat akman
Tamam suat abi 8li sistem en üst alivio var sanırım :D ben 8li sistem üstüne geliştireyim

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
@Tolga Günsezer
Muhtemelen
ORTA GÖBEK : Sr Suntour BB10- XCT-SQS
JANT SETİ : Salcano XPRO HT01 32h jant seti
Önceliğim JANT SETİ mi olmalı?
@UtkuSener
Bişey yapmadı aslında sadece yükseltmek istiyorum :D

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
öncelik her zaman jant seti ile başlamalı sonra ihtiyaca göre maşa veya aynakol ile devam edimeli.

ben şuan 29'' bisikletim mosso wildfre3.29 shimano mt35 deore jant seti aldım. arkasından mosso m5 düz maşa aldım ve bugün yarın 48-36-26t deore ayna kol alacağım. bu şekilde ilerlerseniz daha doğru ve daha verim sağlayan yatırım yapmış olursunuz.

nihayetinde bisikletiniz döner aksamları sayesinde ilerlemekte ve ağırlık direk olarak etki etmekte. altus yada tourney arka aktarıcı ve kasetler ile 10bin ve üstü sorunsuz yol yapmış insanlar var. oraları gereğinden önce yatırım yapmak para israfı olacaktır.

bu arada totoda önemli :)

ps:resim eklendi.
IMG-20150114-WA0003.jpg IMG-20150114-WA0007.jpg

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
@Yavuz SOYLU
Durum anlaşıldı teşekkürler :D

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
Bence bir süre daha idare et astro ile biraz para topla 700 e rahat okutursun daha iyi istediğini karşılayan bir bisiklet alırsın şimdi bisikletin parçasını değiştirdinmi millet kıllanıyor acaba neden parçasını değiştirdi kesin sorunlu falan diye 2. elde okutmakda güç oluyor sonra bunu bir düşün derim.

• Beğen
Tepkiler: hsnbykkls

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
Merabalar. Bu bisikletin rublesi en kolay nasıl 8 li yapılır? Direkt ruble mi almak lazım Yoksa dişli vs ekleniyor mu?

Screenshot_2015-03-04-19-47-03.png

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@hsnbykkls

Sorunuzun cevabı yukarıda @suat akman tarafından açıklanmış, ancak bir defa daha tekrar edelim. 7'li sistem jant göbeklerinde ruble genelde vidalı bağlantı şeklinde monte ediliyor. 8'li ve üzeri sistemlerde ise genellikle kaset tip ruble kullanılıyor. Bu iki sistem birbiri ile uyumsuz olduğu için göbek değişimi yapmadan ruble değiştiremiyorsunuz.
Göbek değişimi ise jantın yeniden örülmesi anlamına geliyor. Bu kadar uğraşmak yerine yeni jant seti almak daha akıllıca.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Yavuz SOYLU

merhaba, bisikletinizin yenilenmiş halini görmek isterim, bir kaç foto yükleyebilir misiniz?

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@EK-73 (link) burdan inceleyebilirsiniz.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
8'li Sistemi 8'li Sistemle GÜncellersen 8'li Sistem Olur Bir Fark Göremezsin...Millet 11'li Sisteme 2x10 sisteme geçti:D Yavaştan 9'da çekiliyor ama en çok 10'lu parça bulursunuz(diye düşünüyorum)..Bence Bu İşe Başlamışken İlk ve Son Olarak Devam Edin Parça Konusunda Sürekli Parça Değişikliğine Giderseniz İşin Sonu Yok...Eskiyince Ruble-Zincir Değiştirirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci