Ön amartisör(çatal) da boşluk.

Tepki
307
Binachi Ares bisikletim var ve bianchinin ön çatalda kullandığı amörtisörün markası zoom. Benim şikayetim ise şu;
bildiğimiz gibi amötisör iki parçadan oluşuyor. Alt tarafta geniş bir doru üst tarafta ise daha ince bir boru iç içe geçmiş şekilde. Mesala ben bir çukura girdiğim zaman normal olarak dikey yönde esneme oluyor normal ama düşey yönde bir boşluk var çukurlarda veya fren sıktığımda üst taraf sabit iken alt taraf ileri veya geri oynama yapıyor. Yani bir yerlerde bir boşluk var ve nasıl bir şey olduğunu bilmediğim için sorununda nasıl giderileceğini bilmiyorum. Acaba bir fikri olan var mı, yardım edebilecek olan??

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ufuk Şahin

Ufak şekilde benim bisikletimde de var aynı sorun..satın aldığım yer "Normal, her amortisorde olur." dedi ama diğer arkadaşların hiç birinde yok..Şimdilik idare ediyorum..

Tepki
307
Başlarda benimde ufak birşeydi ama gün geçtikçe büyüme başladı ve ufak sarsıntıda bile çok ses yapıyor. Bunun çözümünü bilen var mı acaba??

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
xcm V2 kullanıyorum ancak bende de bir bosluk oluştu bir çare varmıdır onu engelleyebilmek için??

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
Sanırsam bianchilerde L şeklindeki boğazlardan var. Oradaki furç takımının vidalarını sıkınız. Veya furç bilye dağıtmışta olabilir. Kendinize güvenmiyorsanız bir bisikletciye götürün ve dikkatlice izleyin. İlk bakışta kaparsınız. Diğer boğazlar içinde aynı şey geçerli. Bilya dağıtıp dağıtmadığı kontrol edildikten sonra maşa(çatal) bir yere sabitlenir ve boğaza baskı yapılarak vidaları sıkıştırılır.

Harun Bozdoğan için söylüyorum bu arada: gidip sen bisikletten bişey anlamıyosun galiba demenizi tavsiye ederim. Her maşada vardır, doğaldır diye birşey yok. Tamiri mümkün birşeyse zaten yapılır. Ama tamiri mümkün değilse değiştirmek zorunda. Ayrıca maşa-boğaz-gidon kısımlarındaki boşluklar çok feci sonuçlara yol açabilir. O boşluk belli etmeyebilir ama maşanın kırıldığının habercisi bile olabilir. Çünkü başımdan geçmişti. Dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Dediğim gibi maşa-boğaz-gidon üçlüsündeki bir hata-boşluk-ilgisizlik çok feci sonuçlara yol açabilir. Kimsenin başına küçük bir eksikten dolayı birşey gelsin istemeyiz. Herşeyden önce sağlık gelir. Belki bir bisiklet çok değerlidir ama maddi bişeydir. Fakat sağlığınızı dünya üzerinde hiçbirşey karşılayamaz.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Özkara

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
Abdullah Bey, haklısınız. Bu tip sorunlar oldukça sıktır. Ama bu normal olduğu anlamına gelmez.
Vidayı sıktıktan sonra boşluk hala varsa bilyalara bakmalısınız. Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: Abdullah Hakkı