Ön Aktarıcı Sürtüyor Sanırım

mustafa şan

Daimi Üye
Tepki
57
Bisiklet
Sedona
Bisikletim sedona 331 50 km de şuan için tek sıkıntısı ön aktarıcı 3 de iken hafif sürtüyor gibi onu nasıl ayarlayabilirim

Scudo

Umut Kılınç37

Forum Bağımlısı
Tepki
139
Bisiklet
Salcano
Sol vites kolunda vites telindeki ayarla oynayarak ayarlayabilirsiniz.

yuzuakyener

Aktif Üye
Tepki
78
Bisiklet
Salcano
Sürterken arka dişliler ilk 5 dişlide olmuyor değil mi? Yani çapraz kullanıyorsanız sürtmesi normal. Ama çapraz olmadığı halde sürtüyorsa ön aktarıcıdaki iki vidadan (yanlış hatırlamıyorsam) H yazanı çok az sıkın. (birden fazla sıkarsanız zincir atabilir) Ses artıyorsa gevşetin. Bu şekilde doğru ayarı bulabilirsiniz. Ama ilk olarak Umut beyin dediğini deneyin.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

Emre O.

Aktif Üye
Tepki
26
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar, vites ayarlarımı kendim yapmaya çalışıyorum bir sorunla karşılaştım. Ön aktarıcı büyük dişliye sürtüyor limit vidasıyla düzetmeye çalıştım ancak herhangi bir değişiklik olmuyor acaba tel gerginliğiyle mi alakalı teli mi gevşetmeliyim?

Dosyalar

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
On aktarici buyuk disliye surtuyorsa aktaricinin kadrodaki konumlamasi hatalidir. Yukseltmeniz gerekir.
Ancak surtten zincirse ayarda sorun vardir...
@Emre O.

• Beğen
Tepkiler: erekarteks

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
Limit konusunda: telin gerginliğini tekrar ayarlayın. Limit kalmaması sorununuzu çözecektir.

Olmazsa (ya da aynakol 1. dişlideyken sürterse vb.) arka tarafı zincire değiyor gibi gözüküyor biraz, kaza vb. olduysa ön aktarıcı belki biraz eriye doğru olduğu yerden oynamış olabilir. Üstte yazdıklarım olmazsa düzeltmeyi deneyin. Yapamam, bozulursa toparlayamam derseniz bir bisikletçiye götürün, çok fazla para almaz :)

Tepki
17
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaslar. BEnim sorunum da ayni ayarda fakat biraz farkli, yine on aktariciya surtme durumu var ancak surekli surtmuyor, bir surtuyor bir surtmuyor. Bisikleti yeni aldim herhangi bir kaza soz konusu degil. on aktaricinin tel gerginligi ile oynayinca biraz geriye dogru alabildim, daha az surtuyor simdi. ama gerginlik ayarinda gidecek yerim kalmadi sonuna kadar sikistirdim, hala surtuyor. ama dedigim gibi bir surtuyor bir surtmuyor. aynakol dislileri mi yamuk acaba decathlondan almistim gidip bir sorsam mi? kararsiz kaldim

Dosyalar

Tepki
17
Bisiklet
b'Twin
Evet sorunu cozduk, her iki vites kolundaki ince ayar vidasini ayarladigimizda problem cikmadi. Yalniz bugun soyle bir ariza ile karsilastim ilk defa yine, aynakol buyuk disliye gecerken zincir tamamen yerinden cikip aynakolun ustune dustu :D sok oldum, yolun ortasinda neyse ki sacma sapan bi hareket yapmadim. umarim tekrar yasamam bu problem.

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bu sorunların hepsini ben de yaşadım, hatta konusunu da açtım. Ne yazık ki tek çözümüm deneme yanılma ile bir çok değişkenle oynamak oldu. O kadar farklı video izledim ve farklı yerlerden bu ayar hakkında araştırma yaptım malesef elle tutulur bir sonuç alamadım. Yani taktik veremiyorum. Son halde bile en büyük viteste aktarıcı biraz sürtüyor zincire. Ona da razı olduk artık. Ön vites sıkıntı gerçekten. Şimdi bisiklete etraflı bir temizlik, bakım-yağlama ve kablo değişimi yapacağım ama gözüm çok korkuyor, sırf bu ön vitesi ayarlayamama korkusundan.

Bahsettiğim değişkenler: Ön vitesin kadrodaki yüksekliği, tel gerginliği, ayar vidaları. Bunların gizemli bir kombinasyonu doğru sonuç veriyor. :confused:

hufucu

Aktif Üye
Tepki
59
İsim
kaan
Bisiklet
Sedona
@Caner Filinte Ön vites limit ayarının H harfli vidayı biraz sıkarsanız sorunu çözersiniz

Tepki
17
Bisiklet
b'Twin
Evet simdi siz soyleyince aklima geldi, bi deneyecegim. Tesekkurler :)