Ön amortisör titriyor

Tepki
35
Merhabalar
Salcano ng650 bisikletimde ön freni sıkınca amortisor titriyor.
Bayisine götürdüm adam yapcak bişey yok normal diyor.Ama beni çok rahatsız ediyor baya bi titriyor yani
Başka bir bayiye götürsem maşayı değiştirirlem mi ? yada bir ayarı varmıdır maşanın?
yardımcı olabilirmisiniz?

Scudo

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
eğer frene sert bastıgınızda öne arkaya titriyorsa o esnemeden dolayı olur ve normaldir

• Beğen
Tepkiler: Uğur KARAKAYA

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Merhaba, ön frene basıp bisikleti öne arkaya doğru itelediğinde maşa oynuyorsa sorun göbek dağılmıştır.Frene bastığınızda maşanın hareket etmemesi lazım.Belki gözle görülmeyecek yada hissedilmeyecek kadar esneme söz konusudur.

• Beğen
Tepki
35
@Alkan Koç
Sert değil hafif basınca öne arkaya doğru titriyor.Normal olduğunu hiç sanmıyorum ama öyleyse alışıcaz artık

Tepki
35
@can akıncılar
Yolda frene bastığımda amortisör ileri geri titriyor sanki amartisör yuvasına oturmamış gibi bu yüzdende yaylanıcağına ileri geri oynuyor ve çok rahatsız edici

Tepki
35
@ReşitÇağırgan

http://img.donanimhaber.com/ImageThumbnail2.aspx?path=http://e1207.hizliresim.com/z/3/977r2.jpg&t=62650537&size=1&bound=&border=0&resolution=0

Tam olarak sorunum bu freni sıktığımda yeşil çizgideki yönde gidiyor

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
(link)
benim dediğim titreme bu videoda izlediğiniz gibi bir titreme o esnemeden kaynaklanıyor mesela kullanmazken arka tekeri hızlıca cevirip arka frene sert basın arka catal kısmıda titrer esnemeden kaynaklanmakdadır oda hatta buyrun rockshox firmasının üretim sırasında yaptıgı esneme testi
(link)

• Beğen

Cüneyt Y.

Daimi Üye
Tepki
56
sadece ön frene basıp ileri gelince mi yapıyor bakarmısın ? eğer ön frenden kaynaklanıyorsa dikkat et virenlerin maşaya oturduğu yerler sallanıyor

ctorhan

Aktif Üye
Tepki
33
Bisiklet
Cube
dediğin olay maşanın iç bacakları ile dış bacaklarının birbirinin içine girdiği kısımda değil mi? eğer öyleyse ne furç yatağıyla, nede göbeklerin dağılmasıyla alakası var arkadaşım, bende ng 650 kullanıyorum söylediğin olay tamamen maşanın kalitesinden, zamanla keçelerin eridğinden yada deforme olduğundan oluyor bundan kurtulmanın en iyi yolu yeni ve iyi bir maşa almak en azından ben öyle yaptım, birde forumda görmüşsündür ng 650 ye iyi maşa takarsan şahine mercedes amötisörü takmış gibi olursun diyenler var bence alakası yok eski maşasına göre çok memnunum sonuçta herkes downhill yapmıyo ama yoldaki engebeler aradaki farkı anlaman için yetiyor.

• Beğen
Tepki
35
@ctorhan
Evet dediğiniz gibi maşa o yerden oynuyor.Herhangi bir tamiride yok mecbur maşayı değiştiricez.
size ne kadara patladı acaba yeni mmaşa?

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Sorununuzun çözümü şu;amortisörün kapağını açın ve içine yağ damlatın.
Bisikleti bir süre böyle kullanırken janta yağ damlamasına dikkat edin.
Kısa bir süre sonra kesecektir.

• Beğen

ctorhan

Aktif Üye
Tepki
33
Bisiklet
Cube
eğer değiştireceksen sana birde tecrübemden bahsedeyim; öncelikle ben maşamı sr suntour xcm v2 kilitlemesiz olan modeli ile değiştirdim 120 tl ye aldım ama sen sen ol kilitlemesi olan bir maşa al ne hikmet bilmiyorum arkadaşlarımda çok xcm modeli gördüm kilitlemeli olanların hiç biri boşluk yapmamış benim maşamda yine boşluk oluştu onuda söyleyeyim

• Beğen

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
amortisör frene bastığında titriyorsa amortisör eğilmiştir veya yağsızdır ama amortisörde boşluk varsa tamire götür

• Beğen

MTE

Aktif Üye
Tepki
136
Bisiklet
Focus
%90 olasılık eğilme olduğunu düşünmüyorum. frene sert bastığınızda olmuyordur. Yumuşak bastığınızda titreşimin olması normaldir bir miktar.

Eğer çok fazla oluyorsa jant ayarı ve fren diski yamulmuş olabilir.

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Furş takımını kontrol edin

Dearpest

Üye
Tepki
0
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar, bisikletimde pek iyi bir maşa yok kendileri zozo marka, ön freni sıkıp Amortisörü sıkıştırınca , gevşerken titreyerek yukarıya çıkıyor acaba sorun ne olabilir.

Tepki
0
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar, bisikletimde pek iyi bir maşa yok kendileri zozo marka, ön freni sıkıp Amortisörü sıkıştırınca , gevşerken titreyerek yukarıya çıkıyor acaba sorun ne olabilir.
Aynısı bende de oluyor ön freni sıkınca değil de bisiklet hareket ederken maşaya doğru basınca içine daha zor giriyor geri çıkarken kademeli şekilde çıkıyor ve tekeri titretiyor ayrıca furş takımım sağlam kapaklarını kaldırıp pas çözen bakım yağı sprey de sıktım pek bir etkisi olmadı